Keskustelut Puukauppa Ukrainan kriisi vaikutus !

Esillä 10 vastausta, 2,381 - 2,390 (kaikkiaan 6,872)
  • Ukrainan kriisi vaikutus !

    Merkitty: 

    Näkemyksiä , kuinka käsissä oleva kriisi vaikuttaa metsäteollisuuteen ja puuntuottajaan ? Kuinka käy kysynnän ja hintojen ?!

  • Metsuri motokuski

    Ei silloin ollut kuntien tehtävätkään  näin moninaiset.

    Puuki

    Vähenee kuntien tehtävät, kun tullee sotealueet .  Ihmeellisiä on julkisen puolen palkaussysteemit, kun sotejohtajan palkkakin on n. 15 k€ ja eroraha pitkälti toistasataa t€, jos palkan maksaja ei ole tyytyväinen uuden johtajan toimiin. Teet niin tai näin aina on kotiin päin.   Eihän siinä mitään jos olisi yksityinen firma mutta kun menot kustannetaan verovaroista. Yleensä ei jää itse asiaan eli terveydenhoitoon varoja kuitenkaan riittävästi.  Pula on kohta kaikesta.

    Apli

    Työntekijä pula pahenee lähes joka alalla jatkossa kun isommat ikäluokat siirtyy eläkkeelle ja pienemmät astuu työelämään, esim 3500 uutta hoitajaa ei saada mistään se on nyt jo ihan selvä, kun hoitajamitoitus tätä vaatisi…

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Apli oikeassa. Ei ulkomailtakaan saada, kun sairaanhoitajia tarvitaan kaikissa maissa. On kaksi keinoa. Toinen on hidas, eli kaikkien tasojen koulutuksen lisääminen. Toinen on nopea, eli muiden ihmisten kuin hoitajien lisääminen henkilökuntaan. Ymmärtääkseni hoitajamitoitus koskee nimeomaan sairaanhoitajia, mutta kun hoitopaikoissa tehdään pääosin aivan muuta kuin varsinaista vaativaa sairaanhoitotyötä.

    Jätkä

    Olette ihan väärässä. Tolopaisen patenttiratkaisulla koko hoitajapula häipyy, jopa kolmasosa hoitohenkilökunnasta joutuu kortistoon, kun hänet valitaan hoitamaan pulma.

    Näin olisi, jos vaivautuisimme kuuntelemaan hänen viisauksiaan tssäkin asiassa ja toimimaan niiden mukaan.

    Visakallo Visakallo

    Vähänhän Suomessa nykyisin enää kuntia on, jos niiden määrää verrataan muihin maihin, ja vaikka määrää suhteutetaan maan väkilukuunkin.

    Suomi: 309 kuntaa ja kaupunkia

    Ranska: 35 000

    Saksa: 10 700

    Iso-Britannia: 10 000

    Espanja: 8000

    Sveitsi: 2200

     

     

    Scientist Scientist

    Ihmisille on vaikea käsittää kuinka paljon kuntien tehtävät supistuvat sote-alueiden jälkeen.

    MaalaisSeppo

    Ukrainan kriisi ilmeisesti laittaa kunta-alankin uusiin kuosiin.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Tämäkin lienee kriisin seurauksiin luettava: Lukoilin hallituksen (sotaa kritisoinut?) puheenjohtaja tipahti ikkunasta.

    http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009041163.html

    Visakallo Visakallo

    Lukoilin johtoporras on tuulinen paikka nykyään. Tämä oli jo kuudes lyhyen ajan sisällä firman johtajistoon kuuluneen kuolemantapaus!

Esillä 10 vastausta, 2,381 - 2,390 (kaikkiaan 6,872)