Ladataan...
Talouden tiukentuminen tuntuu, Metsähallituksen ennallistamistöissä roima pudotus
Tänä vuonna valtion alueilla ennallistetaan liian vähän, Metsähallituksen Luontopalveluista kerrotaan.
Tilaajille
Hyvä homma.
Ennallistamisen nimissä poltetaan myös metsää. Tuollainen tarkoitukseton metsän polttaminen tuhoaa arvokasta raaka-ainetta, pilaa ilmaa ja surmaa lukuisia täysin viattomia eläimiä. Minusta tuollainen touhu on täysin järjenvastaista. Ihmeellistä, että aikuiset leikkivät tuolla tavoin tulitikkuleikkejä.
Sama juttu on puiden räjäyttäminen.
Ei kaikkea tarvitse tehdä juuri nyt. Kyllä luonto osaa entistää itsensä ihan ilman ihmisten apua. Metsäpalojakin Suomessa riittää ilman virkamiesten tahallisuutta.
Suomessa on aivan liikaa erilaisia virkamiehiä, joiden täytyy keksiä jotain, jotta tuntisivat itsensä tarpeellisiksi. Tuollaiset pyromaanin hommat ovat juuri sellaisia.