Käyttäjän Jätkä kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,331 - 2,340 (kaikkiaan 15,483)
  • Jätkä Jätkä

    Kasper:”Kyllä siinä sahausrakoon laitettavassa osassa on hitsaussauma jolla se on kiinnitetty kaato vänkärin varteen. Ei ole vielä tekijää löytynyt joka olisi tehnyt vänkärin ilman hitsauksia….”

    -Olet niin väärässä kuin vain voi olla. Fiskarsin kaatovänkä malli 2. on sirompi kuin se ensimmäinen, mutta varsi ja lätkä on tehty yhtenä kappaleena. Ei hitsaus- eikä muitakaan saumoja. Malli 3 onkin vaikeampi tehdä ainakin hitsaamalla, kun siinä jo materiaalit ovat erilaisia.

    Tosinostoihin ensimmäinen versio on paras – ja kestää aika hyvin vääntää varresta, eikä lätkä painu puuhun niinkuin uudemmassa versiossa.

    Jätkä Jätkä

    Jeessi:”Eli siis konetta tilaamaan, tuntuu olevan minun hommaksi sopivaa.”

    -Pelkkä into ei riitä!

    Jätkä Jätkä

    Puuki. Toki näkö on heikentynyt minullakin, mutta en ole ihan niin sokea ja sekaisin kuin sinä. Varhaisperkaus on kuitenkin varhaisperkausta, eikä siellä ole mitään myyntipuunhakkuumahdollisuutta ( Paitsi Jeessillä tukkipuuleimikko).

    Metsuri motokuski. Kyllä meillä oli konenäytöksessä upouusi Ponsse, joka oli ns Gombikone. Se hakkasi näytöksessä energiapuuta normaalilla 20 metrin ajouravälillä, vaihtoi kouran ja alkoi tekemään kuormaa päällensä. Epäilemättä se pystyi nostamaan hakkuukouran n, kymmenen metrin korkeuteen.

    Jätkä Jätkä

    Antaapa Ruotsalaisten kokeilla. Sieltä saa sitten ilmeisesti Ruotsin-Suomalaisia kokeneita konekuskeja Tänne helpottamaan kuljettajapulaa, eikä ole kielimuuria.

    Kyllä konetta liikuttelee hyvinkin pienellä kokemuksella, mutta sillä työn tekeminen tuottavasti edellyttää ensinnäkin taipumuksia metsätyöhön ja yksintyöskentelyyn. Toisekseen ns Perstuntuma pitää saada niin hyväksi, että löytää maastosta ne ajolinjat niin hakkuukoneelle kuin ajokoneellekin.

    Puiden yksilöinti on jo taidetta, kun vaatimuksena on hyvä ja tavoitteenmukainen jäävä puusto. Ajokone ja hakkuukone ovat eri luokassa käyttää vaativuudeltaan, eli joku kuljettaja on parempi hakkaamaan kuin ajamaan ja päinvastoin.

    Kaiken takana on kuitenkin sekä metsänomistaja, että koneurakoitsija, joidenka molempien  pitää olla työn jälkeen ja taloudelliseen tulokseen tyytyväisiä.

    En usko, että kymmenenkään viikon koulutus tuottaa kaikista ulkomaalaisista hyviä konekuskeja, Veikkaan onnistumisprosentiksi 10 %.

    Meillä kotimaisten kuljettajien koulutuksessa onnistumisprosentti on kuitenkin n. 50 %. Hyviä heistä, jotka pärjäävät koulutusammatissaan, on ehkä 20 %.

    Varsinkin hakkuukoneen kuljettajan työ on taitolaji. Kaikilla ei ole sitä taitoa, lisäksi tarvitaan työhalua.

    Jätkä Jätkä

    Puuki: Ulosta mitä ulostat, mutta varhaisperkauksesta on aloitus. ( Alkaa haisemaan sinun ulostus-tulostuksesi).

