Käyttäjän Jätkä kirjoittamat vastaukset
-
Tuskin muovipussista kaasukahvan päällä on kovasti haittaa – en ole kokeillut, mutta muljahti mieleen, että Kondomi voisi olla vielä parempi kuin muovipussi. Eikä sen käyttö kovin kalliiksi tulisi, kun ottaisi käytetyn aina sängyn vierestä töihin lähtiessään.
Eiköhän öljymakki käy bensiinillä ja sitä ei pidä viedä suljettuun tilaan, varsinkaan kun siellä palaa tuli.
Jos traktorikäyttöinen perustuu hydrayliikan osalta Traktorin paineisiin, tulee hinta alaspäin reippaasti. Sähkömoottori voimanlähteenä ei maltaita maksa, sen voi kyllä asentaa vaikka traktorin tilalle, mutta edellyttää Hydr-koneikkoa.
Polttorankaa tehtäessä Bilkkeeseen voi syöttää rankoja useitakin samaan aikaan. kyllä tulee kapuloita rattaille!
RS- hommissa ei tarvitse olla viiltosuojahousut, vaan ihan tavalliset – kevyet ja mielellään joustavat housut.Akke pitkät kalsarit ja mahdollisesti helly-hanssenin keinoturkishousut ( kuuluu veneilyasuihin) Päällisimmäksi laittaisin nyt sadelahkeet tai sade-puolihaalarit.
Yläpäähän samat alusasut, mutta puseroksi Ruotsalaissahojen huonon sään takki pusero, joka on hyvin liukaspintainen.
Jos sahassa on peukalokaasu, niin rukkanen menettelee, jos etusormikaasu, hansikkaat (Hyvät) Ei tarvitse olla turvahanskat, vaan hyvät, lämpöiset, ohuet, kuivat.
Näin sadekaudella kypärään niskasuoja. Visiirit ei oikein toimi lumisessa työssä.
Kengät ei liian isot, vaan sopivat. Hyvät sukat on ihan vain tennissukka ja helly-hanssenin purjehdussukat. Myytiin ainakin Elfingillä aikoinaan. (Raket / Jonsered)
arto jemmaa aina kaikki kamppeensa metsässä, mutta minusta ei mitään metsään, (paitsi saha) – Valjaat, kypärä, puku, vaatteet, sukat, kengät – kaikki kuivumaan yöksi. Saha saa olla kylmässä. (Ei IKINÄ pannuhuoneeseen, senhän kieltää jo lakikin) Luulisi putkirunkkarin sen tietävän, mutta ei näytä käsittävän.
Jos haluaa suoraan säkkiin tehdä, niin hyvä herkku olisi sellainen poistokuljetin, joka voi kääntyä niin, että voi tehdä kolmeen eri säkkiin pysäyttämättä konetta välillä.
Ei paha olisi muistaakseni Hakki pilkkojasirkkeli, jossa yksinkertaisella sirkkelillä katkotaan pölkky, pätkä putoaa alas, jossa automaattinen sylinteri pukkaa sen ristikkoterästä läpi – ei kuljetinta, vaan on käytännässä kahden ihmisen homma.
Pyöritys taisi olla traktorilla, josta hydrayliikka halkaisuun. Kahdella sylinterillä, eli aika nopeakin on.
Veikkaan, että laite on alle kaksi tonnia yksinkertaisimmillaan, eli Traktorikäyttöisenä.
Eihän tuollainen Bilke`kkään ikinä tienaa hintaansa kotitarvekoneena, mutta jos jollakulla on sellainen ja hän suostuu vuokraamaan, niin voin taata, että kaksi ihmistä tekee sillä hyvän pinon vieressä yhdessä päivässä vuoden klapit, vaikka tarve olisi kuinka suuri.
Lasketaanpa : Kolmimetristä kuitua, keskikoko 30 litraa. Minuutissa menisi kuusi kpl = 180 litraa. Tunnissa 3,6 kiintoa. Kahdeksassa tunnissa 28,8 kiintoa, joista tulee klapia 73 heittomottia.
