Käyttäjän Jätkä kirjoittamat vastaukset
-
Kyllä sen saisi toimimaan melko pieninkin kustannuksin, kun periaatteessa olisi vaikka jokaisen katolla panelit, Yksi rakennus olisi ”voimalaitos”, jossa olisi melkomoiset akut (ei ylimitoitettu) Jos kesähelteillä alkaisi tulla liikaa virtasta, niin ilmastointilaitteet pyörimään siitä nauttiville.
Talvella, kun tarve olisi suurempi, vaikka panelien päältä lumi tulisikin alas, hurahtaisi Diesel-generaattori käyntiin ja antaisi akkuihin virtaa. Generaattori voisi ihan hyvin olla vaikka varmuuden vuoksi iso, mutta se tuottaisi sähköä vain silloin kun akut sitä tarvitsevat.
Näillä eväillä sähköyhtiöiden monopoli saataisiin murrettua.
Jokaisella kuluttajalla olisi mittari, jonka mukaan laskutus.
Japine56: ”Kun olin 1970-luvulla sahahommissa suurin tukkikoko, mitä sahattiin oli latvasta 39 cm. Suurehko saha ja samaa kokoa sahattiin vähintään taukojen väli. Tuli 3 3×9 lankkua. Vieläkö jostain löytyy?”
Tuossa on tapahtunut virhe, koska sydäntavaraa sahataan parillinen määrä. Noi lankut ovat olleet muuten ihan OK, mutta keskimmäisessä on ydin keskellä lankkua, eli se halkeaa ja helposti kieroutuu propelliksi. Usein ydin poistettiin tukista sahaamalla keskeltä ohuehko lauta. pyritään sydänvapaaseen tuotteeseen.
Toisaalta siellä olisi kiva käydä – tuttuja tapaamassa, mutta ei kai kukaan täysijärkinen nyt änkeä tuollaisiin massatapaamisiin?
Oikeasti olisi pitänyt perua tämänvuotinen Metko. Ei kaikilla ole Trumpin vastamyrkkyjä virukseen.
Lehtipuuhun RoundUp puree, mutta havupuu on paljon vaikeampi. Suosittelen kyllä pitäytymään myrkkyjen ym tuhokeinojen kanssa omalla puolella.
On kyllä ollut sellaisiakin ”kasvinsuojeluaineita”, joilla on havupuutkin kupsahtaneet joko katkottujen juurien kautta, taikka vihreisiin neulasiin sumutettuna.
Poliisin ohje on, että vakuutus pitää olla – aina, paitsi lasten pikkumönkijässä. Kilpi pitää olla, jos ajetaan muualla kuin maastossa.
Mönkijällä saa poiketa jakeluasemalle, mutta lausunnon mukaan alle sadan METRIN matkan, eli muutaman kymmenen metriä.
Tieliikennemönkijöitä ei ole enää muutamaan vuoteen saanut kilpiin, vaan ne on täytynyt rekisteröidä Tr-mönkijäksi, taikka jättää maastokäyttöiseksi.
Tollolla on kaikki hämärän peitossa – hän luulee ilmeisesti päältäajettavaa ruohonleikkuria mönkijäksi, jota ei tarvitse rekisteröidä, mutta voi ajella tietä pitkin.
Ola Pallonivel. Mitä kohtaa tarkalleenottaen luet moottorikelkan ja rekisteröimättömän maastoliikennemönkijän kulkuoikeuksia vertaillessasi?
Kömpijälle on samat säännöt kuin M-kelkoillekin.
Niitä ei Tollon törinöillä muutella.
Ilmeisesti Jeessin kömpijä kuuluu T3b -luokkaan, jolla on omat ehtonsa.
Harjavallan raharuhtinaat varmaan kaikki – ovat hommanneet rintamamiestalon, joka onkin kuin kartanon päärakennus muihin – pelkän työpalkan varassa olevien auntokantaan. 250 neliöinen rintamamiestalo onkin varsin poikkeiskellinen näky muualla kuin Harjavallassa, jos kerskarakentaminenkin on vielä pahemmassa mallissa kuin pohjanmaalla, jossa ”Tuparati” on niin pitkä, että maantienpuoleisessa seinässä on mielellään 12 ikkunaa rinnakkain – ja kaksi kerrosta.
Kömpijän käyttö edellyttää aina liikennevakuutusta ja rekisteröimättömällä kömpijällä saa tien ja sillan ylittää varovaisuutta noudattaen. Siis myös Tollo, jos joku lainaa hänelle laitteen. Liikennekömpijän (myös traktorimallin) – suurin sallittu rakenteellinen nopeus on 40 km/h tiellä. Maastossa saa ajaa max 60 – ja jäällä max 80 km/h.
Siirtopyykit merkitään karttaan – samoin sen etäisyys oikeasta pyykin paikasta. Siirtopyykki voi olla useitakin metrejä sivussa siitä kohdasta, missä oikea paikka on.
Nuo rajahommatkin käydään metsäoppilaitoksien koulutusohjelmissa läpi niin tarkkaan, että luulisi typerimmänkin metsä -ämmän pääsevän niistä karryille.