    Aloitus: ”Pitkät kannot varhaisperkauksessa
    Rämmin tuolla hangessa raivaussahan kanssa ja varhaisperkaan n. 1,5 m kuusikkoa,”

     

    Jätkä Jätkä

    Mm kelkkojen vakuutuskilven väri luultavasti kertoo, onko vakuutus ajantasalla. Rikollisia tietenkin on aina liikenteessäkin, mutta naureskelu päättyy, kun käry käy.

    Ostin käytetyn auton yhdeltä Jepeltä. Hän tuli autolla asemalle, Teki luovutusilmoituksen puhelimella ja minä ajelin kotiin. Auto oli siirtynyt minulle, kun kotona katsoin Trafin sivua. Seuraavana päivänä tein sille vakuutuksen.

    Tuo yksi päivä ilman vakuutusta maksoi 60 € !

    Jos taksoitus on sama, menee Tolopaisen talo vasaran alle maksamattomien vakuutusmaksujen takia! – ja sakot päälle, ellei pyttytuomio kolahda vuosikausia jatkuneesta rikoksesta. Tietämättömyyteen on turha vedota, Tolopainen on jo paljastanut tietävänsä enemmän kuin tarpeeksi!

    Jätkä Jätkä

    Puuki siis laittaa varhaisperkauksen jälkeenn muutaman kuukauden kuluttua Moton pörräämään kuviolle?

    Mitähän se siellä tekee? Prkaus-käsite lienee todellakin hämärtynyt Puukilla ja niin monella muullakin.

    Onko mielikuva, että avohakkuun jälkeen alue ei olekaan aukko, vaan siellä on vielä hakattavaa kuin Jeessin uudistusalalla?  Miksi aukkoa ei ole hakattu aukoksi? Tietty poisluettuna ns. säästöpuut, jotka tietenkin ahne ja nuuka MO käy poistamassa heti, kun alue on istutettu?

    Voi pöljyyttä!  Perkauksessa poistetaan kaikki muut puulajit, paitsi ne, joilla alue on tarkoitus perustaa metsäksi.

    Jätkä Jätkä

    Lasse:”Tunnustan etten tiedä mitä liikennevakuutus korvaa esim. jokkiskilpailuissa.”

    -Jokkiskisoissa liikennevakuutus korvaa vakuutetun auton käytön aiheuttamat vahingot. Vakuutus on toki voimassa myös autoa koekäytettäessä (esim järven jäällä, pellolla tai sorakuopalla harjoiteltaessa).

    Ei voida olettaa, että esim yleisöllä pitää olla vakuutus sen varalta, että auto suistuu katsojien joukkoon. Auton aiheuttamat vahingot korvaa liikennevakuutus, ei suinkaan esim työnantajan vapaa-ajanvakuutus. Siis vahingon aiheuttaja on korvausvelvollinen – ja siksi hänellä pitää olla vakuutus.

    Jätkä Jätkä

    Tolopainen:”Kyllä moottorikelkassa yleensä kilpi on, jos se on vakuutettu ja on rekisterissä kuten autotkin. Ei siihen ilman kilpeä vakuutusta saa.”

    Olet sinä aikamoinen. Tekaiseppa M-kelkkaan vakuutus, niin vakuutusyhtiöltä tulee kilpi kelkkaan kiinnittämistä varten. Sen kilven nimi on vakuutuskilpi!

    Jätkä Jätkä

    Kyllä pitkä kanto esim havupuussa (pieniläpimittaisessa) lahoaa suht nopeasti.

    MUTTA MUTTA: Kyse oli niinkuin varhaisperkauksesta, jossa on normaalisti korkeintaan peukalonvahvuista lehtipuuta poistettavana. Tuskin kukaan on aukkoon istuttanut helvetinmoista määrää rotupuhtaita kuusen / männyntaimia.

    Varhaisperkauksessa poistetaan kaikki muut puut, kuin esim kuusentaimikossa kuuset, männyntaimikossa männyt ja koivuntaimikossa istutustaimet!

    Risut  katkaistaan oksien ja silmujen alapuolelta niin, että niitä ei jää kantoon!

Esillä 10 vastausta, 2,331 - 2,340 (kaikkiaan 15,483)