Käyttäjän Jätkä kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 3,231 - 3,240 (kaikkiaan 15,483)
  • Jätkä Jätkä

    Metsänmies käyttää aivan erinomaista öljyä. Teboilin öljyt ja polttoaineet ovat aivan parhaasta päästä.

    Jätkä Jätkä

    Tollo:”No ei tuossa mönkijää olisi tarvittu. Kyllä klapeja voi pieniä moottorisahalla ja kuljettaa kottikärryillä mökin piha-alueella, ei ne etäisyydet tavallisesti kovin pitkiä ole.
    <div class=”comment__text js-discussion-text”>

    Ei järvellä jatkuvasti tuule, monesti kesäiltoina on täysin tyyntä. Atlanttikin on ylitetty soutuveneellä.”

    -Pers`aukinen siellä pöpöttää. Kun Tollon pikku eläke hupenee postimyynti-emännän kuluihin, niin se pakottaa kottikärryä lykkimään. Taitaa emännän lykkiminenkin olla jo loppunut, kun ei rahat liikene edes ”sinisiin unelmiin!”

    Jätkä Jätkä

    Pavekka. Mistä saat 244-raivuria – uutena? Siinähän oli noin kymmenmillinen reikä kytkimen ääreen, josta se imi pölyä keuhkoon. Ja se pöly oli kytkimestä irronnutta – myös metallipölyä, mutta kuitemin tummanharmaata.

    Jätkä tarkoitti uudempia sahamalleja, ei tuota museovehjettä.

    Jätkä Jätkä

    Niitä on tosiaankin sellaisia sahailijoita, jotka eivät vähääkään katso, mihin ja miten sahansa laskee maahan / hankeen.

    Kun saha aina pudotetaan kädestä, niin ei tarvitse itkeä, jos se syö esim lunta. Asia, jota olen ihmetellyt vuosikymmenten aikana on, kun esim sahakauppaan on tullut vaihdossa sahoja, joissa on kotelot / säiliöt tai takakahva rikki. Nehän kestävät normaalia käsittelyä maailman tappiin. Kun bensiinisäiliö on puhki, niin saha on pudotettu tai heitetty aika voimalla johonkin jopa kovempaan kuin puu.

    Myös sahakeskustelupalstoilla on kuvia sahoista, jotka ovat niin törkyisiä, ettei niitä ole koskaan yhtään putsattu. Kun kotelot avaa, niin sylinteri on aivan tukossa, käynnistin ja vauhtipyörän ympäristö on täynnä öljyista putua. Kaasutinkotelokin on sellaisessa tilassa, että on ihme, että hallintavivut mahtuvat liikkumaan. Saha on päältäkin sellaisessa kunnossa, kuin se olisi uitettu pihkan ja purun sekoituksessa, ja tervattu välillä, eikä koskaan ole päässyt olemaan edes vesisateessa.

    Onkin selvää, että porukka saisi hieman ottaa opikseen Esim Visakallosta ja artosta, joiden sahat pelittävät kesät/ talvet. On toki muitakin, mutta hyvin vähän.

    Jätkä Jätkä

    Sinun ”helmesi” ovat ja näköjään pysyvät sialla.

    Jätkä Jätkä

    mehtäukko:”Kyllä säätö on pielessä parimetristen latvojen tulvassa. Yksittäiset harvat sallitaan. Määrämittakuitu on taas eri juttu.”

    -Ei kai missään enää tehdä määräpituista kuitua? Sehän on erittäin typerää.

    Jätkä Jätkä

    Tollo. -Päähän ei kuitenkaan liene kertynyt mitään hyödyllistä. Ainakin olet hyvin onnistunut sen henkisen pääomasi pitämään piilossa.

    Jätkä Jätkä

    Kalastajilla on traktoreissaan, joilla he ajelevat jäillä – ponttoonit, joiden varaan traktori jää kellumaan jään pettäessä. Ne kulkevat traktorin sivuilla ja alla n. kymmenen sentin korkeudella maasta / jäästä. Jos on alle kahden tonnin painoinen kone, pysyy se pinnalla aika pienilläkin kellukkeilla. Ja kuitenkin se jaksaa kelata vinssillä tonnien vetovoimalla. Toki saaren rannassa voi kellukkeet poistaakin ja vedellä lovipankolla tai millä tahansa rungot jäälle ja siinä kellukkeet paikoilleen ja rungot lovipankkoon ja menoksi.  Toki traktorissa pitää olla kunnolliset nastaketjut vetävissä pyörissään.

    Jätkä Jätkä

    Tollo:”Parempi kerätä henkistä pääomaa kuin joutavaa rojua.”

    -Et ole kuitenkaan vielä onnistunut saamaan sitä pääomaa kootuksi. Toivossa on kuitenkin hyvä elää.

    Jätkä Jätkä

    Kun kahvalämmitys tuntuu olevan täysin mahdoton olla käyttösahassa – ja sen vuoksi, kun se lämmittää kädensijoja, niin luulisin olevan aivan simppeli homma kytkeä kahvalämmitys pois, joko irroittamalla vastuksille menevät johdot, taikka jos se ei onnistu, sivuleikkureilla katkaista piuhat.

    Ei luulisi olevan ylivoimaisen vaikeaa.

Esillä 10 vastausta, 3,231 - 3,240 (kaikkiaan 15,483)