Käyttäjän Jätkä kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 13,911 - 13,920 (kaikkiaan 15,483)
  • Jätkä Jätkä

    Jeessi heitti kyllä niin paljon paskaa ollessaan ylimielisesti muka ainoana oikeassa asiassa, josta jo niin moni muukin huomautti, että sietää moista Urea-aivoa hieman muistutella, koska näyttää, että ei ole kolli vielä ottanut opikseen.

    Myönsi, mutta paskaa lennättää silti.

    Jätkä Jätkä

    Jalasjärvellä Oli (on kai vieläkin) Metsänvartijan / työnjohtajan käyttöön varusteltu talo, joka niin syrjässä ei ollut sähköistetty. Siihen oli kuitenkin asennettu keskuslämmitys, joka toimi ihan hyvin niin kauan, kun talossa asuttiin.

    Metsänvartijakin vanheni ja pääsi eläkkeelle, eikä hänellä ollut enää pakkoa asua ”virkatalossa”, niinpä hän eukkonsa kanssa muutti pois.

    Ilmeisesti paikallinen ”Jeessi” palkattiin tekemään järjestelmä sellaiseksi, että se ei jäädy, vaikka siellä ei lämmitystä olekkaan. Hän taisi mittailla, että kun veteen sekoitetaan X-määrä jäätymisenestoainetta, niin ainakaan vesikalusteet eivät mene rikki talvella kovillakaan pakkasilla.

    No kohta puoliin tuli ”Suo-osaston” lannoitusryhmä kortteeraamaan muutamaksi viikoksi, koska apulantaa piti levitettämän muutamalle tuhannelle hehtaarille ja siinä vaiheessa käsinlevityksenä.

    Ei muuta kuin pannuun tulet, että saadaan tupa lämpöiseksi. Oli kuitenkin käynyt niin, että lämmitysputkissa oleva seos oli kohmettunut, eikä neste lähtenytkään kietämään vapaasti. PANNU RÄJÄHTI ! Talo meni remonttiin, eikä sitä voitukaan käyttää sinä talvena tukikohtana.

     

    Jätkä Jätkä

    Kyllä Jeessi sai rengashölmöilystään sellaisen trauman, että sitä Harjavallassa hoidellaan kauan. Ei se hölmö ole, joka erheensä myöntää, vaan se, joka siitä huolimatta jatkaa paskanheittoa palstan täydeltä.

    Valehtelu ja omien luulojen esittäminen totena tulee täälläkin tiensä päähän ennemmin tai myöhemmin.

    Jos luulee tietävänsä kaikesta kaiken, vaikka ei tiedä oikeasti yhtään mitään, saa osakseen lähinnä vain sääliä.

    Jätkä Jätkä

    <div class=”comment__text”>

    ” Kun lähdetään siitä, että kasvupaikka on lehtomaista kangasta tai ainakin mustikkatyyppiä, niin 20 – 30 vuotiaan lehtikuusikon tiheys pitäisi laittaa 500 – 700 r / ha – lukuihin. ”

    Jos mennään laatu edellä, niin aloittajan   1600 kpl/ ha tiheyden laskeminen heti kerralla  esim.  600 kpl/ha aiheuttaisi luston kasvun reippaan levenemisen. 1-laadun tukki edellyttää tasaista lustoleveyttä ja oksattomuutta. 15 cm paksuista saa vielä pystykarsinnalla ja siihen sovitetuilla harvennuksilla kasvatettua hyvälaatuisia tukkipuita.”

    Eipä pidä oikaista. Ensiharvennusta ei suinkaan pidä tehdä 20 – 30 vuotiaassa lehtikuusikossa, vaan 10 – 20 vuotiaassa.  Hyvällä pohjalla kymmenen vuoden kasvuaika käsittelykertojen välissä on varmasti riittävän pitkä. Lisäkasvu hyväkuntoisessa lehtikuusikossa on jopa kymmeniä kuutioita / v.

     

    </div>

    Jätkä Jätkä

    Kun metsässä, on se mitä puulajia tahansa, on ohjearvojen mukainen pohjapinta-ala, on kasvu suurimmillaan. Se ei kuitenkaan ole käytännössä mahdollista, paitsi kun puusto kasvaa oikeissa lukemissa, ei runkoluvun lisääminenkään nosta hehtaarin kasvua.

