Kolme uutta yhdistystä aloitti

Yhdistysfuusioissa seitsemästä vanhasta metsänhoitoyhdistyksestä muodostui kolme uutta yhdistystä.

Viime vuonna toteutettujen metsänhoitoyhdistysten fuusioiden myötä tämän vuoden alussa toimintansa aloitti kolme uutta tai laajentunutta metsänhoitoyhdistystä – Mhy Koillismaa, Mhy Loimijoki ja Eteläinen metsäreviiri. Samalla viiden yhdistyksen taival päättyi.

Koillismaan metsänhoitoyhdistys syntyi Kuusamon, Pudasjärven ja Taivalkosken yhdistysten fuusiosta. Loimijoen yhdistyksen taustalla on Mhy Loimijoen ja Mhy Metsämaa-Kojonkulman yhdistyminen. Loimijokikin on melko tuore yhdistys, se aloitti vuonna 2015 Jokiläänin ja Loimaanseudun yhdistysten fuusioiduttua. Eteläinen metsäreviiri puolestaan on metsäreviirin ja Mhy Kemiönseudun fuusion tulos.

Yhdistysfuusioita on tällä vuosikymmenellä tehty tasaista, muutama fuusio vuodessa -tahtia. Viime vuonna yhdistymisiä oli kaksi, edellisvuonna neljä.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Metsänhoito Metsänhoito