Uutinen Tilaajille YLE: Stora Enso aloittaa yt-neuvottelut Varkaudessa Viilupuutehtaalla ja sahalla varaudutaan töiden uudelleenjärjestelyjen lisäksi irtisanomisiin ja lomautuksiin.
Uutinen Tilaajille Metsäteollisuuden liikevaihto kasvoi Liikevaihto kasvoi huhti-kesäkuussa tuplasti enemmän kuin samaan aikaan viime vuonna.
Uutinen Tilaajille Metsä Groupin johtoryhmään muutoksia Metsä Forestia ja Metsä Woodia johdetaan jatkossa yhtenä kokonaisuutena.
Uutinen Tilaajille Luke: Suomen puunhintatilasto on parempi kuin Ruotsin Ruotsin puunhintatietoja keräävä Skogsstyrelsen tosin toteaa, että länsinaapurin hintatilastoa ei ole tarkoitettu samalla tavalla puumarkkinoiden seurantaan kuin Suomessa.
Uutinen Tilaajille Metsän vientitulot kohenivat kesäkuussa Massan, paperin ja kartongin vientimäärät nousivat, mutta sahatavaran laski.
Uutinen Tilaajille Tukin hinta ja koivun saatavuus huolettavat puutuotealaa Puutuotealan viennin arvo kasvoi alkuvuonna, alan toimialakatsauksessa todetaan.
Uutinen Tilaajille Kysely: Metsäteollisuus on talouden tukijalka Nuoret arvioivat metsäteollisuuden ympäristövastuuta vanhempia suopeammin.
Uutinen Tilaajille Koneurakoinnin kysyntä kasvaa, kannattavuus mataa Koneyrittäjien liitto: Metsäkoneyrittäjät on jätetty osattomiksi metsäalan hyvästä kehityksestä.
Uutinen Tilaajille Tuotanto käyntiin Pärnun vaneritehtaalla Metsä Groupin vanerinjalostetehdas siirretään Suolahdesta Pärnuun tammikuuhun mennessä.