Keskustelut Puukauppa Ukrainan kriisi vaikutus !

Esillä 10 vastausta, 5,431 - 5,440 (kaikkiaan 6,872)
  • Ukrainan kriisi vaikutus !

    Merkitty: 

    Näkemyksiä , kuinka käsissä oleva kriisi vaikuttaa metsäteollisuuteen ja puuntuottajaan ? Kuinka käy kysynnän ja hintojen ?!

  • Kurki Kurki

    Rukoikaamme että Trump voittaa, ja tekee amerikasta mahtavan jälleen.

    Vanha maailmajärjestys pitää. USAn mahtavuus on vain korostunut Ukrainan sodan myötä nyt, kun Ukraina on tehnyt Venäjästä surkean pikku valtion. Uudet sotilasmahdit Euroopassa ovat Ukraina ja Puola.

    Oligarkki Trump saa katsella kohta kaltereiden takaa maailmanmenoa.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    ”Uudet sotilasmahdit Euroopassa ovat Ukraina ja Puola.” 

    Jep, venäjän aseistus tulee leviämään näihinkin maihin. Puolahan käytännössä kuuluu jo venäjälle ja ukraina aika pian.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Kalle tarkoittanee Valko-Venäjää? Puola on NATOn ja EU:n jäsen; ei niin helppo otettava.

    Rukopiikki

    Mutta jos Rumppi sen Venäjälle antaa. Siinä ei rysselistä kysellä. Venäjän armeijahan on nyt vahvempi kuin koskaan Neuvostoliiton jälkeen. Taistelussa kokeneita joukkoja ja oppinut koko ajan lisää sotimisesta. Menetetty kalusto on etupäässä sellaista joka on jo muutenkin romutusiässä.

    Visakallo Visakallo

    Ennen joskus vähän ihmettelin, mistä ne Trumpin kannattajat siellä Amerikassa oikein tulee, mutta kun lukee noita Rukopiikin ja Kehveli Kallen juttuja, en ihmettele enää yhtään mitään.

    Rukopiikki

    Saksalaisistakin suurin osa on jo rauhan kannalla ja vastustavat asetoimituksia Ukrainaan. Saksalaiset on jo läksyntä oppineet. Suomessa riittää näitä joita pitää puuhun sitoa kun ovat Uralille menossa. Ei siinä, itsekin Uralin reissua olen suunnitellut mutta vain virveli aseena.

    Ukrainalaisista ei tiedä mitä mieltä rauhasta ovat. Pakko sanoa julkisesti sitä mitä maan hallinto haluaa. Muuten tulee yöllä punamustat hakemaan.

    MJO

    Suurin osa? Kyllä ne ryzzät on silti pieni vähemmistö

    mehtäukko

    Rukopiikin satutunti: ….”Venäjän armeijahan on nyt vahvempi kuin koskaan Neuvostoliiton jälkeen. Taistelussa kokeneita joukkoja ja oppinut koko ajan lisää sotimisesta. Menetetty kalusto on etupäässä sellaista joka on jo muutenkin romutusiässä…”

    Oikeaa agitaattorin tekstiä, kun vangit ovat järjestään elinkautisessa krematoriossa tai montussa ilmat pihalla. Muuta sakkia on karannut, vangittu tai tapettu, joten oppii taatusti hyökkäyssodasta. Kun nyt on hinattu 50-luvun romuja rintamalle aiempien sijaan, on rukopiikin romutushistoria kohdallaan!

    Rukopiikki

    Rankat tappiot on ukrainan joukoillakin. Miehet ei kummastakaan maasta lopu. Joka vuosi tulee uusi ikäluokka eivätkä tappiot ole edes ikäluokan kokoisia. Suuri osa haavoittuneista palaa rintamalle. Venäjä saa kohta 140 tuhatta uutta miestä rintamalle varusmieskoulutuksesta. Ja reilu satatuhatta tämän vuoden alussa värvättyä tulossa rintamalle. Uusi liikekannallepano tarvittaessa. Rauha kannattaisi tehdä nyt eikä ensi viikolla.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Vallanhimoiset natsit olivat demokraatteja, mihin leiriin sinä kuulut? Bidenin vai Trumpin?

Esillä 10 vastausta, 5,431 - 5,440 (kaikkiaan 6,872)