Käyttäjän Kurki kirjoittamat vastaukset
-
Pelloilla voi ongelmia tulla enemmän koneiden kantavuudessa, jos pohjaveden pinnat nousee liian ylös.
Turvepeltojen säätösalaojituksella voidaan säädellä pohjaveden korkeutta esim. niin, että keväällä kylvöjen ja syksyllä korjuun aikana pojaveden pinta olisi alempana, että kestäisi koneiden painon paremmin ja kasvukautena ylempänä, että metaanin ja CO2:n maapääsätöt ovat mahdollisimman pienet. Samalla voidaan säädellä liiallista märkyyttä ja kuivat kausina kosteutta riittää. Tämä säätösalaojitus taitaa olla jo monella viljan viljelijällä kivennäismailla käytössä.
Turvepeltojen maapäästöt lasketaan nyt samoin koko EUn alueella eikä oteta esim. Suomessa huomioon pitkää talvikautta, jolloin päästöjä ei ole lainkaan. Tutkimus tuonee uusia oikeita kertoimia.
Ojitettujen Orgaanisten metsämaiden (DOM+SOM turvemaat) CO2-päästöt ovat laskeneet kolmasosaan 30 vuoden aikana n. 12 Mtn:sta noin 4 Mtn:iin.
Eipä noiden CO2-päästöjen taida enää tarvita tuosta laskeakaan.
Ks linkki sivu 45 taulukko 11.7.
https://www.stat.fi/static/media/uploads/yymp_kahup_1990-2020_2021_23462_net.pdf
Vuotuinen puutuotteiden hiilinielu löytyy myös kasvihuonekaasujen inventaarion raporteista.
Mitä mieltä ollaan kuinka puutuoteiden hiilinielu pitäisi laskea?
Puutuotteiden puoliintumisaika muistaakseni oli 35 vuotta eli nyt puutavaraan sitoutunut 5 Mtn hiilidioksidi palautuisi 70 vuoden päästä täysimääräisenä takaisin ilmakehään.
Puutuotteiden hiilivarastoa olisi 70*5/2= 175 MCO2-tn, jos vuotuinen CO2-sidonta niihin olisi 5 Mtn/v.
Vuonna 2020 puutuotteiden nielu on ollut -3,4 Mtn. Olisiko se laskettu niin että vuonna 2020 puuteisiin sitoutui hiilidioksidia esim. -6,4 Mtn ja siitä vähenentään 70 vuoden takainen vuoden 1950 puutuotteisiin sitoutunut hiilidioksidi + 3 Mtn. Näin laskien puutuotteista voisi olla pääästökin, jos se 70 vuoden takainen sitoutuminen oli suurempi kuin viimeksi sitoutunut.
Tämähän olisi sama kuin jos puuteiden sitoma CO2 katsottaisiin palautuvan ilmakehään vuoden sisällä aivan kuten poltossa.
Pitäiskö tuosta varastosta laskea nielua jotenkin esim. jakamalla se 70 = 175/70= -2,5 Mtn/v. Tämä nielu varasto jaettuna 70 vuodelle olisi laskelmassa aina mukana eli puutuotteiden nielu olisi sinä tapauksessa -2,5 Mtn/v, jos uusi nielu ja 70 vuotta vanha päästö olisivat yhtä suuret?
Prosennuaalinen kasvu puun iän funktiona on AJ mielenkiintoinen ja vielä mielenkiintoisempi on suhteellinen arvokasvu puun iän funktiona, jonka jokaisen metsänomistajan tulisi ymmärtää.
Jos minä tietäisin jotain järkevää enemmän kuin muut, niin kertoisin heti sen muille täällä enkä vain vihjailisi kuinka tarkeää sen ymmärtäminen olisi.
Tämä on ”Venäjän raakalaismainen hyökkäys Ukrainaan” ketju.
Nuo raakalaismaiset puuasiat voi taistella vaikka täällä: https://www.metsalehti.fi/keskustelut/aihe/metsatalouden-tuki/
Tässä Suomen metsien poistuma ja kasvu 2020.
Runkopuuhakkuusäästö 24 milj.m3.
Sitä minä ihmettelen että miksi ns suomalaisperäisten yhtiöitten eukaviljelmien tehokkuudesta hiilidioksiidin vähentämisestä ilmakehässä ei puhuta juuri ollenkaan?
Eukaviljelmät olisivat hiilinielu Suomen tapaan, jos niiden puuvaranto kasvaisi joka vuosi eli tulisi hakkuusäästöä, mutta kun taitaa olla niin, että kasvu hakataan joka vuosi, niin eivät ole. Hiilivarasto maassa voisi olla nielu jonkin aikaa viljelmän perustamisesta, kunnes saavuttaa jonkin tason. Eukapuut taitavat olla syväjuurisia, joten maassa voi olla valtava hiilivarasto, kun puut hakataan 10 vuoden välein ja maahan jää juurikariketta.
Jos hakatusta puumassasta esim tehtäisiin muovia korvaamaan fossiilisista valmistettuja, niin ne olisivat siltä osaltaan hiilinielu.
Yhdysvallat on ryhtynyt päättäväisiin toimiin, sillä Lend-Lease- niminen laki vuodelta 1941 on otettu käyttöön.
Laitetaan vahvistus tälle, ennen kuin nämä muutamat alkavat painella ”ilmoita asiaton viesti” ja valvonta poistaa uutisen.
Ennen kaikkea Yhdysvallat uskoo, että sota voidaan voittaa, analysoi politiikan verkkolehti Politico.Yhdysvallat ei valmistautuisi kaatamaan Ukrainaan ehkä kymmeniä miljardeja dollareita, jos pitäisi sotaa jo hävittynä.By Andrew Desiderio
”2022-04-06 23:03:02”>04/06/2022 11:03 The Senate unanimously passed major legislation late Wednesday to revive a World War II-era program allowing President Joe Biden to more efficiently send weapons and other supplies to Ukraine amid Russia’s bloody invasion.https://www.politico.com/news/2022/04/06/senate-unanimously-approves-lend-lease-00023668
Kokeillaan vielä kolmas kerta katoaako tämäkin. Testaan onko lehden linja nyt tiukentunut niin, että vain Putinin hyökkäystä Ukrainaan ihailevat kirjoitukset sallitaan.
Kova väite kentältä: Jopa 80 prosenttia joidenkin Venäjän joukko-osastojen sotilaista kieltäytyy palaamasta rintamalle
Uusiutuvan turpeen alasajo voisi olla suoraan Venäjän hybrivaikuttamisen oppikirjasta, kun siitä hyötyy vain Venäjä ja kun sen alasajoon on löytynyt suomalaisia hyödyllisia venäläisen kivihiilen idiootteja kuten Osmo Soininvaara.
Maataloustuki on Beljakovin suurin keksintö eli täysi kusetus joka tahtoo Beljakov-Kurjelta unohtua.
Zumin tuet myös unohtui. Niihinkin pitää ottaa velekaa.