Keskustelut Puukauppa Ukrainan kriisi vaikutus !

Esillä 10 vastausta, 5,741 - 5,750 (kaikkiaan 6,872)
  • Ukrainan kriisi vaikutus !

    Merkitty: 

    Näkemyksiä , kuinka käsissä oleva kriisi vaikuttaa metsäteollisuuteen ja puuntuottajaan ? Kuinka käy kysynnän ja hintojen ?!

  • mehtäukko

    Jos osaavat, menee sissikähinöiksi..

    Rane

    Putinin kansalliskaartista ei välttämättä ole Wagnerin pysäyttäjäksi.Prigotshinin on nyt toimittava nopeasti ja pidettävä aloite käsissään.Wagnerin porukat luulivat muutama kuukausi sitten kuolevansa kaikki rintamalla.Nyt he näkevät mahdollisuuden päästä valtaan ja rikkauksiin.Riskinottokykyä löytyy varmasti tarpeeksi.

    Visakallo Visakallo

    Joudutaanko vielä jännittämään sitäkin, kenen kädessä Venäjän ydinasesalkku lopulta on?

    Nostokoukku

    Putinin yksityisarmeijan miesvahvuus on arveltu olevan sama kuin Wagnerin. Kansalliskaarti saa varmasti tarvittaessa käyttöönsä parasta kalustoa, ei toisen maailmansodan aikaisia Nagatteja kuten rivisotilaat rintamalla. Kaartiin valitut ovat varmaan käyneet läpi tarkan seulan, kuka tahansa ei ole joukkoihin päässyt. On muistettava, että koko heidän elämänsä on sidoksissa vallanpitäjien säilymiseen vallassa, heidän taloudelliset etuutensa ja ”panttivankeina” olevat perheet ja koko suku. Riskinottokykyä löytyy myös siltä puolelta. Wagner on myös informaatioumpiossa. Sen on vaikea saada mielipiteitään julki, vastapuolella on kaikki kanavat hallussa leimaamaan heidät roistomaisiksi pettureiksi. Venäjällä on lukuisia muitakin järjestöjä turvaamassa valtaapitävien asemaa. Perusteet ja sidokset valtaapitävien säilyttämiseen ja sille uskollisuuteen samat kuin kansalliskaartin kanssa. Ison syötin Wagner nielaisi.

    Rane

    Kansalliskaarti on koulutettu ja tarkoitettu pitämään oman ja valloitettujen alueiden siviilit kurissa.Taistelu karaistuneita Wagner-joukkoja vastaan on viimeinen asia johon kansalliskaarti haluaa sekaantua.Wagnerin kannalta huonoa on se että Moskovaan pääsy kestää ja Puten porukoilla on aikaa reagoida.Itse Puttekin kerkiää vetäytyä johonkin bunkkeriinsa.

    narisija

    Aiemmasta päätellen Prigozin luotto kremlissä ei ole kovin korkealla ollutkaan, mm. aseiden hankinnassa armeijalleen ollut hankaluuksia.

    Voihan ukko toki olla myös ”vieraan vallan palvelija”.

    Visakallo Visakallo

    Loppui ainakin Suomen valtionjohdon Juhannuksen vietto lyhyeen.

    arto arto

    Taitaa lykätä sisällissotaa venäjälle.  Kaikki sotilaat sidottu ukrainaan wagnerin nopea edetä.

    Rane

    Ryssän ilmavoimat iskeneet omaan polttoainevarastoonsa.Netissä ukrainalaisten yleisin kommentti on ilmeisesti että popparit esiin…

    Metsuri motokuski

    Nyt kannattaa seurata mitä turvallisuusjoukot FSB tekee. Jos ne eivät ala laittaa wagneria kuriin sotilaallisesti niin silloin lähtölaskenta Putinille on alkanut. FSB on kooltaan suurempi kuin venäjän asevoimat ja ne ovat nimenomaan tarkoitettu maan sisäisen turvallisuuden ylläpitoon. Venäjän ydinaseista on turha olla huolissaan. Ne säilyvät aina johdon hallinnassa. Niin ne olivat Neuvostoliiton romahduksen aikaankin. Nyt on mielenkiintoista miten pajaristo ja turvallisuusjoukkojen joukkojen johto asiaan suhtautuu. Jos Putin ei saa wagneria kuriin on hän heikko johtaja.  Silloin valitaan uusi johtaja. Se ei välttämättä ole prigozhin vaan joku pajaristosta. Nyt alkaa Ukrainan asevoimille etsikkoaika. Kuinka se sen käyttää hyväksi. Taistelumoraali Venäjällä tuskin ainakaan paranee.

Esillä 10 vastausta, 5,741 - 5,750 (kaikkiaan 6,872)