Käyttäjän MaalaisSeppo kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,781 - 2,790 (kaikkiaan 3,695)
  • MaalaisSeppo

    Ompas Tolopaiselta outo esitys. Nesteen jalostamon ja Raahen terästehtaan sukemisellako muka saataisiin päästöjä vähennettyä. Suomessa kylläkin, mutta tuotanto lisääntyisi muualla todennäköisesti suuremman ominaispäästön tehtaissa. Tätä kutsutaan ns hiilivuodoksi, joka on haitallinen ilmiö.

    MaalaisSeppo

    Soiden ennastaminen on näpertelyä. Pitäisi palata takaisin peltojen metsitykseen. Metsitetty pelto tuottaa nettoa ilman tukia kohta enemmän kuin huonommat pellot. Myös hiilen sidonta olisi positiivinen asia. Vihreiden möhlineestä Durban sopimuksesta koituvat kulutkin tulisivat kuitattua.

     

    MaalaisSeppo

    Vihreiden politiikka puoluekokouksen perusteella oli laimeaa. Sisäsiittoisuus alkaa vaikuttamaan. Uutiskynnyksen ylitti vain äänestysiän laskemisesitys.

    MaalaisSeppo

    Ei Vihreät aiheuta ongelmaa seuraavissa hallitusneuvotteluissa. Pelaavat itsensä ulos jo hyvissä ajoin.

    MaalaisSeppo

    Jos minä laitan linnunpöntön metsääni, niin siihen kajoaminen ei kuulu jokamiehenoikeuksiin. Siis vaatii minulta luvan. Eri asia ovat lintujen itse väsäämät pesät.

    MaalaisSeppo

    Saakohan jokamiehenoikeuksien nojalla harjoittaa Jukka Tannerin tyyppistä toimintaa?

    MaalaisSeppo

    Tässä vaiheessa on hyvä miettiä, miten metsänomistajat voivat estää vastaavat kohut. Ehkä toimivin ratkaisu pönttölintujen osalta on kieltää pönttöjen sijoittaminen tai ainakin siirtää mahdolliset pöntöt pari vuotta ennen hakkuita syksyllä kauaksi hakkuualueesta.

    Liito-oravaongelman ratkaiseminen on hankalampaa. Ehkä ainakin helpottuu kaatamalla haavat riittävän pieninä.

    Kumpikaan em toimi ei tietysti ole hyväksi eri eliölajien kannalta tarkasteltuna. Mutta minkäs teet. Jos yksittäisten eläinyksilöiden ankea kohtalo nostetaan tikunnokkaan, niin toimivin ratkaisu em esitys. Kyseisten lajien kehityksen kannalta se ei tietenkään ole eduksi, mutta kai ainoa mahdollisuus kielteisten kohujen välttämiseksi. Lapsihan siinä menee pesuveden mukana. Voi voi, mutta tähänhän se vihreiden politiikka johtaa.

    MaalaisSeppo

    Mistähän Anneli tietää, mikä kuvaajan jutussa on totta ja mikä valetta, koska ainakin osa on valetta? Minä en ainakaan usko mitään ko kaverin jutuista. Tomi vastoin luontokuvaajien eettisiä ohjeita.

    MaalaisSeppo

    AnLa:n linkin takana olikin valeuutinen. Kaikkea ne Vihreät panikissaan keksivätkin.

    MaalaisSeppo

    Vihreiden metsä- ja muukin politiikka muistuttaa taistolaisten toimintaa laimennetussa muodossa 60 – ja 70 luvuilla. Taistolaistoiminta keskittyi yliopistokaupunkeihin ja edellytti ehdotonta kuuliaisuutta jäsenistöltä, muutoin kuuluit taantumuksellisiin revisionisteihin.

    Ehkä vihreät ovat huomanneet, miten taistolaisille kävi ja harjoittavat sen vuoksi hieman laimeampaa politiikkaa. Seurauksena on ollut homman laimeneminen niin, että näkyvyys on ollut viimeaikoina olematonta. Riskinä on, että käy kuten taistolaisille.

    Vihreiden metsäpoliittinen avaus on yritys nostaa profiilia ennenkaikkea omien joukoissa, että jäsenet pysyvät ruodussa. Eihän Valtion metsien avohakkuukielto tunnu yliopistokaupungeissa. Kulut Valtion piikkiin ja vaikutukset maakuntiin.

     

     

Esillä 10 vastausta, 2,781 - 2,790 (kaikkiaan 3,695)