Uutinen Tilaajille Otso aloittaa yt-neuvottelut Otso Metsäpalveluista on tarkoitus rakentaa asiantuntijaorganisaatio, joka keskittyy palveluiden myyntiin, suunnitteluun ja projektinhallintaan.
Uutinen Tilaajille Kemeratuki nousi 55 miljoonaan euroon Tuella rahoitetaan muun muassa nuoren metsän hoitoa ja taimikon varhaishoitoa, juurikäävän torjuntaa ja metsänuudistamista.
Uutinen Tilaajille Väitös: Puurakentaminen yleistyy odotettua vähemmän Metsäalan odotukset puurakentamisen yleistymisestä Euroopassa eivät ole kaikilta osin perusteltuja, Elias Hurmekosken väitöskirjassa todetaan.
Uutinen Tilaajille Metsähallitus ryhtyy sähköisiin kiinteistökauppoihin Kauppojen teossa käytetään Maanmittauslaitoksen kehittämää kiinteistökaupan verkkopalvelua, joka on toiminut jo vuoden 2013 lopulta.
Uutinen Tilaajille Metsään.fi-palveluun voi kirjata nyt myös verotietoja Metsäkeskus on päivittänyt Metsään.fi-palvelua uusilla toiminnoilla.
Uutinen Tilaajille K5 Kuusitukki0001 Puukauppasopimusten yleiset sopimusehdot kannattaa lukea tarkasti, sanoo MTK:n juristi Laura Harjunpää. (Kuvaaja: Mikko Häyrynen)
Uutinen Tilaajille MTK: Metsänhoitoa on tehostettava Puunkäytön kasvu edellyttää teiden kunnostusta mutta myös metsänhoidon tehostamista.
Uutinen Tilaajille Luva: Riippumaton tieto luonnonvaroista tarpeen Luonnonvarakeskuksen julkaisema uusi sähköinen vuosikirja on myönteinen uudistus, Luonnonvara ry:n (Luva) puheenjohtaja Håkan Nystrand arvioi.
Uutinen Tilaajille Tapion johto vaihtuu Tapio Oy:n toimitusjohtaja Ritva Toivonen on jättänyt tehtävänsä, väliaikaiseksi toimitusjohtajaksi on nimitetty Tapio Silvan toimitusjohtaja Olli Äijälä.
Uutinen Tilaajille Hirvien lentolaskennat käyntiin Luonnonvarakeskus aloittaa hirvien lentolaskennat helikoptereilla Kainuussa ja Keski-Lapissa.