Laitettiin maalajille sopimaton räkämännikkö nutulleen viisi vuotta sitten. Istutettiin kuuset tilalle neljä vuotta sitten. Varhaisperkaus tänä kesänä. Näin tapahtuu, kun toiminta on ammattimaista.
Laitettiin maalajille sopimaton räkämännikkö nutulleen viisi vuotta sitten. Istutettiin kuuset tilalle neljä vuotta sitten. Varhaisperkaus tänä kesänä. Näin tapahtuu, kun toiminta on ammattimaista.
Huonosti erottuu kuvasta kuuset, muutama näkyy kasvaneen hyvin.
Täällä kuuselle sopivalla paikalla on jo toisena kesänä yli metrin ryönäpusikko, millään ei voi jättää varhaisperkuuta neljänteen vuoteen. Onkohan kuvassa sittenkin liian kuiva paikka kuuselle tulevien hellevuosien kuivuudessa.
Vettä ja ravinteita riittää. Taustalla näkyvä säästöpuuryhmä on siitä osoituksena. Räkämäntyjä ja ”kampiakselikoivuja”. Takana oikealla varttuu mänty/kuusi sekametsä ja kuvaajan takana tien toisella puolella kuivemmalla kohtaa juuri ensiharvennettu männikkö ,josta edelliset lähettämäni kuvat
ovat peräisin. Kullekin maapohjalle on istutettu/kylvetty sille sopivaa puulajia.
Mikähän ne kampiakselikoivut ja räkämännikön mahtoivat aiheuttaa? Syy kun ei välttämättä ollutkaan maaperässä. Kovin suuri osoitus ammattimaisuudesta ei välttämättä vielä ole kuusen istutus.
Maaperäongelma. Kuten jo mainitsin ,tien toiselta puolelta ottamani kuva ensiharvennetusta laadukkaasta männiköstä osoittaa ,että nelijalkaiset eivät ole olleet ongelma. Liian syvältä rouhitut isot mättäät sitävastoin olivat. Raakassa hiesumättäässä ei mikään puulaji kasva kunnolla . Ravinne-epätasapaino aiheuttaa laatuvikoja ja routivassa hiesussa puista kasvaa mutkaisia. Alue on mätästetty aikaan, jolloin siitä työlajista ei ollut vielä riittävää kokemusta. Pääasia tuntui olevan , että maata möyrittiin reippaasti ja syvältä.
Alkuunkaan ei vielä muka niinsanotut metsä ammattilaiset tiedä miten luontoa käsitellään. Korostan sanaa, Luontoa. Aukkohakkuu ei sovi millekään maaperätyypille, kaikkein vähiten kuiville hiekka hiesu tyyppisille mäntymetsäkankaalle. Lähes kaikissa näkemissäni aukkohakkuissa kallisarvoinen kuntta on revitty hajalle että todellisuudessa se kasvupohja, maa, on kuollutta noin 40 -70 seuraavaa vuotta. En niin kuivaa hiekkarinnettä ole nähnyt ettei sinne vielä olis kaivettu kuivatusojat. Tämän tekee mahdolliseksi puun ostajien tai mhy.n hyvät välit metsänmyyjään joka kuitenkin maksaa auliisti kaikki kulut.