Meto – Metsäalan Asiantuntijat ry on huolissaan Perussuomalaisten esittämistä säästötoimista ja erityisesti Luonnonvarakeskuksen (Luke) lakkauttamisesityksestä. Etujärjestön mukaan esityksellä olisi merkittäviä vaikutuksia luonnonvara-alan asiantuntijoihin, tutkimushenkilöstöön ja koko suomalaisen metsä- ja luonnonvaratutkimuksen tulevaisuuteen.
Meton puheenjohtaja Stefan Borgman korostaa, että riippumaton tutkimus on Suomen vahvuus.
”Vuosikymmenten aikana kerättyjen tutkimusaineistojen ja seurantojen katkeaminen heikentäisi merkittävästi mahdollisuuksia tehdä tietoon perustuvia päätöksiä metsistä ja muista luonnonvaroista.”
Meton mielestä Luonnonvarakeskuksen lakkauttamissuunnitelmasta tulee luopua, riippumaton luonnonvaratutkimus turvata ja tutkimus- sekä kehittämistoiminnan edellytyksiä vahvistaa, ei heikentää.
Lue myös
Viisi vuotta seurantaa paljasti: puilla yksilöllisiä eroja stressinsiedossa
Metsähallitus käynnistää ohjelman valtion metsien sopeuttamiseksi ilmastonmuutokseen
Millainen metsäelinkeino menestyy vuonna 2050? – VTT:n laatima Tulevaisuuskompassi kertoo
Luken tutkimusprofessori: Hakkuurajoitusten ilmastohyödyt eivät saa tukea tieteeltä
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään