Käyttäjän Jätkä kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,801 - 2,810 (kaikkiaan 15,483)
  • Jätkä Jätkä

    ”Työntekijät ovat palkkansa ansainneet”, on ollut sanonta, eikä kai kukaan täällä ole sitä mieltä, että hyvin tehty ammattitaitoa  ja -silmää vaativa työ pitäisi tehdä matalapalkalla!

    Kun lisäksi nuo vierastyöläiset eivät maksa Suomeen veroja lainkaan, on heidän käyttäminen eräänlaista maanpetturuutta.

    Jätkä Jätkä

    Puuki. Marin ei ole tehnyt virhettä, vaikka sinä oletkin sen jopa myöntänyt ja sanktiot maksanut.

    Ostin kerran käytetyn henkilöauton yksityishenkilöltä. Hän teki ilmoituksen luovutuksesta nettiin ja minä ajelin autolla kotiin. Seuraavan päivänä aloin rekisteröimään sitä ja tein vakuutuksen jne. Jonkin ajan kuluttua tuli laku vakuuttamattoman auton käytöstä – yksi päivä 60 € ! Oikaisuvaatimuksen tein, mutta se ei auttanut, ei muuta kuin maksat!

    Minun virheeni oli, että kuvittelin autossa olevan vakuutukset ym normaalissa kuosissa = 7 vrk aikaa rekisteröidä ja vakuuttaa. Sälli tuli kuitenkin sillä autolla sovittuun paikkaan rautatieasemalle.

    Jätkä Jätkä

    Kasvuprosentin määrittely on jokapäiväistä leipää metsäsuunnittelua tekeville ammattilaisille. Heidän kun pitää räknätä kasvuprosentti joka kuviolle erikseen ja kaikille yhteisesti.

    Tosin näyttää vuosikymmenten aikana menneen systemaattisesti pieleen, eli kasvu on ollut kovempaa kuin on arvioitu / laskettu. ”Ennustaminen on vaikea laji – Varsinkin tulevaisuuden ennustaminen.

    Suunnitelmathan tehdään 10 vuoden periodeilla, joten kasvu on laskettu sillä perusteella, että hoitotoimenpiteet tehdään oikein ja ajallaan.

    Aikoinaan, kun meillä oli Metsäsuunnitelman käyttökoulutuksia, muutama isäntä / emäntä, jolla oli tavanomaista paremmat puuvarastot hehtaaria kohti, tarjosi ostettavaksi niillä tiedoilla koko metsäänsä. Olisi todella kannattanut, koska silloin suunnittelijat laskivat puumäärät poikkeuksetta alakanttiin.

    Jätkä Jätkä

    Maapallon tasapaino voi syystä tai toisesta muuttua ja silloin voisi teoriassa käydä jopa niin, että Päiväntasaaja siirtyykin jopa napojen seuduille. Toki nykyinekin lämpiäimistahti voisi vaikuttaa, jos napojen Mannerjäät sulavat, silloin aika iso painonsiirtyminen tapahtuu, koska vesi pyrkii vatupassiin kautta Telluksen.

    Tulivuoret saattavat aiheuttaa valtavan muutoksen, varsinkin jos ne eivät tasaisella tahdilla ole päässeet purkautumaan, onhan maapallon sisällä syntyvä paine koko ahan melko tasaista.

    Sitten tulevaisuudessa jälkeenjääneet ihmiset ihmettelevä esin Jääkarhujen tuhoutumisen syitä, kuten me ihmettelemme Mammuttien ja Bronttosaurusten kuolemista sukupuuttoon.

    Jätkä Jätkä

    Tollo:”Enpä usko että jos politikolla on vahva moraali, että hän ostelisi ruokaa valtion piikkiin, jos saa asua ilmaiseksi kuin presidentti. Johannes Virolainen asui aina Vironperällä, vaikka oli pääministeri ja lypsi itse lehmät Neuvostoliittolaisella lypsykoneella.”

    Virolaisen kohdalla noin oli, mutta huomio pitää kiinnittää siihen, että sekä lypsykone, että Belarukset ja muut Neukkikoneet olivat tulleet Johannekselle pyytämättä ja ilmaiseksi, samoin Saloran TV ja Stereot ym. ym.

    Kyllä moraali oli varmaan vahva, mutta ahneus vielä vahvempi…

    Jätkä Jätkä

    Jos ainespuun hinta nousee vitosella / kiinto ja OMT kuusikko on hyvin kasvatushakkuilla piiskattu järeäksi jopa kahden kiinnon keskikokoiseksi ja runkoja on 500 kpl / ha, niin aikamoisen tilin saa puuntuottaja risuista.

    Tuollainen pohja on niin viljava, että siinä taimet ovat vaarassa tukahtua ryönään, jota hakkuutähteet lisäravitsee. Puut tulevat tarvitsemaan runsaasti kasvuvoimaa vasta kakkoskehitysvauheesta eteenpäin, joten hakkuutähteiden kerääminen on jopa tarpeen rehevöitymisen hillitsemiseksi.

    Osa porukkaa kuvittelee, että hakkuutähteet levitellään palstalle ja keräillään sieltä konstilla tai toisella. Näinhän asia ei ole, vaan oksat ja latvat puidaan kasoihin / aumoihin, eikä niitä survota ajokoneella maan sekaan missään vaiheessa.

    Jätkä Jätkä

    Onko haulikko laite?

    Jätkä Jätkä

    Puuki:”- jota menee puukaupassa kaupan päälle melkoset määrät. ”

    Nykyisin puu mitataan kuorineen ja koko erästä maksetaan sama hinta ktiometriä kohti.

    Jätkä Jätkä

    Tilanteen mukaan – Joskus ei mitään.

    Jätkä Jätkä

    En ymmärrä, mikä hinku on syynätä toisten puutavaravarastoissa olevien kasojen pölkyissä olevien kiinniniitattujen lappujen sisäpuolen tekstejä? Mahtaako se olla laillistakaan repiä toisten pinonpäälappuja auki?

    Saatteko siinä jotain orgasminsekaisia kiksejä vai onko pelkkää uteliaisuutta? Minä en kyllä kehtaisi niitä repiä auki, vaikka ne olisivat minun myymissä pinoissa.

    Se ei kuulu minulle pätkääkään, mihin puut ovat menossa ja onko ne mahdollisesti myyty isolla välityspalkkiolla jollekin kilpailevalle yritykselle.

Esillä 10 vastausta, 2,801 - 2,810 (kaikkiaan 15,483)