Käyttäjän Jätkä kirjoittamat vastaukset
-
Kun joskus olemme tehneet lattiaponttia, on niissä uunikuivauksen jälkeen tavoitekosteus alle 8%.
Sitten ne höylätään ja pakataan kutistemuoviin, jonka pitää säilyä ehjänä. Asennuskohteessa laudat jemmataan sisätiloihin, eikä paketteja vielä avata.
Avatusta paketista otettujen lautojen kosteus nousee aika pian, joten ne olisi syytä iskeä lattiaan. Jos ruuvataan kiinni, niin kohta ne hiuksenhienot raot, joita väkisinkin jää – ovat tuvonneet kiinni. Jos tehdään uiva lattia, niin elämisen vara pitää jättää – myös viimeisen laudan laittoa kannattaa harkita, panenko tänään vai vasta huomenna.
Tasapainokosteus on asia, jonka puutavara osaa tasoittaa ilman ohjeitakin. Vientikuiva sahatavara pitää olla satamassa 18 – 22 %. Se on kosteus, jossa ei homehtumista enää tapahdu. Sahalla kuivaamossa vedetään 16 – 17 prosenttiin, koska laivamatkalla kosteus nousee jokus liian korkeaksi ja lasti tule takaisin.
Rasikuivattu puukin palaa kyllä pannun pesässä, mutta syttyminen on joskus sitkeää. Jeessi luulee, että hänen pökkelönsä ovat kuivia, mutta kun pesästä kuuluu sihinä palaessa, on varmaa, että kuivaa on vain Jeessin jutut.
arto on kyllä oikealla asialla. Jos vaikka Suomessa onkin monella alalla työvoimapula, niin sitä ei ainakaan helpota se, että Ruotsissa, Norjassa, Saksassa, Englannissa, Tanskassa ja Hollannissa – Kohta varmaan Virossa ja Latviassa / Liettuassakin – maksetaan vähintään kaksinkertaisia palkkoja – Norjassa kolminkertaisia, monellakin alalla.
Jokin aika sitten Tukholmaan pyydettiin rakennuksille töihin, ei ollut ammattitaitovaatimuksia, eikä työhalujakaan olisi tarvinnut – Ainoa vaatimus, että on työmaalla ja on halukas olemaan myös ylitöissä. palkka oli parisataa kruunua / h, – aluksi.
Suomen alkoholiverot pitää pudottaa edes Viron tasolle. Ruotsalaiset ryntäisivät ostoksille. Autolauttojen tukeminen lopetettava, nostakoot lippujen hintoja.
Jeesi kun laskee, että kuitupuun 13 € / kiinto pystyyn – on parempi kuin polttorangan 20 € / kiinto pystyyn.
Ne ajattelevat eri tavalla nuo koulutetut bisnesmiehet tuosta rahan tulemisesta ja menemisestä. Niillä vanha iskulause: ”Tuloo se on pieni menokin” – lienee ymmärretty oikein ja tavan tallaajat ovat täysin väärässä.
Tuo klapien kuivuminen kesällä loppuu melkolailla tarkkaan vanhan ”Mätäkuun” alkamiseen.
Kuitenkin maakosteuden ja sateen eristäminen (katto, ei kevytpeite) auttavat näin suojatun puun kuivumista.
Esim lautatapuleissa tavara on kuivunut, on se taaplattu koska hyvänsä, mutta tapulien vaatimukset ovat melko tarkasti eritelty.
Jeessi polttaa VAIN märkää puuta. Pressua hän käyttää kasan päällä liepeet tiukasti maata vasten, ettei kosteus vain pääse karkuun.
Reze. En oikein ymmärrä, mihin viittaat, kun anoy anteeksi sitä, että ”olet häirinnyt minun sunnuntain viettoani”. Viitsitkö selittää, mielestäni en vittuillut vähääkään sinulle, jos siltä tuntui, niin olet omituisin ajatuksin liikkeellä.
Perinteisellä tavalla tehtyjä polttoklapeja pitäisi säilyttää ensin avotaivaan alla, tai jollain tavalla kastella pinnaltaan niin, että puun pintasolukko veden avulla aukeaa ja sisäinen kosteus alkaa päästä ulos.
Puutavarakuivaamot toimivat niin, että puutavara lämmitetään höyryllä ja vasta sitten, kun lämpö on noussut saheiden sisälläkin, lopetetaan höyrytys.
Asumistuki-ongelmaan pitää saada ratkaisu, joka varmasti Visakalloakin miellyttää: Asumistuki pitää poistaa, mutta vuokria pitää alentaa asumistukien ( kolmen miljardin ) verran.
Silloin pienituloiset pystyisivät edelleenkin asumaan ja Visakallot voisivat elää elämäänsä tyytyväisenä.
Raivauksen tekijöille on koulutuksessa aina painotettu sitä, että kantoon ei saa jäädä eläviä oksia.
Koivun vesakosta on taasen painotettu sitä, että kasvatettavat koivut pitää olla siemensyntyisiä, eli ei kantovesoista syntyneitä.
Jos tuota ei tajua, niin melkein voisi sanoa, että työnsä on turhaa, siitä ei ole vastaavaa hyötyä.
Mahdollisimman heti!
Vanha seiväskairan mekaaninen osa kävisi kyllä koneeksi, terän voi kannattaa hankkia ihan tehdastekoisenTraktorin nostolaite ja pyöritysvoima käyttöön.
Aihio pysyy pystyssa, eikä lähde pyörimään, kun tekee maata vasten jigin, johon aihion alapää muotoillaan M-sahalla niin, että se pysyy oikeassa asennossa, eikä lähde pyörimään.
Toki hätäkatkaisija pitää olla, kuten myös nostolaitteiden ohjausmahdollisuus työskentelyalueella oltaessa.
Tollon päästä saisi aika hyvän oravanpesän, kun se on kuitenkin niin väljä ja siinä olisi varauloskäynnit valmiina. Muuta käyttöä sillä ei enää ole.
Oikastaan se on ihan sama peitätkö vai et. Maaliskuulla lumet on klapien päältä ja seasta sulaneet ja ilma on niin kuiva, että kosteus klapeista lähtee. Juhannuksen jälkeen voit joko peittää tai siirtää katon alle häkit.
Kuitenkin klapihäkkien alle pitäisi jäädä vapaata ilmatilaa, että tuuli poistaa alta kosteuden. Klapeissa oleva kosteus valuu alaspäin, joten kuivuminen tapahtuu siihen suuntaan.