Käyttäjän Rukopiikki kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,111 - 2,120 (kaikkiaan 3,731)
  • Rukopiikki

    Turkilla oli jo aiemmin hyvät kortit, mutta Ukrainasta se sai nyt käteen jokerin, jolla se pelaa itsensä EU:hun.

    Rukopiikki

    Länsimailla on noiden lisäksi myös iso joukko muita intressejä ja siksi tämä sota onkin aikamoinen soppa.

    Rukopiikki

    Niimpä. Tuo maalaispojan muutto Helsinkiin on myös hyvin vertauskuvallinen keskustan nykykriisiin. Kepun kansanedustajille kepun kannattaja on liian rahvaanomainen. Kun päästään herraksi niin aletaan olemaan niin kansainvälistä, liberaalia ja hienoa, että siihen imagoon ei enää peräkylän mummon mielipiteet sovi.

    Rukopiikki

    Suomea vedätetään aina täydellisesti. Eikös amerikkalaisilla oo aina oma lehmä ojassa.

    Rukopiikki

    Venäläinen uskoo kohtaloonsa eikä tärise pienistä. Suomessa koko kaupunki olisi jo paskat housuissa raumaterapiassa.

    Rukopiikki

    Tuossa kommentissa kulminoituu koko keskustapuolueen kriisin ydin. Kaikkein keskustalaisin ehdokas ei keskustalle käy. Mikä on siis nykyinen kepu. Yrittääkö se väkisin olla jotain muuta kuin sen pitäisi olla.

    Rukopiikki

    Se on metsänviljelyssä ja pirttiviljelyssä sama. Aukko se on joka tuottaa.

    Rukopiikki

    Ei ole. Keskusta ei kuulemma järjestä esivaalia.

    Rukopiikki

    Energian kulutusta pitäisi pyrkiä vähentämään ja elintasoakin laskea, jotta maapallo pitkässä juoksussa pelastuu ihmiselle asuttavana.  Nyt agenda tuntuu olevan että mitä enemmän kulutetaan niin sitä parempi jos se on ”vihreää sähköä”.

    Rukopiikki

    Maailmalla on jo ollut puhetta käytettyjen ja käytöstä poistuvien aurinkopaneelien aiheuttamasta suuresta jäteongelmasta, joka pahenee koko ajan. Suomessa se realisoituu toden teolla noin 10 vuoden päästä. Kierrätys on koettu vaikeaksi, koska paneeleissa on liian vähän hyödynnettävää ainetta.

    Ihmisen sykoloogiaan kuuluu se, että omia tehtyjä hankintoja ja tekoja pyritään selittämään ainakin itselleen parhain päin. Aina löytyy ne tutkimukset ja seikat, jotka on omaan mieleen sopivat ja saavat mielen tyytyväiseksi.

Esillä 10 vastausta, 2,111 - 2,120 (kaikkiaan 3,731)