Käyttäjän Jätkä kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,491 - 1,500 (kaikkiaan 15,483)
  • Jätkä Jätkä

    Puuki:”Nyt puunostajat pärjää jo pelkästää sivutuotteiden myynnillä hyvin. N. 1000 kWh energiaa tukkipuumotin sahauksen sivuvirroista, e-arvo on 200 – 250 €. Sahatavaran hinta ei sekään ole laskenut ainakaan alle saman 200 – 250 €:n.”

    Elikkäs aivan turha on sahailla, lajitella ja kuivailla, kun saman saa polttohakkeenakin. Eikä tarvitse edes kuoria.

    Ainoan poikkeuksen tekee oksattoman sahatavaran käypä hinta, mutta se pitää löytää sieltä tukista.

    Jätkä Jätkä

    Jos mönkijästä haluaa tehdä maastokelpoisen, niin siinä pitää olla runko-ohjaus, eli keskinivel. Kun vielä ohjaus on hydraylinen, sujuu ilman teloja paksussakin lumessaa eteneminen käärmeliikkeellä. Ojan ylitys myös kävelemällä, eli pyörä kerrallaan. Kuusipyöräiselle löytyy perusteet vain silloin, kun siinä on kunnon lava takatelin päällä ja sillä kannetaan kunnon kuormia.

    On ollut myös Moottorikelkkoja (Lumikiitäjiä) – joissa ei ole suksia lainkaan, on vain runkonivel ja etutelat sekä takatelat. Työkelkkana lyömätön, mutta kallis hankkia ja käyttää.

    Jätkä Jätkä

    TV:”Mutta sitä täytyy ihmetellä, että millaisissa metsissä porukka ajaa. Telamönkijän maavara on +40cm, koko laitteen leveys noin 1,5m ja telojen välillä tilaa vajaa metri. Missä metsässä on +40cm kantoja alle metrin välein, ettei niitä voi kiertää tai tällätä telan alle. Kai sitä voisi sahata vähän lähempää maata, ettei tarvitse tuollaisia tumppeja jättää metsää täyteen. Eihän sitä kukaan kehtaa edes kävellä tuollaisessa metsässä.”

    Ihmetellä soppii porukkaa, kun taimikonhoitotyössä on ammattimetsurille jotkut asettaneet vaatimuksen että kannot max 10 senttiä, niin onko sitten niin, että ajourien kohdalla pitää jättää vähintään 40 senttiset kannot?

    Toisaalta, kun ajetaan polttopuita, niin kai jokainen tuollaiset pitkät kannot sahailee polttopuiksi ainakin ajoreitiltään? Muuten voisi hakeutua lataamoon ottamaan vähän lisäkapasiteettia aivoille.

    Johan tuollaisissa puolen metrin kannoissa repii munansa kävellessään!

    Jätkä Jätkä

    Huonosti on Tolopainen haavoistaan huolehtinut.

    Minulla oli n. 2,5 – 3 metrisiä 15 – 20 senttiä paksuja haapapöllejä metsässä, mutta ne olivat oksien ja risujaen päällä hieman irti maasta. Kun kaadoin samaan sumaan saman kaliberin haapoja, tunsi kyllä katsomatta kuormaa tehdessä, että mikä oli vastakaadettu pölli. Painoero oli helposti puolet. Olisi pitänyt ottaa erilleen ja kokeilla saunankiukaassa, kuinka hyvin ne jo palaisivat. Nyt alkaa puu olla kuivimmillaan, kun ei enää neste turskahtele Giljotiinilla katkaistessa, keväällä turskahteli 120 sentin päästä neste pöllin päästä joka puristuksella, nyt ei turskahtele.

    Jätkä Jätkä

    Akut ovat tarpeellisia, jos huushollissa ei ole verkkosähköä. Myös silloin akut ovat tarpeen, jos on käytössä laitteita, jotka  ei saa sammua käytännössä koskaan.

    Pidemmän sähkökatkon varalta – ja verkon ulkopuolella olisi tarpeen agrikaatti. Sitäkin olisi syytä käyttää edes kerran vuodessa ihan vain sen käytettävyyden takia.

