Käyttäjän Jätkä kirjoittamat vastaukset
-
Metsuri motokuskilta hyvä sanoma.
Kyllä ajourat pitää tehdä, ja kun kerran tarjolla on hehtaarituki ja energiapuulle mahdollisesti myönnettävä kuljetustuki, niin ne myös tekijälle.
Toisaalta minulla on oma savotta tuossa ihan liiterin takana, jossa riittää MINULLE liikuntaa useammalle vuodelle. Liiketoimintaa en aio asian tiimoilta viritellä, se aika on jo ohi.
Jeessi: ”Ei sitä Pösöä ole mitään syytä myöskään etukäteen tuomita huonoksi. Kuten Gla on lähes kaikista autoista päätellyt. Milloin mitäkin vikaa missäkin. Lähden aina uuteen avoimin mielin ja kiinnostuneena. Jos paha pettymys tulee saattaa toki merkki muuttuakkin mutta ite en sitä usko. Ei se ainakaan VW:n Golffiin muutu vaikka Gla siitä jotain kummaa extraa on löytänytkin. Minä en löytänyt vaikka syynättyä tuli. Minusta hiukan askeettisen vikaa eli samaa Toyota Corolla -hapitusta sisustus. Siitä se sympatia sitten varmaan kumpusikin Glalle.”
Voi veljet! Kun muistelee, mitä Jeessi on täällä vuodattanut, niin ei voi kuin nauraa. Iso, nelivetoinen, vähintään kolmen litran bensakoneella ja automaattivaihtein varustettu auto, jonka sisus on pakattu täyteen kaiken maailman helistimiä ja vilkkuvia näyttöjä ja jota ei ole valmistettu Englannissa, Italiassa, Ranskassa, eikä itäeuroopassa poisluettuna Volkkarin tehdas, jossa tehdään Skodia.
Pahin kammotus oli normaali, vain etuvetoinen auto, jossa on tekniikka jo koettu hyväksi, varsinkin jos se on valmistettu Koreassa tai Japanissa!
No sitten hän on muka tehnyt kaupat mopon moottorilla varustetusta Ranskalaislelusta, joka on vain etuvetoinen, mutta toki ohjaamossa on leluja niin, että yli 60 kiloinen mies ei meinaa sisään mahtua. Kaiken lisäksi se saattaa olla valmistettu jopa Kiinassa, jolla ei silläkään ole enää väliä.
Miekkosella ei ole minkäänlaista selkärankaa, vaan hän on osoittautunut olevansa LIERO!
Tolopainen: ”-Missä se Audin laatu näkyi, kun auto ei läpäissyt edes ensimmäistä katsastusta ilman remontteja. Ja ajettavuuskin oli Ladan luokkaa, ohjautui välttömästi tien kallistuksen mukaan ulos tieltä, jos ei pitänyt ratista kiinni. Eipä ole huonommasta autosta kokemusta. Onhan siinä ovissa paksuutta, mutta tekniikka erittäin köyhää. Enpä tiedä muuta etuvetoista autoa, jossa moottoria ei olisi osattu kääntää poikittain. Kun valmistaja oli tehnyt pitkään takavetoisia autoaja käytettiin samanlaista rakennnetta etuvetoisissa. Laatumerkissä moista alikehittyneisyyttä kukaan ei huomannut.”
Mistä mahdat puhua? Veikkaan, että et ole edes nähnyt Audin A 2 mallia.
Rätnäilin tuota karsitun rangan tekemistä. Kun lähdetään siitä, että metsä on mallissa jotain tarttis tehdä ja siinä on valtavasti riukuuntunutta – etupäässä lehtipuuta, joka pitäisi poistaa, mutta sen järeys ei oikein riitä kuitupuun mittoihin, niin sehän pitäisi hoitaa.
Jos otetaan lähtökohdaksi se, että risut jätetään maahan kaadettuna metsään ja tehdään hoito nopeasti, mutta niin, että siitä saa palkkaakin, niin malli voisi olla se, että varsinainen karsiminen jätetään minimiinsä. tehdään siistiä, tavoitepituista rankaa ja muu jätetään metsään.
Jos aletaan tekemään nelimetristä riukua, niin järkevien rankapuiden latvus, jossa oksatkin lähes kaikki ovat, voidaan katkaista.
Laskeskelin, että rungon-osa, joka on neljä metriä pitkä ja keskikohdasta mitattuna kuusi senttiä, ei vielä kelpaa kuitupinoon, mutta jo siitä saa yli 10 litraa puuta. Noita kun naputtelee kasaan sata kpl, on koossa yli kiintokuutio. Jos karsitusta rangasta maksetaan kolmenkympin tasoa olevaa hintaa / kuutio, eikä lähikuljetus ole ongelma, niin kyllähän tuosta saa ihan hyvän palkan hyötyliikunnasta. Metsä tulee hyvään iskuun, kroppa saa erinomaista kuntoliikuntaa (parasta mahdollista) ja palkankin saa tilityksen myötä – voiko olla parempaa?