Jos koneen ja traktorin vuokra olisi 200 € / päivä, ei polttopuut kauheasti maksaisi, vaikka olisi ostettu hankintamieheltä koivukuituna. Jos minulla ei olisi ”tuskaan asti” koivukuitua – tukkikokoistakin, voisin alkaa hieroa kauppoja hankintamiehen kanssa koivusta MAX 15 senttistä – kotiin tuotuna ja pinottuna osoitettuun paikkaan ja asentoon.
Haloiksi rustasimme tänä vuonna isoimmat. saas nähdä, kyseleekö kukaan ostaakseen. myyn kyllä jos halukas löytyy – Kuitilla!
Kyllä tuo wanhan toiminta MaMujen kanssa on aivan sitä oikeaa suomalaiseen elämään opettamista, jota pitäisi heille antaa mahdollisimman alkuvaiheessa.
Asenteissa voi monellakin olla toivomisen varaa, mutta jos on työhaluja ja – haluja opetella mihin ammattiin tahansa, heistä varmasti tulisi hyvä lisä suomen työelämän tarpeisiin ja myös ehkä parantamaan suomalaisten geeniperimää.
Nuoria, ihan oikeita turvapaikanhakijoita me voisimme varsin hyvin ottaa ihan kansalaisiksi, kunhan omaksuisivat myös meidän säännöt ja kulttuurin. Se voi olla joillekin liiankin vaikeaa, mutta heille sitten ”Postimerkki persauksiin ja koneeseen”.
Nuo wanhan kokemukset kolmesta merkistä talvimaisemissa kertovat ehkä tarkkailijalle, että ”Laadulla on merkitystä”. Ei tosityössä varmasti kannata työkaluissa pihistellä, kunnon kalut tuovat hintansa nopeasti takaisin. Lelut eivät muualla kuin korkeintaan satunnaisissa projekteissa, joissa ei tarvitse edes terää osata teroittaa.
Ne talvikopat taisi olla lisävarusteina, en tiedä, onko niitä enää. Minä en ole juuri pätkääkään raivannut lumen aikana. No joskus on ollut alle kymmenen senttiä.
Pakkaslumi on paskamaista, kun se varisee oksilta, kun pakoputki paukuttaa ilmaa sen verran, että irtolumi tulee sahan imuun .
Joskus oli M-sahoissa vauhtipyörässä sellainen pyörivä sihti, joka heitti lumen ja roskat pihalle kotelon alaosasta.
Olen varma, että on joitakin tiukkoja sahaajia, jotka sahaavat Pikku-Tilhillä ilmanotto samassa asennossa kesät / talvet, ymmärtämättä päivänselviä symboleita sahassa. Hieman samaa voi sanoa raivureista – Ei ole tutustuttu sahaan ja sen asetuksiin, puhumattakaan käyttöohjeesta.
Järkeäkin voisi käyttää – Jos sitä olisi.
Kyllä vanhempiinkin Ruotsalaisiin ammattisahoihin oli ”talvikoppaa” ( sininen), jossa oli kanava pakoputken kyljen kautta kaasuttimen koteloon. pyörähtävä vaijeri ei milloinkaan jäätynyt.Putsarin kotelo tiivistetty. Käynnistinlaitteen YLÄOSA ohjeiden mukaan jesarilla tukittu. jne.
Jos ja kun on kahvalämmitys, niin kai se pitää kahvat sulana, vai kouritaanko rouherukkasilla kahvoihin niin paljon lunta, että ne jäätyvät?
Joku Savolainen taisi valehdella, kun väitti, että puihin ei tarvitse koskea koskaan eikä missään tilanteessa, kun ne osaa oikei katkaista, ne kaatuvat aina itsekseen vaikka vastatuuleen, kun vain oikein haluaa!
Pitäisi olla tyhmimmällekin selviö, että saha, joka pelaa kakistelematta kesähelteellä, ei sellaisenaan toimi pakkasessa ja puuterilumessa.
Onko MS201 – ohjelmointia päivitetty? Tankillisen pitäisi kestää 50 minuuttia.
4,5 millinen viila ottaa hieman vetolenkkiin, mutta siitä ei tarvitse olla huolissaan. Eli viilaa on upotettava hieman syvemmälle, kuin 4-millinen, eikä katkea ”itsekseen”.