Käyttäjän MJO kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,581 - 2,590 (kaikkiaan 3,564)
  • MJO

    Minulle ei ole tärkein kriteeri millainen yleinen markkina tilanne pörssissä. Jos yrityksen tulos kasvaa vuosittain ja siitä seuraa nouseva osinkotuotto. Osakkeita ostettaessa minä ainakin ostan pienen palan yritystä, enkä mitään vedonlyönti lottopaperia.

    Jos yritys kasvaa kannattavasti, niin markkinat korjaa kyllä dipit. Oma paras ja ylivoimaisesti suurin potti on Kone:ssa, jota on hankittu vuonna 2002 ja ostettu lisää vuonna 2009.

    MJO

    Ai ei auta, jos ei nouseita osakeita myy? Onpa tuokin oikea aivopieru,

    On se ainakin Herlinejä, Nalle wahlroosia ym.. ym.. auttanut. Miksi hyvin tuottava omaisuus pitää välttämättä käyttää euroina tilillä ja maksaa niistä verot?

    Minulle ainakin riittää, että rahaa on tilillä, sen verran kun tarvitsen ja loput parhaiten tuottavina sijoituksina hyvin hajautettuna.

    MJO

    Ei se puuki noin mene. Googleta vaikka Warren Buffett, niin huomaat ettei osakesijoitus ole sekunti peliä. Pikemminkin puhutaan vuosikymmenistä. Olet puuki täysin pihalla tästä. Eikä ne robotitkaan tee kauppaa itselle vaan ihmisille.

    Siinä olet oikeassa, ettei rikastumisella ole rajaa tehdessä aina oikein ajoitukset kaupoissa. Ei tarvitse edes ostaa pohjalta, eikä myydä huipulla. Osingoillakin tekee tiliä ja riittää että hankkii nousevia osakkeita. Kukaan ei osta ja myy huipulla taidolla vaan tuurilla.

    MJO

    Jos kaikki on virtuaalirahaa, niin on puukin, jos puuta ei myy.

    Jos se metsäyhtiö menee konkurssiin, jonka osake menettää arvonsa. Kuka ostaa ostaa Tolopaisen puut ja mistä tolopainen saa rahaa, jolla voi ostaa konkurssiin menneestä kaupasta, jota ei enää olisi?

    Kannattaa todellakin pysyä erossa osakkeista, jos vertaa Rovion riskejä perinteisiin yrityksiin.

     

    MJO

    Altia on noussut tämän viikon aikana 6,5% anti hinnasta. Siinä saa metsää kasvatella pari vuotta samaan tuotto prosenttiin.

    Sitä tuskin kukaan tietää, tekeekö Altia tulevaisuudessa rahaa ja millä sen tekisi.

    Puu on se halvin perustuote, jolla ei todellakaan rahaa tehdä.

    MJO

    Korjaus. Kartasta näkyy, että kyllä joillakin alueilla ARVIOIDAAN olevan tavoitteessa.

    Nuo arviot ovat kyllä parin vuosikymmenen aikana tulleetkin selväksi.

    MJO

    Jos meillä on täsmälleen saman riskistä pankkitiliä, josta toisesta saa korkoa prosentin ja toisesta kaksi prosenttia. Kun kysytään kumpaanko on taloudellisempaan sijoittaa, niin jokainen täyspäinen vastaa, että kahden prosentin tilille.

    On ihan sama vaikka saa 100% koron, jos pääoma on nolla. Jatkuvankasvatuksen riski ei ole SAMA. Ei lähellekkään sama.

    Muista Reima, että siinä uudistushakkuu vaiheessa pankkitili karttuu uudistuskulujen jälkeenkin paljon. 2% tuotolla jk ei tule saavuttamaan koskaan uudishakkuu tuloja, vaikka sieltä ei kaadettaisi tikkuakaan.

    MJO

    Hirvikannan pudotus onnistuu suorittava varmasti, jos tahtoa löytyy. Ensin poistetaan rajoitteet. Metsästysaika tarpeeksi pitkäksi ja lupia lisää. Jollei paikalliset jäärät saa hoidettua hommaa, niin vapaaehtoisia ’ilmaisen lihan’ pyytäjiä löytyy.

    Jollei tämäkään riitä, niin uudet pyyntitavat käyttöön esim. ansapyynti jne. Keinoja kyllä on.

    MJO

    Eiköhän pohjois-pohjanmaallakin ole auraukset loppuneen jo yli 30 vuotta sitten. Käy Antinpoika niillä aurausalueilla uudestaan, niin voit yllättyä.

    MJO

    Onkos kukaan huomannut , että uudistaminen männylle on kasvanut viimeisnen kymmenen vuoden aikana erään tilaston mukaan jopa 30%?

    Onkos kukaan Huomannut, ettei 10 vuotta sitten kukaan uudistanut männylle. Johtuen 2000-luvun vaihteen sorkkaeläinlauduntamisesta.

Esillä 10 vastausta, 2,581 - 2,590 (kaikkiaan 3,564)