Tolopainen:”-PSA konserni on ostattelemassa tappiollista Opelia. Yhtiöstä tulee autoteollisuuden roskapankii, entisten tappiollisten yhtiöiden jatkoksi. Ei taida tuon yhtiön asiakkailla kovin helppoa olla, saattaa takuukorjaustenkin saaminen olla kiven alla, kun kaikessa joutuvat säästämään. Pysyisin tuon yhtiön laatuautoista erossa. Miksi ostaa kallis pösö, kun samalla konseptilla aletaan tehdä halvempia opeliskeja.”
-Sangen montakin automallia – merkkiä on, voiden valmistus on tappiollista. Joidenkin mallien kohdalla niiden ulosmyyntihinta on vain alle puolet sen valmistuskustannuksista.
Monessa niistä kysymys on siitä, että on tehty liian hyvä auto, jota joudutaan myymään liian halvalla. Hyvä esimerkki on aivan tätä päivää: Opel Astra on valittu vuoden autoksi ja sen laatua on ylistetty, kuitenkin sen hinta on hyvin edullinen verrattuna muihin samassa luokassa oleviin autoihin. Eli tappion syynä ei ole laatuongelma – enempi päinvastoin – sitä ongelmaa ei ole, mutta hinnoitteluongelma on.
Audillakin on ollut pikkuautomalli, joka on äärettömän laadukas, mutta on hinnoiteltu ”siedettävään” hintaan. Jokainen myyty auto on tuottanut tehtaalle kolme kertaa hintaansa vastaavan tappion. Sellainen auto kannattaisi ilman muuta ostaa.
Bentleyn valmistaminen on erittäin tappiollista, vaikka sen hinta hipoo pilviä ja ostajia on piisalle asti. Laatua kyllä riittää.
Volvollakin laatua riitti vaikka muille jakaa, mutta takkiin vaan tuli vuosikausia, ennenkuin möivät verstaan pois.
Jeessi:”-Rahoittaa oman osansa mutta se on vain ja ainoastaan hänen omavalintainen osuutensa ja se ei ole mikään kokorahoitus mutta hyvä lisä kuitenkin jolla säästyy omaa valuuttaa metsätalouden pyöritykseen. Tuskin tuosta ”pökötistä” ainakaan minun aikana mitään lahjaa autokorjaamoille siunaantuu. Tuskin käy edes kertaakaan katsatuksella ennen kuin vaihtuu jälleen.”
Että semmoinen kertakäyttöauto.
Voi kun emäntä olisi antanut Jeessille sen verran omaa rahaa, että olisi voinut Tekniikan maailman irtonumeron ostaa.
Kun vaimo vielä rahoittaa auton hankinnan, hän voi sanella siitä asiasta kaiken.
Jos ainespuun mitat täyttämätöntä rankaa kaataa ja kasailee, niin jos vaatimus on, että se karsitaan, on sen työllistävä vaikutus aika iso.
Aika usein lehtipuusta tekee nopeastikin rankaa, kun oksia on vain tupsu latvassa ja se kannattaa katkaista jäämään metsään.
Aika monta rankaa pitää kiintoon tehdä, alle nelisenttisiähän ei oikein kannata käsitellä, maahan vaan.
Kyllä kai te nyt sen olette tajunneet, että ralliautot, ainakin nuo WRC- autot laidasta laitaan ovat jotain muuta kuin keulilla oleva merkki sanoo. Vai oletteko?
Esim. Puuppolassa koottuihin Toyotoihin tuotiin moottorit saksasta! Siellä ne varmaan Volkkarin kilpatallissa ovat tehneet pikkuisia ulkoisia muutoksia, ettei kukaan hoksaisi. Jokainen osa on tehty kilpa-autoa varten, eikä sen valmistusmateriaali takuulla ole samaa kuin tuotantomalleissa. ”pellit” ovat hiilikuitua jne.
Puuppolan pajalle hatunnosto siitä, että on osattu valit6a oikeat osat ja asentaa ne oikeaan asentoon ja -paikkaan.
Kyllä voittaja-auton tekemisessä tarvitaan myös järkeä ja oivallusta, se näkyy mm. Formula 1- sarjan Mersun tekniikassa ja esimerkiksi sen jousituksessa, joka ei ole vielä valjennut muille autontekijöille.