Käyttäjän Jätkä kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 4,601 - 4,610 (kaikkiaan 15,483)
  • Jätkä Jätkä

    Jos tuon Hiivatin perässä olisi kuorma, jota vedettäisiin vaijerilla, kuin juontona yleensä, se – kuorman tullessa oikein raskaaksi, kiepsahtaisi ympäri. Silloin olisl tuo kehikko tarpeen kuskin suojelemiseksi litistymiseltä.  Ihan sama, vaikka käytettäisiin vinssiä, kun vetopiste on noinkin korkealla, niin kyllä keula kohoilisi ja kuorman pökätessä kantoon / kiveen, mentäisiin mukkelis-makkelis.

    Jätkä Jätkä

    Miten kytkisit?

    Metsäkoneessa on keinutelit, joiden päällä tarvittaessa telat. Sen eteneminen epätasaisessa maastossa on miljoona kertaa parempaa.

    Jätkä Jätkä

    Patussa on aikamoinen keksintö tuo ketjusieppo (HUOM: Se on viralliselta nimeltään Turvakannus, arto vaan ei ole vielä löytänyt sitä!) yhden Partnerin sieppo on purusuojaan valettu muovilätkä, jota sinänsä ei voi korjata, mutta enpä ole nähnyt yhdenkään katkenneen. Sitkeää tavaraa.

    Jätkä Jätkä

    Stalin ei aiheuttanut Osaran aukeiden hakkuutarvetta, vaan kysymys oli tosiaan sotakorvauksista, joita sodan voittanut valtio voi vaatia, tässä tapauksessa korvauksia vaadittiin Suomalaisten, eli Mennerheimin aiheuttamien tuhojen maksamiseksi. Koska rahaa ei ollut, sitä piti irroittaa metsistä, että saatiin konepajoille työkaluja ja raaka-ainetta, joilla tehtiin vetureita ja laivoja ( isä oli Raumalla laivatelakalla tekemässä sotakorvauspaatteja useamman vuoden).

    Osara sai kovat haukkumiset ja arvostelut johtaessaan Metsähallituksen metsissä avohakkuita, jotka toki suuntautuivat oikeisiin – vajaatuottoisiin metsiin. Nykyään Osaraa arvostetaan, mikä osoittaa mielestäni sen, että osalle suomalaisia on tieto lisääntynyt, vaikka kauvan se kesti.

    Jätkä Jätkä

    Takassa ja pystyuuneissa pitää olla Rosti. Palamisilman saanti alakautta valurautaisen rostin läpi tehostaa palamista. Myös ns toisioilman saanti palotilan yläosaan parantaa palamistulosta, eikä hormistoon mene niin paljon palamattomia kaasuja.

    Vanhoissa avotakkatyyppisissä tulipesissä tuo uusi lisälaite parantaa merkittävästi palamistulosta.

    arto ja muut — eivät varmaan tiedä, mikä on rosti, mutta sen ei ole niin väliä!

    Jätkä Jätkä

    Varoitusten pitäisi riittää normaaalille ihmiselle, mutta se luetun ymmärtäminen?

    Muutamille se, että eivät ymmärrä mitä tarkoittaa risulukon teippaus, on todella hyvä. Heille risulukko on elämän ja kuoleman varuste ja on todella hyvä, etteivät he ymmärrä sen sen teippaamista.. (Vai olisiko se päinvastoin heidän osaltaan?) Nykymallit ovat niin hyvin tehtyjä, että ne toimivat normalilla käyttäjällä oikein hyvin.

    Anteeksi, että mainitsin siitä mahdollisuudesta.

    Jätkä Jätkä

    Jos teillä olisi kaukolasit päässä ja tajuaisitte lukemanne, näkisitte Hakkuukoneen puomissa olevan tekstin, joka on suurinpiirtein seuraavan sisältöinen: Turvaetäisyys 70 metriä.

    Kyllähän huomioliivit ja kypärä suojaa kaatuvalta puulta, samoin kuin se estää ketjuluodin tunkeutumisen kehoon, oli päällä sitten mitä tahansa tei ei mitään.

    Vain ääliö tunkeutuu hakkuukoneen kuljettajan työtä estämään ja haittaamaan, ellei ole tosi tärkeästä asiasta kyse. Ei se ole motokuskin huolehdittava, että Tollot änkeävät jopa itsemurhaetäisyydelle.

    Jätkä Jätkä

    Olen joskus miettinyt, kun olen kulkenut perunankasvattajien tosikaajojen perunapeltoken ohi, että miten he hoitavat  vuoroviljelyn. Lapsuusajan kotona oli perunapelto samassa paikassa. mutta vain max puolet oli kerrallaan perunaa kasvamassa. Lopulla pinta-alasta oli joko ohraa, tai kauraa.

    Kauraakaan ei pahemmin lannoitettu, koska se kasvoi hyvin perunalta jääneillä ravinteilla. Koskaan ei kasvitaudit heikentäneet perunan laatua, osasyynä oli varmaan se, että kaikki kasvijätteet perunasta kerättiin pois.

    Olen kyllä harrastanut samalla periaatteella perunan kasvatusta, mutta nyt lopetin sen ja siirryin kaupan tarjoamiin – hieman heikkolaatuisempiin perunoihin.

    Vuoroviljelyssä maaperä pääsee huilaamaan ja ”puhdistumaan” , Aivan kuin Vanhan kuusikon jälkeen istutettaisiin voimakas ja nopeakasvuinen puulaji, vaikka lehtipuu. Varmasti leppä olisi oivallinen maan parantajakasvi.

     

    Jätkä Jätkä

    Kurkkasin M-sahavarastooni. Siellä on tällä hetkellä vajaa kymmenen sahaa, yhdessä (1) on alumiininen ketjusieppo, muissa muovinen. Kaikki ovat ammattisahoina myyty.

    ”En ole yhtään muovista nähnyt.”- mainitsi arto. Se ei vielä paljoa todista. Jos ja kun ei ole paljoa sahoja nähnyt ja tutkinut, niin ei kai ole tuohonkaan kiinnittänyt huomiota.

    Oppilaiden sahoihin vaihtelimme suhteellisen usein ketjusieppoja. Pienempi harmi oli katkennut muovitappi vaihtaa, kuin ketjua korjausviilata ja tankkia tai sahailijaa paikata.

    Olisi jo aika Harjavallassakin vääntää pontikkapullon korkki kiinni. Siitä suunnasta on tullut jonkin aikaa pelkkää kurapaskaa, eikä taida tuollainen putki olla kovin kunniakas alku yritykselle.

    On joskus sanottu, että totuus ei pala tulessakaan ja se pitää edelleenkin paikkansa. Rienatkaa minkä ehditte, ei teistä mihinkään ole!

    Jätkä Jätkä

    A.Jalkanen:Jätkä on monessa käytännön asiassa aika noheva mutta henkilönä antaa äkkipikaisen vaikutelman. ?

    -En pidä jatkuvista , höhlistä hyökkäilyistä, enkä saman asian loputtomasta jankuttamisesta.

Esillä 10 vastausta, 4,601 - 4,610 (kaikkiaan 15,483)