Yhä useampi valmistaja tarjoaa nykyisin olkaimellista metsurin työkaluvyötä. Isossa maailmassa tällaisia on käytetty iät ajat, koska moottorisahurin on ripustettava vyölleen monenlaisia apuvälineitä. Ilman olkaimien tukea vyöllä on taipumus valua alaspäin.
Nykyisellään yhä useampi metsuri myös Suomessa kantaa mukanaan esimerkiksi kiiloja ja pajavasaraa, sillä työ voi keskittyä vaikkapa piha- ja tonttipuiden kaatamiseen. Samalla olkaimellisten varustevöiden kysyntä on virinnyt. Toinen pätevä syy olkaimellisen vyön käyttöön on sahurin hyvin muodostunut keskikeho, jolta pelkkä vyö tapaa valua alas.
Uittokalusto esitteli viime syksynä Nordforest-merkillään monipuolisen työkaluvyön. Sitä voisi kuvata modulaariseksi, eli vyön voi koota haluamistaan osista. Perusvyön voi valita uumansa mukaisesti joko L/XL- tai S/M-kokoisena. Tästä plussat – harvoissa metsäkamppeissa on tarjolla pieniä kokoja.
Meikäläisen metsurinvyön perusvarustuksella – kahdella koukkukotelolla ja työkalulaukulla sekä olkaimilla ja ensiapulaukulla – varustettuna Nordforestin varustevyölle kertyy hintaa noin 160 euroa.
Lisäksi vyöhön voidaan kiinnittää muun muassa taskut älypuhelinta, akkusahojen vara-akkuja ja mittanauhaa varten. Kaatokiiloja varten on valittavana erikokoisia taskuja.
Nordforest-metsurinvyö
» Pelkkä vyö 45,90 €
» Olkahihnat 37,90 €
» Ensiapupakkaus 7,90 €
» Koukkukotelo 20,90 €
» Mittanauhan pidike 18,90 €
» Tarjolla kaikkiaan 13 erilaista koteloa ja taskua
Jämäkkä metallisolki
Taskut kiinnitetään varustevyöhön lenkeillä, jotka lukitaan kahdella nepparilla. Taskut sopivat myös muihin enintään viisi senttiä leveisiin vöihin.
Kotelot on asetettava vyöhön suhteellisen kauas sivulle, jotta koteloiden lenkit saa kiinnitettyä vyölenkkien eri puolille. Muuten kotelot liukuvat häiritsevästi eteenpäin.
Muilta osin Nordforestin vyö on näppärä ja mukava käyttää. Olkaimet edestä rinnan päältä yhteen liittävä vyö lisää varustuksen vakautta.
Erityismaininta tulee vyön jämäkästä metallisesta kiinnityssoljesta ja helppokäyttöisestä sekä varmatoimisesta vyön pituuden säätömahdollisuudesta.
Vyötä kokeillut pihapuun kaataja jäi kaipaamaan koukkukoteloa, johon olisi yhdistetty pidike pienelle kaatokiilalle. Sellaista Nordforestin valikoimassa ei näyttänyt olevan.
Toinen pieni miinuksen aihe ovat suhteellisen helposti kiinnityslenkeistään karkaavat olkaimien hihnat.
Plussat ja miinukset
+ Kokovaihtoehdot
+ Metallinen vyösolki
+ Runsas varustevalikoima
– Yhdistetyn koukku- ja kiilakotelon puute
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Otsikko antoi kyllä odottaa paljon parempaa tuotetta, kun itse kirjoitus.
Jos taskut eivät kestä paikallaan ja varusteiden paikkaa saa joka kerta etsiä, niin eipä työ kovin jouhevaa ole. Olkaimet jotka eivät kestä säädössään alkaa jakamaan tuota kuormaa lantiolle, jota juurikin koitetaan välttää, ei myöskään vakuuta.
Ulkonäöltä ja idealtaan suora kopio erään premium valmistajan tuotteesta. Ettei tässäkin tapauksessa kävisi niin että pienellä säästöllä (50€)saadaan loistavan tuotteen tilalle huono tuote, mutta näyttää hyvälle.