Tornator ja Fortum kehittävät yhteistyössä tuulivoimaa Itä-Suomeen. Yhteistyö koskee alueita Juuan, Polvijärven, Lieksan ja Outokummun kunnissa, joissa olisi mahdollisuus yhteensä 1000 megawatin tuulivoimakapasiteetille. Fortum on vuokrannut alueet Tornatorilta.
Hankkeiden luvitus ei ole vielä käynnistynyt, mutta alueiden soveltuvuus tuulivoimalle on tunnistettu esiselvitysten perusteella.
Itäisessä Suomessa tuulivoiman rakentamisessa vaikeutena on sen yhteensovittaminen aluevalvonnan kanssa. Rakentamisen edellytyksiä tuleekin tarkastella yksittäisiä hankkeita laajemmasta näkökulmasta ja vuoropuhelussa viranomaisten kanssa.
Fortumilla ja Tornatorilla uskotaan, että yhtiöiden yhteistyö tuo viranomaiskeskusteluihin toimijan, jolla on edellytykset edistää Itä-Suomen tuulivoiman kehittämistä ja samalla turvata koko Suomen etu.
”Paikallisena maanomistajana Tornatorille on tärkeää olla mukana arvioimassa alueen mahdollisuuksia yhdessä Fortumin kanssa, jotta mahdolliset ratkaisut voidaan rakentaa kestävästi pitkälle tulevaisuuteen”, sanoo Tornatorin tuulivoimapäällikkö Paula Mäki tiedotteessa.
Lue myös
Kemin biotuotetehtaalla investointiseisokki, muutosneuvottelut käyntiin
SKAL: Ammattidiesel tervetullut, mutta palautusten määrää nostettava
Metsä Group rakentaa kuitupakkauslinjan Äänekoskelle, Kemin tekstiilikuituhanketta ei toteuteta
Ponsse lisäsi vauhtia, vaikka metsäkonemarkkinalla haasteet jatkuvat
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään