Hallitus rahoittaa uutta kasvihuonekaasulaskentaa, ”Toivottavasti eri tahot tuottavat yhteensopivaa aineistoa”

Lonnonvarakeskuksen kasvihuonekaasulaskelmien rinnalle aletaan tuottaa mitattua tietoa.

Tilaajille
Ladataan...

Kommentit (1)

  1. Ammatti Raivooja

    Arvometsän sivuilla on jo aiemmin kirjoitettu, että kuituteollisuus loppuu Suomesta. Puuta kertyy metsien ensiharvennuksissa vähän mutta on täysin kriittistä, että ylipäätään saadaan tukkia ja hiilinielutuotteita. Mitä tehtaita lopetaan? kuituteollisuus jolloin mitä taloudellista motiivia tai mahdollisuutta ei ole tehdä harvennuksia. Vai tukkia läyttävä teollisuus? Hiilinielua saadaan nopeasti kasvatettua kun isot puut kielletään kaatamasta metsästä.

    Onko kiinalaiset nyt sitten lopettamassa sen vessapaperin käytön? Onko mitään näyttöä, että puupohjaisten tuotteiden globaali kysyntä olisi vähenemässä vai siirtyykö hakkuut vain sitten jonnekin muualle?

    Hölmöläisten peitonjatkamista hakkurajoituksista edes puhuminen. Nyt on koivikoista päästy energiapuuharventamaan leppää, josta tulee sitten hiilinieluvaneria. Annetaanko leppien tulevaisuudessa vain lahota maahan ja käytetään vain vähän koivukuitua? Uskooko joku, että Pukkalan ja arvometsän mallin mukaisesti meillä kasvaa koivutukkia kuusikon harvennuksen ajourille syntyneistä koivuista?

Luonto Luonto

Kuvat