Keskustelut Metsänhoito Jatkuva kasvatus käytännössä.

Esillä 10 vastausta, 1,371 - 1,380 (kaikkiaan 14,560)
  • Jatkuva kasvatus käytännössä.

    Sain seurata vierestä erästä jatkuvan kasvatuksen ” koealaa”

    Eräs sijoittajayhtiö reilu 10 v sitten arveli säästävänsä uudistuskuluissa ja hakkuutti aika suuren kuvion tähän malliin.

    En ollut ainoa, joka tätä kävi ihmettelemässä, huonolaatuisia kuusen kärähköitä ja koivuja ehken 600 runkoa / ha.lla.

    Oli ihan mielenkiintoista seurata metsän kehitystä, tai oikeammin kehittämättömyyttä.

    En tiedä sanoa, kuka tämän pöljyyden lopulta huomasi ja tänä talvena oli tämä metsä käyty pistämässä aukoksi.

    Siinä meni toistakymmentä vuotta lähes hukkaan, tuskin kasvua oli tuolla kuviolla kiintoakaan ha.lla.

    Lieneekö ryhmäläisillä omakohtaista kokemusta tai näkemystä tästä kasvatus mallista ?

  • aegolius aegolius

    Klo 8.22: Tapion ohjeilla sovelletaan metsälakia, joten kannattaako sillä perusteella trollata.

    Klo 9.04: Metsälaissa on hyvää, että saa valita menettelytapansa, niin metsänhoidossa korjuussa kuin puukaupassa.

    Tällä kertaa ääni kellossa muuttui alle kolmessa vartissa. Täytyy varmaan yrittää olla näihin puuttumatta ihan kokonaan.

    Jovainille suosittelen iltalukemiseksi Tapion metsänhoidon suosituksista sivuja 31-41. Aiheet ovat ”Metsän eri käyttötapojen yhteensovittaminen” ja ”Jaksollinen ja jatkuva kasvatus”. Vähenisiköhän sen jälkeen harhaluulo, että Tapio=Jaksollinen.

    mehtäukko

    ”…Entäs heinettyminen?..” Vastaavanlainen rinne samalla vaaralla istutettiin ku- poteilla muokkaamattomaan maahan. Kosteat rehevämmät notkelmat heinittyivät, mutta kuusihan ponkaisi karkuun. Kuivemmilla kivikkokynnäillä kasvu on kolmanneksen lyhyempää mutta ei ne heinitykään…

    R.Ranta R.Ranta

    AJ: ” Yleensä ei mitenkään.”

    Ei kai nyt sentään. Noh, kauneus on katsijan silmässä.

    Sanonta AJ kuuluu, että riski ja tuotto kulkevat käsi kädessä.

    Korkolaskua ei opetella – vaan se kuuluu osata. Se kuuluu talouden alkeellisimpiin oppeihin ja yleissivistykseen. Se on tietysti jokaisen oma asia, laskeeko vai onko laskematta ja luottaa sokeasti siihen, mitä isot pojat ovat kertoneet.

    Rane

    ”Korkolaskua ei opetella – vaan se kuuluu osata. Se kuuluu talouden alkeellisimpiin oppeihin ja yleissivistykseen. Se on tietysti jokaisen oma asia, laskeeko vai onko laskematta ja luottaa sokeasti siihen, mitä isot pojat ovat kertoneet.”

    No milloin esittelet ne korkolaskut joiden perusteella päädyit jaksolliseen kasvatukseen omissa metsissäsi?

    Teufelin Zumi

    Missä sitten ovat esillä ranen laskelmat?

    Rane

    Odotan yhä teukan kirjoittavan jotain järkevää.

    mehtäukko

    Edellistä vastausta odotellessa heitän uuden kysymyksen.

    Kumman tahon luulette onnistuvan metsätalouden ratkaissuissan varmemmin: sen joka perustaa ratkaisut laskelmia muokaten ja muuttaen maalia haluamiensa lukemien saavuttamiseksi?

    Sen, joka julkaistun tiedon,kokemusten ja tarkoitustenmukaisten menetelmien avulla hoitaa metsiään kestävän käytön perustein?

    Teufelin Zumi

    No mitä mieltä olet ”firmojen” omien metsien hoidosta?

    Rane

    ”No mitä mieltä olet ”firmojen” omien metsien hoidosta?”

    Jaksollista ja korkolaskut tehty.

    Visakallo Visakallo

    Ainakin täälläpäin perinteiset metsäfirmat ovat hoitaneet metsänsä juuri kuten mehtäukko kertoi. Rahastojen metsien tilanteesta en ole selvillä.

Esillä 10 vastausta, 1,371 - 1,380 (kaikkiaan 14,560)