Ympäristöministeriö on lähettänyt esityksen uudesta alueidenkäyttölaista lausuntokierrokselle. Lakiuudistuksella pyritään edistämään muun muassa kaavoituksen sujuvuutta, kaupunkien ja kuntien kasvua ja yritysten kilpailukykyä.
Esityksessä maakuntakaavan tehtäviä ja oikeusvaikutuksia rajattaisiin. Esimerkiksi vähittäiskaupan suuryksiköitä koskevaa sääntelyä kevennettäisiin. Lisäksi lakiin lisättäisiin säännökset maanomistajan yleiskaavaa ja asemakaavaa koskevasta aloiteoikeudesta.
Toisaalta muutoksenhakuoikeutta rajattaisiin. Muutoksenhakuoikeus asemakaavan hyväksymistä koskevasta päätöksestä rajattaisiin niihin, joihin kaava välittömästi vaikuttaa.
Myös metsänomistajan asema vahvistuisi. Kunnan olisi tietyissä tilanteissa korvattava kaavan suojelumääräyksestä johtuva metsätalouden harjoittamisen rajoitus, jos rajoituksesta aiheutuisi vähäistä suurempi taloudellinen menetys.
“Alueidenkäyttölain uudistuksella vauhditamme kasvun ja investointien saamista Suomeen. Tuomme lainsäädäntöön muun muassa maanomistajan aloiteoikeuden ja kumppanuuskaavoituksen, kevennämme muutoksenhakuoikeuksia ja sujuvoitamme kaavoitusprosesseja lukuisin muin tavoin”, sanoo ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala tiedotteessa.
Alueiden käytön suunnittelua koskevien säännökset uudistetaan hallitusohjelman mukaisesti.
Lausuntoja lakiesityksestä voi antaa Lausuntopalvelussa heinäkuun 11. päivään saakka. Palvelusta löytyy myös lakiluonnos.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään