Luvattoman matkailuyrittämisen valvonta jatkuu, vuorossa Nuuksion ja Repoveden kansallispuistot

Valvontakäynneillä varmistetaan yrittäjien sopimusten ja käyttöoikeuksien ajantasaisuus.

Metsähallitus jatkaa keväällä aloitettua matkailukohteiden tehostettua valvontaa – nyt kohteina ovat Nuuksion ja Repoveden kansallispuistot. Valvonnan tavoitteena on ehkäistä luvatonta matkailutoimintaa.

Valtion suojelualueilla tapahtuva matkailutoiminta edellyttää yhteistyösopimusta Metsähallituksen kanssa. Yrityksiltä, jotka käyttävät toiminnassaan Metsähallituksen ylläpitämiä retkeilyreittejä, taukopaikkoja tai muita retkeilyrakenteita, peritään vuosittainen asiakasmäärään perustuva käyttökorvaus.

Valvontakäyntejä tehdään, jotta voidaan varmistaa yrittäjien sopimusten ja käyttöoikeuksien ajantasaisuus. Samalla voidaan antaa ohjausta, vastata heidän kysymyksiinsä ja muistuttaa alueiden säännöistä.

Metsähallituksen Luontopalveluilla oli heinäkuun loppuun mennessä yhteensä 814 matkailuyhteistyöyritystä. Niistä kaksi kolmasosaa vie asiakkaitaan Metsähallituksen hallinnoimille alueille muun muassa maksullisille retkille. Noin kolmannes tarjoaa luontomatkailuun liittyviä palveluja, kuten ravitsemus- ja majoituspalveluja, kansallispuistojen ja retkeilyreittien läheisyydessä.

Matkailuyritysten määriä Etelä-Suomen kansallispuistoissa

  • Nuuksion kansallispuisto 77
  • Repoveden kansallispuisto 41
  • Sipoonkorven kansallispuisto 34
  • Teijon kansallispuisto 23
  • Saaristomeren kansallispuisto 15

Lue myös

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Luonto Luonto

Blogit ja Kolumnit