Uutiset ja blogit Näytä alueet Kaikki Uutiset Artikkelit Blogit Kolumnit Riikilä Videot Podcastit Hanketiedotteet Kumppaniartikkelit
Artikkeli Tilaajille Joko sahasuhdanteen pohja nähtiin? – Velattoman Koskisen uusi saha nostaa kierroksia Koskisen Oy:n uusi suursaha Järvelässä kiihdyttää samaan aikaan, kun rakentaminen sakkaa. Jukka Pahdan mukaan parantunut tehokkuus tulee nyt tarpeeseen.
Uutinen Tilaajille Komissio kyselee susien suojelusta, ”merkittävä muutos aiempaan linjaan” Maa- ja metsätalousministeriö kehottaa sidosryhmiä vastaamaan kyselyyn.
Uutinen Tilaajille Mhy Päijät-Häme: Kymmeniä tuhansia hehtaareita omaehtoisessa suojelussa Kyselyn mukaan kolmanneksella yhdistyksen jäsenistä on metsiä, joita ei hakata.
Uutinen Tilaajille Puutuoteteollisuus: Julkiset puurakennushankeet suunnittelupöydältä toteutukseen Järjestö on huolissaan julkisen rakentamisen alamäestä.
Uutinen Tilaajille MTK: Pieniläpimittaiselle puulle on nyt kysyntää, hyvä tilaisuus metsänhoidollisiin hakkuisiin Enegiapuusta on muodostunut aito puutavaralaji muiden joukkoon, järjestön puumarkkinakatsauksessa todetaan.
Artikkeli Tilaajille Puunkorjaajien ja autoyrittäjien syksystä tulossa karu, ”huonoja uutisia on varmasti luvassa” Automiesten tietotoimisto povaa hiljaista syksyä. Myös puunkorjuun tilanne näyttää synkältä.
Uutinen Tilaajille Suomalaishankkeelle merkittävä EU-rahoitus, ”haluamme selvittää eri puulajien kuolleisuuden raja-arvoja” Uusilla menetelmillä voidaan seurata jopa yksittäisten puiden kuolleisuutta, tutkijatohtori Samuli Junttila kertoo.
Uutinen Tilaajille Metsä Group tarjoaa 80 oppisopimuspaikkaa, koulutus alkaa ensi vuonna Soveltuva koulutustausta on ammattiopistotasoinen sähköautomaation, prosessi- tai konetekniikan perustutkinto tai insinööri (AMK).
Uutinen Tilaajille Selvitys: Metsäala haluaa yhteiset menetelmät luontovaikutusten seurantaan Metsätalouden luontovaikutuksista ei ole saatavilla kattavaa kokonaiskuvaa.
Uutinen Tilaajille Paperiliitto: Laitetaan Sunilan tehdas myyntiin Puheenjohtaja Petri Vanhala uskoo, että ainakin perussuomalaiset kannattaisivat tehtaan myyntiä ja työpaikkojen säilyttämistä.