Keskustelut Metsänhoito Jatkuva kasvatus käytännössä.

Esillä 10 vastausta, 1,411 - 1,420 (kaikkiaan 14,575)
  • Jatkuva kasvatus käytännössä.

    Sain seurata vierestä erästä jatkuvan kasvatuksen ” koealaa”

    Eräs sijoittajayhtiö reilu 10 v sitten arveli säästävänsä uudistuskuluissa ja hakkuutti aika suuren kuvion tähän malliin.

    En ollut ainoa, joka tätä kävi ihmettelemässä, huonolaatuisia kuusen kärähköitä ja koivuja ehken 600 runkoa / ha.lla.

    Oli ihan mielenkiintoista seurata metsän kehitystä, tai oikeammin kehittämättömyyttä.

    En tiedä sanoa, kuka tämän pöljyyden lopulta huomasi ja tänä talvena oli tämä metsä käyty pistämässä aukoksi.

    Siinä meni toistakymmentä vuotta lähes hukkaan, tuskin kasvua oli tuolla kuviolla kiintoakaan ha.lla.

    Lieneekö ryhmäläisillä omakohtaista kokemusta tai näkemystä tästä kasvatus mallista ?

  • Teufelin Zumi

    Kerro vielä mitä erittäin suuri työmäärä kohdallasi tarkoittaa?

    Visakallo Visakallo

    Syntyneet taimikot olivat epätasaisia ja aukkoisia, eli hankalaa täydennysistutusta muokkaamattomaan maahan ja myöhemmin heinäystä joutui tekemään erittäin paljon. Raivauskertoja ennen ensiharvennusta oli kahden sijasta viisi. Vielä ensiharvennuksen jälkeenkin puuston laatu ja kasvu olivat huonoa.

    Teufelin Zumi

    Olisiko kyseessä nyt kuitenkin 80-luku jolloin mhy oli valtias ja metsänomistaja oli työntekijä joka maksoi käyttömaksua omasta metsästään.

    Visakallo Visakallo

    Eipä ollut mhy:llä osuutta asiaan. Tehdaspuu hoiti hakkuut ja minä hoitotyöt.

    Visakallo Visakallo

    Jos jotakuta kiinnostaa, voin esitellä näitä nuoruuteni virheitä. Viereisillä kuvioilla on samanikäisiä jaksollisen kasvatuksen vertailualueita.

    Timppa

     Hän  mainitsi illanvietoissa neitokaisten pohtineen, että metsäalalle valikoituu heikoimmin pistein selvinneet opiskelijat siksi kumppania kannattanee hake muista tiedekunnista.

    Parin metsäalan rouvasihmisen kanssa olen käynyt kauppaa.  Mukavia asiallisia tyyppejä.  Sanoisin, että erittäin fiksua sakkia kuten kaikki puunostajat.

    Kerran olin erään harjoittelijaneitokaisen ( oli suunnistaja ja siksi nopealiikkeinen) kanssa tekemässä leimausta.  Yhdessä aukossa keskusteltiin, että pitäisikö eräs suuri kuusi jättää jättöpuuksi.  Olin sitä mieltä, että pitäisi kaataa.  Neitokainen oli sitä mieltä, että jätetään, kun on niin komea.  En alkanut kinastelemaan.  Se kuusi kuivui ja kuoli pari vuotta hakkuusta.  Ehkä tämäkin neitokainen oppi myöhemmin.  Tosin hän oli erikoistumassa vanerin valmistamiseen.

    Teufelin Zumi

    ”Eipä ollut mhy:llä osuutta asiaan.”
    No miksi et sitten muokannut maata, tai kokeillut kelpaako mätästys?

    Visakallo Visakallo

    Eipä tullut mieleen mennä sinne taimikon sekaan kaivinkoneella.

    Jovain Jovain

    Vanhat karjanlaitumet ovat yleensä reheviä heinää ja muuta roinaa kasvavia. Eivät oikein sovellu luontaiseen uudistamiseen, ellei taimikko tai edelleen kasvatettava nuorimetsä ole valmiina. Aikoinaan niitä hoidettiin paljon, menivät yleensä metsänviljelyn kautta, istutettiin kuusta myös verhopuuston alle.

    Puukille tiedoksi, että hankintalisää maksetaan myös tukille ja se on yleisen hintatason mukainen. Myös työnjohtokorvausta maksetaan, se tulee siihen päälle, kaupan muina etuuksina.

    Teufelin Zumi

    Jaa, syy sitten ei ollutkaan ”jatkuva kasvatus” vaan väärä taimien syntyperä, eli Veijo-Essolla kantakerho nimesi viherpiiperoksi.

Esillä 10 vastausta, 1,411 - 1,420 (kaikkiaan 14,575)