    Jätkä Jätkä

    Sinulla Jeessi on ihan luontaiset edellytykset sekoittaa kaikki aiheet, joissa on enemmän kuin yksi vaihtoehto. Siinä olet todellinen kyky.

    Tuo sinun esityksesi muka autonvalinnasta oli oiva esimerkki takin ja kelkan kääntelystä, paitsi että monella taisi syntyä vahva epäilys siitä, että Jeessillä ei ole ikipäivänä ollut Volkkaria, eikä hän suinkaan ole ihastunut täysin vastakkaisella laidalla olevaan Pököttiin, vaan eläytyy haaveissaan siihen tilanteeseen.

    Toivottavasti et putkenmyyntitilanteissa jääräpäisesti tuputa asiakkaalle täysin sopimatonta tuotetta, vaan annat jonkun pätevämmän hoitaa asiakassuhde.

    Jätkä Jätkä

    Mitä kohtaa Taneli ei ole tajunnut? Ei näköjään mitään kohtaa, mutta ei mahda mitään.

    Lehtikuusta voidaan eri tutkimusten mukaan sekoittaa mäntyyn jopa 15 % määrästä.

    Jätkä Jätkä

    Puuki:”-
    <div class=”comment__text”>

    Harvennusvoimakkuudesta vielä sen verran, että jos 1600 kpl/ha tiheydestä vetää heti 600 kpl/ha tiheyteen, niin  pilallehan se metsä tod.näk. menee.

    Ylitiheät pitää  harventaa tavallista varovaisemmin.  Ei ole itsellä kokemusta juuri lehtikuusikon harvennuksesta, kun on omat pienet kokeiluluonteiset istutuksetkin  vielä harventamatta, mutta eipä ne lehtikuusetkaan niin paljon poikkea muista puulajeista tuossa tilanteessa.”

    Mistä repäisit tuon harvennusvoimakkuuden? Ohje on kolmasosa puumäärästä, ei runkoluvusta. Ensiharvennus pitäisi tehdä jo 10 – 20 vuoden iässä.

    Lehtikuusi pysyy hyvin pystyssä vankan ja syvän juuristonsa avulla, Se pudottaa neulasensa talveksi, eli lumilastikaan ei vaivaa niin paljon kuin kotimaisia havupuita.

    Lehtikuusi pitäisi kasvattaa harvassa, koska valopuuna se nauttii siitä. Toki tiheäsyistä ei lehtomaisella kankaalla harvassa kasva, mutta sitähän kyllä saa venäjältä, jos tarvetta on.

    </div>

    Jätkä Jätkä

    Harrastelija: ”-
    <div class=”comment__text”>

    Mielenkiintoista tuo ”poikien” rengaskeskustelu:) Tolopainen on sikäli oikeasa, että googlettamalla saa kyllä tietoa, kun vähän jaksaa käyttää siihen aikaa.

    Luulin, että ”jätkä” on ollut opettajana? Opetusmedotit Jeesin suhteen ovat vähän hakusessa. Matematiikka on matematiikkaa ja demokratia on demokratiaa. Joskus matikan tunnilla kyselin kotitehtäviä ja kirjasin vastauksia sitten taululle. Usein demokratia = suurin osa vastauksista oli väärä!

    Jätkän ja Jeesin kannattaa hakeutua johonkin chattailu-kanavalle, niin siitä saa vielä kiivaamman ?

    Olet ulkona kuin pyykkinaru. Jesseä ei kukaan pysty opettamaan ainakaan tällaisilla palstoilla. Kun hän on saanut jonkin – vaikka kuinka virheellisen ”tiedon” päähänsä, hän ei siitä luovu, ellei joku erittäin vaikutusvaltainen tuttu neuvo häntä ja senkin hyvin varovasti.

    Jos sinä et hallinnut opettamaasi ainetta niin hyvin, että oppilaat sen olisivat tajunneet, niin koita kuitenkin tajuta, että heissä ei ollut ”Jeessejä” kuin korkeintaan yksi prosentti. Se prosentti tosin tekee pahasti hallaa joukossa, jos hän saa vaikutusvaltaa muiden keskuudessa.

    </div>

    Jätkä Jätkä

    Kyllä meiltä on mennyt ainakin MetsäGroupille ihan mäntykuituna. Ostomiehesi on lukenut väärin paperinsa, lehtikuusesta on parempi saanto.

Esillä 10 vastausta, 13,911 - 13,920 (kaikkiaan 15,483)