Keskustelut Metsänhoito Jatkuva kasvatus käytännössä.

Esillä 10 vastausta, 6,321 - 6,330 (kaikkiaan 15,381)
  • Jatkuva kasvatus käytännössä.

    Sain seurata vierestä erästä jatkuvan kasvatuksen ” koealaa”

    Eräs sijoittajayhtiö reilu 10 v sitten arveli säästävänsä uudistuskuluissa ja hakkuutti aika suuren kuvion tähän malliin.

    En ollut ainoa, joka tätä kävi ihmettelemässä, huonolaatuisia kuusen kärähköitä ja koivuja ehken 600 runkoa / ha.lla.

    Oli ihan mielenkiintoista seurata metsän kehitystä, tai oikeammin kehittämättömyyttä.

    En tiedä sanoa, kuka tämän pöljyyden lopulta huomasi ja tänä talvena oli tämä metsä käyty pistämässä aukoksi.

    Siinä meni toistakymmentä vuotta lähes hukkaan, tuskin kasvua oli tuolla kuviolla kiintoakaan ha.lla.

    Lieneekö ryhmäläisillä omakohtaista kokemusta tai näkemystä tästä kasvatus mallista ?

  • A.Jalkanen A.Jalkanen

    Suomen Luontopaneeli esittää avohakkuiden kieltoa turvemaille. Avohakkuuvapaille ratkaisulle on siis kysyntää.

    puutuomas puutuomas

    Parempi tukkipuu pystyssä kuin kymmenen puuntainta kasvamassa. Kyllä jatkuvaa kasvatusta kannattaa koittaa jos riskit tiedostaa. Siitähän on helppo palata jaksolliseen mutta aukkohakkuun jälkeen jatkuvasta kasvatuksesta on enään turha haaveilla. Ja jos jatkuva kasvatus yhden metsän hoitajan aktiivivaiheen ajan toimii edes jotenkin, niin sehän on ajanut silloin asiansa erinomaisesti. Jollain tyylillä ne puut kuitenkin joskus kaatuu, teki mitä hyvänsä ja harrastuksethan maksaa.

    Timppa Timppa

    Ja jos jatkuva kasvatus yhden metsän hoitajan aktiivivaiheen ajan toimii edes jotenkin, niin sehän on ajanut silloin asiansa erinomaisesti. Jollain tyylillä ne puut kuitenkin joskus kaatuu, teki mitä hyvänsä ja harrastuksethan maksaa.

    Näinhän se on.  Mutta sitten parilla seuraavalla sukupolvella ei olekaan kunnon metsiä.  Metsien kunto, hiilinielut ja Suomen kansantalous romahtavat.

    Kuten ole kirjoittanut, niin metsänkasvua on suunniteltava koko kiertoajalle.  Sehän on hyvin yksinkertaista matematiikkaa, jollei ala lähteä hakemaan oppia ”satusediltä”

    Ei Luontopaneeli voi vaikuttaa enempää puiden  kasvuun tai niiden pystyssä pysymiseen.  Kyllä metsänomistajan on sovellettava toimensa Luonnon ei Luontopaneelin mukaan.

     

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Jos tehdään minun tyylilläni, eli harjoitetaan jokin toimiva ajanjakso jatkuvaa kasvatusta ja sitten pistetään jaksollista taas väliin, mikään ei romahda. Uutta metsää ei yritetä jatkuvan kasvatuksen kuusen siemenpuista eikä sillä keinoin, että vedetään pohjapinta-ala niin alas, että valopuutkin uudistuvat luontaisesti. Kasvatetaan vain jo olemassa olevat kuusen kuitupuut ja välikerroksen muut puut mahdollisuuksien mukaan tukkipuiksi.

    Timppa Timppa

    Berzan esimerkki taitaa olla juuri sellaisen yritelmä.  Samoin  meille kävi Saarijärvellä.  Ne ”kuitukokoiset” kuolivat ja parin vuoden kuluttua alue hakattiin aukoksi.  Kuten kirjoitin.  Luonto päättää mitä tapahtuu.  Ei ihminen.  Onko sinulla Anneli näyttöä systeemin toimimisesta?

    Kuten  olen kirjoittanut.   Kasvatetaan vain parhaita puita.,  Ne kasvavat hyvin ja tuottavat varmaa tuloa.

    Metsuri motokuski

    Eikös tuo Annelin malli ole vanha kunnon harsinta. Tänään oli metsälehdessä hyvä kolumni aiheesta.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    En ole kokeillut jiikoota käytännössä. Pidän kuitenkin mahdollisesti toimivana systeemiä jossa kasvatettavat puut ovat jo valmiina mikäli harvennukset tehdään lievinä ja huolellisesti. Kuuselle aiheutuu ongelmia jos tuulta tai valoa tulee äkkiä kovasti lisää. On samoja piirteitä kuin vanhassa harsinnassa, eli tietyn määrämitan ylittävien puiden yläharvennus, mutta jiikoossa harvennetaan kaikkia pienempiäkin läpimittaluokkia ja valmistellaan niitä ympäristötekijöiden muuttumiseen.

    Metsuri motokuski

    Eli miten ? Koneet laitetaan ajelemaan nuoren metsän sekaan polkemaan juuria. Toisin sanoen yläharvennus varmaan jos harsinta ei kelpaa.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Ei kun se on viralliselta nimeltään poimintahakkuu.

    Metsuri motokuski

    No kun poimintahakkuissa niitä siemenpuita pitäisi jättää. Sinun mallissa ne poistetaan kun ei haluta siementävää puustoa jättää.

Esillä 10 vastausta, 6,321 - 6,330 (kaikkiaan 15,381)