Keskustelut Puukauppa Ukrainan kriisi vaikutus !

Esillä 10 vastausta, 2,491 - 2,500 (kaikkiaan 6,872)
  • Ukrainan kriisi vaikutus !

    Merkitty: 

    Näkemyksiä , kuinka käsissä oleva kriisi vaikuttaa metsäteollisuuteen ja puuntuottajaan ? Kuinka käy kysynnän ja hintojen ?!

  • Rukopiikki

    Tuskin Putin olisi tähän sotaan lähtenyt jos olisi arvannut että oikeita taisteluita tulee. Parisataa tuhatta sotilasta ei riitä edes alkuun noin suuren maan valloittamisessa. Nyt Ukrainalla on aseissa jo yli seitsemänsataa tuhatta sotilasta Venäjän vajaata paria sataa tuhatta vastaan. Ukrainan miesylivoima on murskaava. Ja venäläisten taistelutahto lienee nolla. Kuinka moni haluaa lähteä ampumaan sukulaisiaan naapuriin ihan vain huvin vuoksi ilman sen suurempaa tarkoitusta kun joku hullu käskee.

    Rukopiikki

    Venäjän kannattaisi heivata nyt vanha hallinto syrjään ja järjestää oikeat vaalit. Sitten vain EU jäsenyyttä hakemaan. Jos Ukrainalla on mahdollisuus EU jäseneksi niin miksei olisi Venäjälläkin. Se olisi helppo keino saada maata kehitettyä kun tukirahaa olisi Suomestakin tulossa niin paljon kuin me vain lainaa saadaan.

    Kurki Kurki

    Ja venäläisten taistelutahto lienee nolla.

    Kehvelisti kävi Sevastopolin Venäjän merijalkaväen 810. prikaatillekin. Hersonin alue näkyy olevan seuraava alue, josta Venäjän joutuu vetäytymään.

    Venäjän sotilaat neuvottelevat antautumisensa ehdoista Hersonin alueella, Ukrainan asevoimat kertoo.

    Tilannekatsauksessa mainitaan esimerkiksi miehitetyn Krimin Sevastopoliin sijoitetun Venäjän merijalkaväen 810. prikaatin menettäneen taisteluissa lähes 85 prosenttia sotilaistaan.

    – Loppujen taistelutahto ja psykologinen tila on äärimmäisen huono. He kieltäytyvät ehdottomasti palaamasta taistelukentälle, pääesikunnasta kerrotaan.

    https://www.verkkouutiset.fi/a/venajalle-jattitappiot-hersonissa-sotilaat-neuvottelevat-antautumisesta-ja-kieltaytyvat-taistelusta/#b98ca7b1

     

    Kurki Kurki

    Venäjän vankiloista ja sekalaisista vapaaehtoisista pestaama uusi kouluttamaton 20 000 miehen armeijakunta kieltäytyy lähtemästä rintamalle. Pelkäävät, että tulevat teurastetuiksi.

    Armeijan mukaan ”suuri joukko vapaaehtoisia” olisi kieltäytynyt ”mahdollisuudesta palvella”. Taustalla vaikuttavat taisteluiden tilanne, epäluottamus komentoon, tiedot kuolleiden todellisesta määrästä ja asenne omia haavoittuneita kohtaan.

    https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b250ecc0-4f6d-4084-b712-50668d37a227

    Rane

    Tuossa Iltalehden katsauksessa siis 18 uutta Pietarin ja Moskovan kaupunginosavaltuutettua vaatii Putinia eroamaan tuenosoituksena näille ensimmäisille poliitikoille.Lähteekö tästä vyöry liikkeelle?

    Tolopainen Tolopainen

    Venäläiset luovuttavat aseensa ja uniformunsa pois ja pakenevat polkupyörillä siviileinä. Jos tämä ei ole suurvalta-aseman loppu, niin mitä se on.

    Suomessa vasemistoliitto pitäisi potkaista ulos hallituksesta, yrittää tehdä vallankumousta. Muka lakko-oikeus on tärkeämpi kuin ihmishenget. Tällaista ei luulisi enää nyky Suomessa eduskuntapuolueet esittävän. Jos ay liitolla on noin alkeellinen ja yksinkertainen johto, se on pakko laittaa toimimaan lakien mukaan. Puheenjohtaja muistuttaa variksen pelätintä ja teot on samaa tasoa.

     

    mehtäukko

    Edellä olevasta voimme todeta olevamme hyvin pitkälti samaa mieltä.

    Rane

    Venäjälle voi muodostua ongelmaksi että sotavankeudessa ukrainalaiset kohtelevat paremmin ja antavat enemmän ja parempaa ruokaa kuin ryssän armeijassa.Itse asiassa sotavankeus voittaa monen ryssän kotiolotkin.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Ite aattelin ihan samaa että kannattaisi antautua ukrainalaisille, kun itäpuolella rajaa ei ehkä katsota hyvällä vetäytyjiä. Hakisivat vaikka turvapaikkaa.

    Tolopainen Tolopainen

    Turvapaikkaa ei nyt ehkä myönnettäisi terroristeille, mutta hautapaikka kyllä, jos hoitavat itse likaisen työn.

Esillä 10 vastausta, 2,491 - 2,500 (kaikkiaan 6,872)