Käyttäjän Jätkä kirjoittamat vastaukset
-
Ukrainan koulutetut sotilaat vastaavat jokainen vähintään kymmentä ryssää, eli kun Ukrainalaisia sotilaita on kuollut miljoona, niin venäläisiä on kuollut kymmenen miljoonaa. Ihmishenki on varsinkin Venäjällä täysin arvoton – jopa Pulterilla!
Anneli. -Pitääkö alkaa tuon DA-Idiootin TARKOITTAMISIA-kin suomentamaan?
Kun Putlerin Trolli ei ymmärrä eroa litran ja gallonan välillä, niin pitää vaan todeta, että on siinä yhteiskunnan rahat mennyt ”kankkulan kaivoon” tuota pelleä kouluttaessa ”Yrittäjäksi.” Ei ole mikään ihme, että on monoa saanut siihen tahtiin, että sadan kilometrin säteellä on kaikki mahdolliset työllistäjät panneet suhteet poikki.
EDIT
DA-Kehvelillä on vahva usko Putlerin uhoamiseen. Kyllä paljon pitää tulla lahjuksia tai palkkaa , että tuollaiseen alentuu.
Mutta Ameriikassa on ihan samat talouden realiteetit kuin Venäjälläkin: Dollarilla sa mitä tahansa, mutta Ruplalla ei saa yhtään mitään.
Pelkkä Turkki pystyisi upottamaan koko Venäjän – ja saattaa sen vielä tehdäkin.
usko Putlerin puheisiin.
DA-Harjavalta Trolli vuodatti rajallisen aivokapasiteettinsa tuotantoa: ”Jenkkien tukema Ukrainan hanttiinpistäminen lisää kuolleiden määrää!”
Onko idioottisempaa väitettä nähty? Jos Ukraina olisi ollut kehnommin valmistautunut, eikä olisi saanut aseapua Demokraattisilta valtoilta, laskettaisiin Ukrainalaisten ruumiiden määrää jo nyt miljoonissa ja joka päivä tulisi tuhansia ruumiita lisää.
Ei sivistynyt maailma SAA hyväksyä Venäjältäkään tuollaista kansan hävittämistyötä. Venäjän kansa olisi kyllä ansainnut kunnollisen johdon, mutta siihen ei näköjään päästä ilman vallankumousta.
Tomperi:”saanut työmaita, jos olisi ollut yrittäjä, 15 centtiä kpl. Piti hintaa alakantissa”.
Yrittäjä-metsurilla on tietenkin kaikki yrittäjän kulut ja vastuut. Tuo hinta : 15 senttiä, vastaa suunnilleen kahdeksan sentin istutuspalkkaa verokirjalla, eli siitä vielä verot pois.
On joskus laskettu metsätyössä olevan palkkatyöhenkilön palkkakustannuksia ja päädytty lukemaan 185 %. Perustuu keskiarvoihin monen erilaisen työmaan tiedoista. Eli sivukustannukset keskim. 85 %.
Tietenkin voidaan alkaa sestomaan erilaisia hintaan vaikuttavia tekijöitä, joista yksi muuttuva tekijä on työmatka ja siihen käytetty aika. Taksassa otetaan huomioon myös Vuosiloman ja lomarahan vaikutus kustannuksiin jne. Ei metsurinkaan pitäisi olla mitään halpatyövoimaa, vaikka palkka ei ihan ministeritasolla huitelekaan.
Ne huonon jäljen tekijät eivät ole metsureita, vaan yleensä satunnaisia kausityöntekijöitä, jotka hosumalla yrittävät tehdä tulosta. Aika usein he ovat opiskelultaan kesälomalle / tauolle keväällä päässeitä henkilöitä, jotka ovat kuulleet kovista tuloksista ja yrittävät myös itse päästä niihin keinolla millä hyvänsä.
Lyhysti kuitenkin totuus on, se on tekniikkalaji – ja myös motiivi pitää olla kohdallaan.
Meillä on ollut lukuisia ensikertalaisia istuttajia. Ensimmäisenä päivänä näillä nuorilla henkilöillä on osalla kaksisataa tainta päivässä tiukalla. Toki aluksi pitää joka taimelle neuvoa istutuspaikka.
Paljon on paakun peittämistä ja tiivistystä vahdittava, vaikka nekin vaiheet on jokaiselle näytetty ja selitetty. Kun sen aluksi opettelee kunnolla, tyyli pysyy, vaikka nopeus nousee moninkertaiseksi.
Suomen pitää purkaa kaikki arvokas kanavalta pois ja räjäyttää loput, sekä ajaa paskaa täyteen joka paikka Kanava-alueelta.
Lisäksi on kaikki vedenvirtaus-sopimukset venäjän kanssa revittävä – varsinkin sellaiset, jotka vaikuttavat heidän puolen vesivoimaloihin ja muuhunkin taloudelliseen toimintaan.
Mitenkäs onnistuisi Saimaan yhdistäminen Päijänteen vesiliikenteen kanssa?
Jos muokkaus on tehty äestämällä ja istutetaan äkeen ”vakoon”, on työ teknisesti selkeästi nopeampaa kuin hujan / hajan laikutettu, jossa pitää varmistaa koko ajan, että kaikkiin laikkuihin / mättäisiin tulee taimi.
Jos taimet on kuljetettu alueelle niin, että niiden siirtely jää istuttajalta kokonaan pois ja maaperä on hyvää, tiksii taimia kokenut istuttaja hirmutahtia, mutta kuitenkin hyvän työnjäljen tehden. Sellaisessa työmaassa ei välttämättä kulu aikaa yhtä tainta kohti kymmentä sekuntia enempää. Jokainen liike pitää olla harkittu ja automaattinen, tiivistäminen pitää tapahtua niin, että samalla taimi oikeaa pystyasentoon, askeleet seuraavaan istutuskohtaan ovat aina oikassa järjestyksessä, eli taimiväli tulee konemaisella tarkkuudella oikein. Vain este uralla aiheuttaa rytminvaihdon hetkeksi.