Käyttäjän pihkatappi kirjoittamat vastaukset
-
No nyt on laitettu veroilmoituksen teko tulille. 2C lomake on täytetty lyijykynällä raakaversioksi. Ajattelin näpytellä nuo kuitenkin nettipalvelun kautta. Säästän veroissa reilun 2000 euroa kun viitsin tehdä asian ja pakkohan se ainakin tuo alv-ilmoitus + maksu on laittaa vaikka kuinka olisi helpompaa olla ilman veroilmoituksia. Hankintakauppojen ja taimikonhoitojen kanssa meni vuosi taas tappiolle, ihan hyvä niin.
Onhan noita hölmöläisiä jotka eivät verorätinkejä tee, muistan yhdenkin, joka myi mieluummin pimeästi puuta ettei tarvi maksaa alveja ja sitten sai puista sen alvin verran vähemmän, kuitenkin osteli moottorisahoja ja raivureita siinä kuin muutkin. Puhumattakaan siitä että ajeli puut omalla ajokoneella suoraan ostajalle tai tienvarteen. Yhtään ylimääräistä euroa veroja ei olisi äijän tarvinnut maksaa kun olisi osannut verorätingit tehdä ja myynnyt hankinnalla puunsa, niinkuin teki muutenkin. Alvithan on läpikulku erä.
Piti oikein katsoa Youtubesta Latvalan onnettomuus videot. Vauhti oli lähes nolla ja kaasutti vain katsojan päälle, olisikohan se auto jäänyt kiinni jos olisi laskenut jalan kaasulta. No toisaalta ymmärtää että keskittyminen on niin täydellistä että katsojat on suljettu ajatuksista pois, mutta näyttää häikäilemättömältä ajolta.
Minulle Pölkky on tehnyt runkohinta tarjouksia. Onkohan firmalla erikäytäntöjä eripuolella hankinta-aluetta.
Nuorena miehenä olin kaverin kanssa laavureissulla ja kävimme katsomassa hirvenmetsästäjien ruhojen nylkemistä meidän ladossa. Metsästäjät tarjosivat meille hirvenpäätä rovopaistiksi. Ei me sitä alettu tietenkään palastelemaan, kun ei edes ymmärretty miten paljon hirven päässä on syötävää ja eväät oli omassta takaa. Rosvopaisteja on kuitenkin tullut jossain vaiheessa tehtyä, ei koskaan villieläimestä kuitenkaan.
Mutta sienet, kalat, hirven liha ja marjat kuuluvat ravintoon. Mitään erikoista valmistusmenetelmää ei minula ole, nuotiolla tulee kuitenkin kokattua jonkinverran.
Onpas Värriössä elämää, reilut 20 metsoa kun näkee päivässä, voi sanoa olevansa erämaassa.
Kyllä niitä sellaisia metsiä on, että joku tuho esiintyy tietyllä korkeudella. Viime kesänä viimeksi törmäsin sellaiseen myytävänä olevalla palstalla, että muutamalla kuviolla oli lähes puolella puista alle 10 metrissä selkeä rangan vaihto, lienee ollut lumituho. Useinhan tuollaiset poistetaan jo ensiharvennuksessa, eivätkä haittaa enää apteerausta, mutta tuolla tuo oli jo 4 kehitysluokan metsää.
Kansallispuistohan on ihmisten elämyksiä varten, luonnonpuistossa halutaan vain säilyttää luonto koskemattomana. Itsekin olen tuolla uudella kansallispuistoalueella vieraillut. Joissain kansallispuistoissa voisi tehdä väljennyshakkuita viihtyvyyden nimissä, jäljethän katoavat ajan saatossa ja puusto järeytyisi mielekkäämmäksi ja maisema muuttuisi houkuttelevmmaksi liikkua. Upean kansallismaiseman voi saada esiin maisemaa avartavalla hakkuulla.
Niinhän se on, itse en myy päätehakkuuseen pikkutukkia. Ja aikoinaan tuttu ostomieskin sanoi että sellaista kauppaa hän ei sinun kanssa tee että päätehakkuussa olisi pikkutukkia. Mutta kyllähän sitäkin tehdään, että otetaan pikkutukki latvasta ja vielä lyhyt kuitu.
Niinhän se on, ensin pitäisi tutkia, taisin itsekin olettaa ensin että myyjä tiesi että vilunkia oli tehty kun oli nin varman tuntuinen siitä. Ja tärkeä olisi myyjän tietää mitä siellä metsässä oikeasti on, arviot ovat arvioita ja tukkiosuuden arvioiminen voi olla vaikeaa.
Toimitus sopimuksista se on kiinni. Jos sopimuksissa on pelivaraa, eri pituuksia paljon ja laatu tyvet yms. niin korjuupalvelulla saa lisä hintaa. Toisaalta toimitus sopimuksissa voidaan haluta tiettyjä mittoja ja yhdistykselläkin voi niistä olla pula.