Käyttäjän Jätkä kirjoittamat vastaukset
-
Onko sinulla konepellin päälläkin aurinkokenno? Eikä niitä saa jo taivutettaviakin malleja?
Mitä hienompia maataloustraktoreita metään viedään, sitä enemmän tulee käyttökustannuksia, jos aikoo pitää kalustonsa hyvässä kunnossa.
Jos pitää traktoriaan metsässä ”kuin kukkaa kämmenellä”, jää touhu näpertelyn asteelle.
Varsinaisena ajokoneena pärjää aika pienelläkin koneteholla, koska maataloustraktorien metsäperävaunuihin ei kertakaikkiaan saa kovin isoa lastia, eikä siinä ole mitään järkeäkään.
Tarkoitatko harvennusta 3 – vuotiaaseen taimikkoon, vai kolmen vuoden välein, vai pitäisikö harvennustyön kestää palstalle kolme vuotta?
Jeessi ilmeisesti haaveilee täyssähköautosta, jonka takakontissa on ydinvoimalaitos tuottamassa sähköä?
Vai olisko noin ympäristön puhtaudesta huolehtivan tulevassa autossa tuulivoimala katolla, joka tuottaa NIIN ”luontoystävällistä” sähköä hänen tulevaan kulkineeseensa.
Tappiollista touhua kuitenkin – sekin.
Se, että korjuukustannukset ovat suhteessa nousseet niin suuriksi puun tehdashinnasta ei johdu korjuukustannusten voimakkaasta noususta, vaan kantohintojen romahtamisesta.
Kun kantohinnat ovat samalla tasolla euromääräisesti, kuin ne olivat parikymmentä vuotta sitten, on ne todellisuudessa lähes puolittuneet verrattuna muiden hintojen kehittymiseen.
Syykin lienee se ihan tavanomainen, eli puusta on jo ylitarjontaa, niinpä teollisuus voi rellestää kuin siat vatukossa ja kahmia hirmutuloksia.
Nyt on tehtaanpatruunoiden aika, ei suinkaan metsänomistajien.
On uutisia ja on ”uutisia”. YLEN ”uutiset” ovan yleensä monta päivää vanhoja ja tässä diesel-asiassa ne on luettu vanhoista alan lehdistä. Halvalla ei saa edes hyviä uutisia.
Kun bio-Dieselillä ajellaan, niin pakokaasut ovat puhtaampia kuin bensiinikäyttöisissä autoissa ja kaikkein saastuttavinta ja kalleinta on ajaa bensiinillä tuotetulla sähköllä tai kivihiilellä tuotetulla sähköllä.
Taitaapa Jeessi sinun uusi ja ihana- maailman paras autosi käryyttää enemmän kuin minun puoli vuotta vanhempi keksintöni.
En kuitenkaan ole revitellyt sen tiimoilta, enkä halveksinut kaikkia muita kulkuneuvoja luullen, että olen palstan fiksuin ja viisain ja varakkain ja parhaan ammatin omaava energiapuun kasvattaja.
Vaikka kuinka hehkutat, sinun autosi ei ole sähköauto, eikä tule koskaan kulkemaan sähköllä. miksi jalkasi eivät pysy maassa normaalien ihmisten tavalla?
Kyllä jatkokuljetus maataloustraktorilla edellyttää aikamoista panostusta kalustoon, jos vielä lähdetään kannolta oikei kunnon kuormilla, niin siellä rypee niin Joovain kuin lauri-Vaarikin. Onhan tuossa sahalle ajamassa lähimatkoilla kaksi liikennetraktoria pitkillä perävaunuilla, mutta eivät ne hae puita metsästä.
Kauempaa tuodaan tukit puutavara-autoilla, eikä takuulla sahaaja pistä mitään ehtoja siitä, kuka tukit tuo – ja millä, kunhan tuo.
arto. Kolme tankillista Huskulla päivässä on normaalisti ihan hyvä päivä. kuusi tuntia sahausta pitäisi riittää. Jollain Tilhinrievulla pitää kinnata kuusi tankillista ja kahdeksan tuntia päästäkseen samaan alaan.
Joskus olen M-sahan kanssa touhunnut kellonympäryksen, mutta silloin kyllä tuli vielä tehtyä turhia liikkeitä aivan liikaa, siis niitä joista ei maksettu.
Silloin saha oli iso ja raskas, ketju lähti usein pois päältä, ja kaikkea turhaa. Sitten opettelin tekemään kaikki työvaiheet niin vähillä liikkeillä kuin mahdollista tuloksen parantuessa koko ajan, ketjukin alkoi pysyä päällä.