Uutiset ja blogit Näytä alueet Kaikki Uutiset Artikkelit Blogit Kolumnit Riikilä Videot Podcastit Hanketiedotteet Kumppaniartikkelit
Uutinen Tilaajille Euroopan parlamentin maatalousvaliokunta on hyväksynyt metsästrategian Äänestystulos jakautui 30 puolesta, 2 vastaan. Kymmenen äänesti tyhjää.
Artikkeli Tilaajille Kirjanpainajatuhoja voi ehkäistä vastuullisella metsänhoidolla, mutta enimmäkseen ollaan sään armoilla Kaakkois-Suomessa kirjanpainajat ovat käyneet läpi monta kuusikkoa. Kirjanpainajahakkuut ovat lisänneet myös puun ostajien töitä.
Uutinen Tilaajille Sievi Element Oy:n ja Teollisuusliiton välillä poikkeuksellinen kiista – poliisi tekee parhaillaan esiselvitystä Teollisuusliitto syyttää puurakenteita valmistavaa yritystä työntekijöiden järjestäytymisvapauden loukkaamisesta.
Uutinen Tilaajille Selvitys: Puurakentaminen hienoisessa kasvussa asuinkerrostaloissa Hankkeet keskittyvät erityisesti pääkaupunkiseudulle ja Pirkanmaalle.
Uutinen Tilaajille Metsään.fi-palvelu uudistuu – metsän tiedot kannattaa päivittää heinäkuun loppuun mennessä Elokuussa ja myöhemmin ilmoitetut tiedot tallentuvat mahdollisesti vasta loppuvuodesta.
Uutinen Tilaajille MTK: EU:n energiaomavaraisuuden parantamiseksi tulisi käyttää kaikki keinot Etujärjestö pitää valiokunnan tavoitetasoa biopolttoaineille kunnianhimottomana.
Uutinen Tilaajille Riistakolmioiden kesälaskenta lähestyy Viime kesän laskennoissa kaikilla metsäkanalintulajeilla havaittiin kannan kasvua.
Uutinen Tilaajille Mhy Päijät-Häme ennakoi vilkasta puukauppasyksyä ja neuvoo kilpailuttamaan Syksyllä kilpailu leimikoista voi olla kovaa.
Uutinen Tilaajille EU:n ympäristöministerit keskustelevat luontokadon ja ilmastonmuutoksen torjumisesta Epävirallisessa kokouksessa valmistaudutaan YK:n biodiversiteetti- ja ilmastokokouksiin. Lisäksi pohditaan, millaista tukea EU ja sen jäsenvaltiot voivat antaa Ukrainalle sodan aiheuttamien ympäristötuhojen arviointiin ja jälleenrakentamiseen.
Uutinen Tilaajille Monimuotoisuus ja metsäkysymykset keskiössä SuomiAreenassa – MetsäGroup pitää luontokeskustelua tärkeänä Metsäjätti tunnustaa luonnon itseisarvon, mutta pitää sitä samalla biokiertotalouden perustana.