    Jätkä Jätkä

    Kohtalaisen isokin tuulenkaato, taikka pystykuiva tulee metsästä, jos sen pois saanti on se asian pihvi. Minä olen saanut aika jykeviäkin runkoja lanssiin, kun ole ne palastellut kolmenkymmenen sentin pätkiksi. Jos vielä jättää ne sopivaan asentoon pätkinnän jälkeen, ne helteessä kuivahtavat jo parissa viikossa niin, että ne on kohtalaisen helppo pyöräyttää vaikka mönkijän peräkärryyn. Siihen tarkoitukseen viimeksi käytin rekisterissä olevaa henkilöauton peräkärryä, jolla pidempikin kuljetus maantietä pitkin käy kivuttomasti.

    Sellaisten oksaisten kuusipölkkyjen klapitus on kyllä niin turhauttavaa, että en ainakaan omaan käyttöön viitsi niitä pieniä, ellei suoritukseen riitä, että niistä tulee myös isoja takka pökäleitä.

    Minulla ei ole metsäkuormainta, enkä aio sellaista hankkia. ylisuuret koivut ja kuuset, jotka pitää poistaa, vedän pidempinä pölkkyinä traktorilla ja kaupittelen ne energiaosuuskunnalle hakkeen raaka-aineeksi.

    Viimeksi eilen tekaisin Haapaa traktorin rekeen mukavan mällin ja livauttelin pöllit klapeiksi. Ensin liiterikärryn pohjalle ohut kerros leivinuunipuita , joista tulee se ilmaa vaihtava kerros. Sen päälle hellapuun ja takka -sekä saunapuun mitoilla kuorma täyteen = korkeimmillaan n. kaksi metrinen kuorma. Puilla tulee olemaan ainakin kahden kesän kuivumisaika, joka riittää takuuvarmasti myös haavalle, jonka sekapuuna on leppää, pihlajaa, koivua  ym ehkä pari prosenttia.

    Mielellään en tekisi yli 20 senttistä haapaa klapeiksi, annan niiden jäädä pystyvarastoon, jos vaikka tarvitaan järeitä hirsipuita.

    Jätkä Jätkä

    Ei ole Joovaan vielä keksinyt, että : Kun aloittaa sähköntuottamisen periaatteella, että laitteisto tuottaa sähköä niin paljon, että sitä menee kuhtuullisesti verkkoon, niin siihenhän liittyy ALV ja Sähkövero! Näin ollen tällainen tuottaja saa silloin, kun ostaa sähköä yhtöstä takaisin, anoa ja saada ainakin ALV:t  takaisin, eli tienata ALV-palautuksilla, ehkäpä Joovaan saa kinuttua sähköveronkin takaisin?

    Jätkä Jätkä

    Palokatkoksi kävisi monessa tapauksessa lehtipuuvyöhyke. Ennen oi joillakin sahoilla lautatarhan ja Saharakennusten välissä Hybridihaavikko, jolla oli tehtävänä ainakin hidastaa tulipalon etenemistä Lautatarhaan, vaikka saha tuhoutuisikin.

    Jätkä Jätkä

    Ratkaisu tuohon on pikkupannu, joka kytketään toimimaan käyttöveden lämmittämiseen. Sillä voi ajaa joskus kesähelteelläkin täysillä.

    Jätevoimaloissa ei kaikissa ainakaan – polteta biojätettä, vaan jätteet on jo tuottajien toimesta lajiteltu poltettaviin ja muihin lajeihin. Se hieman ihmetyttää, kuinka poltettavakin energia saa kastua ihan vapaasti avotaivaan alla.

    Jätkä Jätkä

    Ydinvoimaloita merenrannalle taajaan. Niiden lauhdevedet lämmittävät jo meidän rannikoilla hyvinkin merkittävästi ja ainahan voi pistää lämmitysvastuksia mereen, ettei jäätä muodostu!

Esillä 10 vastausta, 1,491 - 1,500 (kaikkiaan 15,483)