Keskustelut Puukauppa Ukrainan kriisi vaikutus !

Esillä 10 vastausta, 6,021 - 6,030 (kaikkiaan 6,872)
  • Ukrainan kriisi vaikutus !

    Merkitty: 

    Näkemyksiä , kuinka käsissä oleva kriisi vaikuttaa metsäteollisuuteen ja puuntuottajaan ? Kuinka käy kysynnän ja hintojen ?!

  • Rumpuvaaran Kunkku

    Länsimaiden tulisi välittömästi lopettaa apu ukrainalle ja normalisoida kauppasuhteet venäjälle. Vain näin voi länsimaiden taloudet pelastua jätti-lamalta.

    Metsuri motokuski

    Jos KK ei vähättelisi.  Länsi ei saanut Afganistanissa kuonoon vaan ne lähtivät itse pois.  Niitä ei kukaan ajanut pois. Tosin syy oli se että maa ei ollut itse valmis muutoksiin mutta alkuperäinen tavoite Al gaidan terrostijärjestön toimintaedellytysten tuhoaminen onnistui. Venäjälle kävi siellä vielä huonommin. He todella saivat turpaan eikä mitään tavoitetta saaneet aikaiseksi.  Hehän halusivat tehdä saman kuin mitä nyt yrittävät Ukrainassa.

    Rukopiikki

    Jos katsoo tämän päivän Afganistania, niin USA ei kyllä saanut mitään tavaoitetta aikaiseksi. Jos jotain saavutettiin niin kaikki on pyyhkiytynyt pois.

    Metsuri motokuski

    Se on totta. Kaikki pyyhkiytyy pois. Uskon että myös al gaida vahvistuu aikanaan. Kyllähän kaikella pitää olla myös maan asukkaiden halu muuttua. Jos sitä ei ole niin mitään ei tapahdu. Tätähän se on ollut myös Afrikan kehitysapu jota ollaan rahoitettu varmaan jo 60 luvulta lähtien

    Rane

    ”Jos jotain saavutettiin niin kaikki on pyyhkiytynyt pois.”

    Näin tulee käymään myös ryssälle Ukrainassa.

    Visakallo Visakallo

    Mikä pahinta, ryssälle käy huonosti myös Venäjällä, kun nykyinen elintaso pyyhkiytyy pois.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Mikä pahinta, ryssälle käy huonosti myös Venäjällä, kun nykyinen elintaso pyyhkiytyy pois.

    Niin käy täälläkin, jos politiikan suunta ei muutu.

    Rane

    Ei muutu.

    Nostokoukku

    Rauha tulee jossain vaiheessa. Venäjän rikkailla luonnonvaroilla elintaso palaa nopeasti entiselleen. Rauhan yhteydessä ilmeisesti Putin ja oligarkit eivät voi jatkaa nykyistä rosvoamista. Kaupparatsut odottavat  jo rauhansopimusta attaseasalkut pakattuina.

    Nostokoukku

    Afrikan ja muiden maiden kehitysavusta 60% on mennyt apua koordinoivien järjestöjen tornitalojen ylläpitoon ja henkilöstön palkkoihin. 35 % on mennyt kohdemaan korruptioon. 5 % on mennyt itse kohteeseen. Ei ihme jos tulokset ovat vähäisiä.

Esillä 10 vastausta, 6,021 - 6,030 (kaikkiaan 6,872)