Käyttäjän Jätkä kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 13,891 - 13,900 (kaikkiaan 15,483)
  • Jätkä Jätkä

    Ainakin Pösöllä on vakiintuneitakin Pösöilijöitä, jotka ovat jo monta kymmentä vuotta pösöillyt.  meillä oli taksifirmayrittäjä, jolla oli pelkkiä pösöjä aina muutama kerrallaan. Aika tuli hänen osaltaan täyteen ja hän möi yrityksensä autoineen päivineen.

    Noin vuoden kuluttua kaikki autot eivät olleetkaan enää pösöjä ja nyt ei ole ainutkaan noista viidestä – Ei toki ole myöskään yhtä ainoaa merkkiä, vaan autot edustavat useita valmistajia.

    Jokin syy , miksi pösö on häipynyt, täytyy olla, mutta kun käytin kyseistä firmaa, niin juttelin kuskin kanssa ja hän vain nauroi sanoen ”Ei ole pösöä, eikä tule”.

    Jätkä Jätkä

    Yli 200 milliset minullakin on kesät / talvet. Nykyvanteisiin ei meinaa ihan hyllystä löytyä alle 200 millisiä, vaikka talveksi laittaisin 175 milliset, mutta ei….

    Olen eri mieltä siinä, että kun Jeessi väittää, että leveä rengas ei löydä tieltä kaikkia jurmuja, niin paljon suurempi mahdollisuus on renkaan alle osua nimenomaa korkaempi jurmu, ura tai muhkura. Kerran ajoin oikean puolen pyörät nyrkinkokoisen kiven yli ja siinä meni sekä matala rengas ja vanteen reuna.

    Vesisade ja lumisohjo ovat todella pahoja vastuksia leveälle renkaalle, saattaa vetävät eturenkaat jopa nousta ”patjan päälle” ja silloin mennään.

    Jätkä Jätkä

    Kaukoidän merkeistä huomattava osa on jo levittäytynyt Eurooppaan rakentaen jopa kymmeniä autotehtaita EU:n rajojen sisään. Sitä voisi miettiä, onko ne tuotteet huonompia vai yhtä hyviä kuin Aasiassa tehdyt.

    Ainakin alkuaikoina eurooppalaiset alihankkijatkin toimittivat niihin osia, joiden laatu oli paljon kehnompi kuin alkuperäisten osien. Nyttemmin lienee tilanne niidenkin osien suhteen korjaantunut.

    Onko Belgiassa koottu Mitsubishi tai Volvo huonompi vai parempi kuin niiden merkkien synnyinmaassa tehty? Siinäpä kysymys.

    Eurooppalaisilla autotehtailla on ollut Amerikassa autotehtaat jo kymmeniä vuosia, Rumppi saa tukehtua kieleensä.

    Jätkä Jätkä

    Profiilista puhuttaessa oikean käsityksen saa vasta, kun esim leveyttä verrataan korkeuteen. Se voitaisiin ilmaista myös suhdeluvulla, mutta siinä tarkka suhde olisi kovinkin haastava nopeasti sisäistää.

    Henkilökohtaisesti olen tutustunut tuohon jo silloin, kun ns. matalaprofiilirenkaat alkoivat yleistyä. Ne olivat 70 – sarjalaisia, eikä tuon suhteen ymmärtäminen kaikilta luonnistunut ilman sekaantumisia.

    Littoisilla renkailla kurvaileville sanoisin, että eräs nimekäs ralliautoilija sanoi, että hankirallissa on järjen vastaista laittaa autoon leveämmät renkaat kuin 155 milliset.

    Jätkä Jätkä

    Tuskin Isojoen konehalli edustaa jotain epämääräistä tuotetta, onhan Patron työasuissa hyvinkin vahva tuotemerkki, jolla on monipuolisesti eri työlajeihin suunniteltuja varusteita. Takkia myyvät 99 ja housuilla sama hinta.

    Myymälöitä lienee ympäri valtakunnan.

    En ole niitä testaillut, ainoastaan turvahanskoja olen käyttänyt viime aikoina.

    Jätkä Jätkä

    Maailman sivu niitä on taivuteltu. Luuletko, että puulaivat on tehty luonnonvääristä lankuista?

    Ei taida Pasutus olla tuttu juttu? Maarianhaminassa kävin puulaivojen rakennus / korjauksen opetustelakalla. Siellä oli taivutettu jämerämpiäkin lankkuja opetus / harjoitustöinä.

    Jätkä Jätkä

    Me sahattiin yhteen veneeseen lehtikuusilankut. Taisi olla 8 , 5 metriset ja paksuus 50 mm, Leveyttä jotain 300 mm.

    Meni tilaustyöhön oikealle puuveneen tekijälle. leikkaa ensin lankun muotoon, sitten höylää sen hieman koveraksi, pasuttaa ja ruuvaa kaariin kiinni.

    En tiedä, missä vaiheessa vene on, mutta valmistuttaja sanoi, että ei ole kiire. Kieltämättä tuli upeaa lankkua, pelkkiä tyvitukkeja, latvaläpimitta oli 50 sentin kantturoissa, joten saatiin kaikki sydänpuusta tehtyä.

    Jätkä Jätkä

    IKH:lla on myös Patron-merkillä metsurien pukuja. On takkia 99 € ja  housuja 99 €.

    On saapasta, kypärää ja turvahanskaa ja ainakin meidän liikkeessä on Echoa ja hieman muitakin M- sahoja.

    En ole kokeillut pukuja, hanskoja kyllä.

    Jätkä Jätkä

    Laho tukkikokoinen kuusi ei kelpaa hiomokuuseksi, vaan on Lahon kuusen hinnoissa alla koivukuidun, jopa alla haavan hintojen.

    Jätkä Jätkä

    Käytännössä: – Mitä enemmän sähkön käyttöä pihistellään, sitä suuremmat paineet on korottaa sähkön ja siirron hintoja.

Esillä 10 vastausta, 13,891 - 13,900 (kaikkiaan 15,483)