Finnfund sijoittaa ennallistamiseen ja tiikkiplantaaseihin Panamassa

Sijoitus kohdistuu yhteen maailman hauraimmista ja monimuotoisimmista luontoalueista.

Suomalainen kehitysrahoittaja ja vaikuttavuussijoittaja Finnfund sijoittaa 15 miljoonaa dollaria (12,5 miljoonaa euroa) metsänistutus-, ennallistamis- ja suojeluhankkeeseen Panaman Darién-alueella Väli-Amerikassa. Kyseessä on Finnfundin mukaan yksi maailman hauraimmista ja monimuotoisimmista luontoalueista.

Sijoitus tehdään Toucan Forestal -yhtiöön, joka on The Rohatyn Groupin hallinnoima metsäyhtiö.

”Tämä sijoitus tarjoaa harvinaisen mahdollisuuden luoda todellista ilmasto- ja luontovaikutusta”, kertoo Finnfundin rahoituspäällikkö Peter Chappell tiedotteessa.

”Siinä missä monet sijoitukset auttavat vähentämään päästöjä, tämä hanke mahdollistaa myös hiilen laajamittaisen poistamisen ilmakehästä. Uudet tiikkiplantaasit ja ennallistettavat luonnonmetsät sitovat hiiltä vuosikymmeniksi, ja kestävästi hoidettujen metsien puunkorjuu sitoo hiilen pitkäikäisiin puutuotteisiin.”

Lainaa käytetään osittain sellaisten maa-alueiden hankintaan, joilla sijaitsee jäljellä olevia luonnontilaisia metsiä. Samalla ”ekologisesti rappeutuneita laidunalueita” muunnetaan tiikkiviljelmiksi ja luonnonmetsiä ennallistetaan siellä, missä se on mahdollista.

”Nämä ovat selkeitä metsäomaisuuksia, jotka tuottavat tuloa ja muodostavat vahvat vakuudet. Yhdistettynä poikkeukselliseen ympäristöarvoon rahoitusjärjestely tekee sijoituksesta sekä terveellä pohjalla olevan että vaikuttavan”, Chappell toteaa.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Luonto Luonto

Kuvat