Keskustelut Metsänhoito Aukon tuottomenetelmät

Esillä 10 vastausta, 4,331 - 4,340 (kaikkiaan 4,340)
  • Aukon tuottomenetelmät

     

    ”Entinen leppää kasvanut hakamaa hakattiin aukoksi ja istutettiin koivulle.  Koivu kasvoi erittäin hyvin, mutta vielä paremmin kasvoivat lepät.  Monta vuotta peräkkäin sain perata sitä kuviota ennen kuin voitin ne lepät.”

    Toinen tapaus oli entinen leppää kasvava niitty.  Harvensin leppiä niin paljon kuin uskalsin ja istutin kuuset sekaan.  Olinko harventanut liian vähän vai liikaa vai mistä johtui, etteivät ne kuuset menestyneet.

    En kyllä suosittele leppien hyödyntämistä.   Kaikki nurin ja koivua tilalle, jos hirviriskiä ei ole.  Muuten kuusta.

    Kun kasvattaa kuusikon täystiheänä ja sitten istuttaa uudet taimet nopeasti, niin ne kasvavat nykyään niin hyvin, ettei heinettyminen pysy perässä.”

    ”Harsintahakkuun poistuma on yleensä n. 80- 100 mottia/ha ja tukkiosuus n. 60  % , parhaimmillaan n. 70 % .

    Tavallista harvennusta parempi kantorahatulo edellisessä harsinnassa  (20 vuotta sitten) ei riitä korvaamaan kasvutappion kuluja koska silloin pitäisi ottaa laskelmaan mukaan myös alunperin (päätehakkuu/jk) tulleet  tuloerot.   Jk:n heikompi yksikköhinta, pienempi poistuma ja pystyyn jääneen puuston pääoma-arvo korkoineen nykyhetkeen laskettuna (verrattuna tasaikäisen vaihtoehdon uudistuskuluihin ).”

  • A.Jalkanen A.Jalkanen

    edit

    Husq165R

    Muisti kuvat kääntyy 180˚ viikottain! Joskus saman päivän sisälläkin! Kilpailun tuoksinnassa ei ehdi muistella, mitä on viime aikoina tykittänyt eetteriin!

    Perko

    Menestys antaa oottaa istutuskoululaisia.

    Se, että meillä on kymmeniä tuhansia ”istutuskoulun” käyneitä, jotka osaavat kyllä iskeä putken maahan, ajaa r-sahaa mutta eivät välttämättä hahmota metsätalouden matematiikkaa, on suuri hukattu mahdollisuus.
    Kun peruslaskutoimitukset ja optimaalinen kiertoaika (se piste, jossa puun arvokasvu kohtaa korkovaatimuksen) jäävät hämärän peittoon, metsänomistaja on helppo kohde ”kolmelle rosvolle”.

    Pääoman tuotto (r = dV / dt): Jos metsänomistaja ymmärtäisi murtoluvun, jossa osoittajassa on vuotuinen arvokasvu ja nimittäjässä puuston pääoma-arvo, moni tajuaisi, että monta puuta pidetään pystyssä usein suuryhtiöiden varastona, vaikka oma pääoman tuotto on jo painunut nollaan.
    Toisinajattelijat, ovat tällä niitä, jotka ovat itse ottaneet kynän ja paperin käteensä. He eivät sijoita ”älyttömään”, vaan hakevat parasta mahdollista hyötysuhdetta jokaista käytettyä euroa ja työtuntia kohden.
    Metsäkoulutuksessa keskitytään usein biologiseen maksimiin eikä sekään osu, kun pitäisi keskittyä taloudelliseen optimiin.

    Visakallo Visakallo

    Se on vanha Huso niin, että minun on helppo muistaa omat kirjoitukseni, koska kirjoitan oikeasti tapahtuvista ja tapahtuneista asioista. Jotkut taasen kirjoittavat asioista, joita toivoisivat tapahtuvan. Siinä on kieltämättä jonkin verran eroa. Sitten ovat vielä ne, jotka eivät kirjoita itsestään eikä muistakaan asiaa, vaan pelkästään pullikoivat.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Ei korkea pääoman tuotto yksinään lämmitä, jos saa tilille vähän euroja.

    Kuusiuskova

    ei niin, jos tulee 8000 tai 30000, siinä on iso ero vaikka tuotto ois kuinka hyvä. Tuotolla ei tee mitään jos se on vaan laskennallista.

    Perko

    Viisi kertta  8   kuluitta jos osaa laskea  on  jopa enemmän kuin 30 kuluilla  60 vuoden kuluttua !  Pelkkä laskuopilla uskomatonta, on se kumma!

    Visakallo Visakallo

    Tuosta Perko kun saisi 2-3 hakkuukerran mittaustodistusten tiedot. Tottahan ne ovat sinulla tallessa?

    Kuusiuskova

    Juuh, satumaailman arkistoissa.

    Kuten ollaan Visan kanssa monta kertaa kerrottu, nykyajan kuusikoiden tuottokyky on erinomainen kun ne hoidetaan.

    Perko

    Ette pärjää Timpan myynneissä edes alkusarjoihin.

    Miulla on jopa tutkijoiden mittaukset 70 -luvulta  pystystä ja hakkuun jälkeen.   Mitäs se auttaisi teitä  vaikka mitä näyttäisin.  On ollut  läjäpäin luettavaa  mittausta  jo tutkijoilta mutta se tyssää  pettymykseen teillä.

    On täysin perusteltua tuntea pettymystä, jos vuosikymmenten raadanta ja kova istutusopin työ  ei näy tilipussissa samalla tavalla kuin se  on muuten mahdollista.   Mihin  perustuu ” ERINOMAINEN”  MITÄ SILLÄ ON SAAVUTETTU?

Esillä 10 vastausta, 4,331 - 4,340 (kaikkiaan 4,340)