Käyttäjän Panu kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,651 - 1,660 (kaikkiaan 2,251)
  • Panu Panu

    Toi on kyllä aika paha, jos puukaupan päättymiseen riittää se, että metsä saa GP:n huomion. Ymmärrän kyllä asiaa isojen firmojen kannalta, toisaalta luulisi että löytyisi pienempiä ostajia, jotka eivät pelkää GP:tä.

    Panu Panu

    En ole perehtynyt mutta täällä on esitetty, että Koneen Säätiöllä ei ole mitään tekemistä Kone Oyj:n kanssa. Sen verran kaikki varmaan tuntevat Herlinien suvun tarinaa, että välit ovat olleet poikki joka suuntaan.

    Perinnönjaossa säätiö on ilmeisesti mennyt Ilonan hallintaan. Säätiö näyttää omistavan 11% Kone Oyj:n osakkeista eli säätiö päättää mitä Kone Oyj tekee eikä toisinpäin.

    Panu Panu

    Eiköhän tuolla kohta saada selko mikä alue on HCV:ta ja mikä ei, FSC:n edustaja/auditoijahan tämän kai päättää. Sen jälkeen hakkuiden pitäisi jatkua. Elleivät ostajat sitten tosiaan pelkää GP:n loanheittoa vielä siinäkin vaiheessa. HCV ei käsittääkseni estä hakkuita vaan rajoittaa niitä.

    Panu Panu

    Yksi hehtaari ei riitä, HCV:t on aina laajoja alueita.

    Panu Panu

    No tässä Värriön tapauksessahan tuli esiin, että 10m3 kuollutta (vai laho?) puuta hehtaarilla tarkoittaa HCV-statusta. Tuo määrähän tarkoittaa, että puu on kasvanut hyvin. Kuolleista raipan kokoisista puista on vaikea saada 10m3 kasaan.

    Panu Panu

    Metsävähennys pitäisi olla tilakohtainen, nyt sitä käytetään ”väärin” ostamalla tiloja entisten tilojen puukaupan verotuksen minimointiin.

    Panu Panu

    Vaikka metsävähennys ehkä kannustaa ostamaan tiloja niin ei se 60% riitä kattamaan puuston arvoa.

    Panu Panu

    Metsän odotusarvoa ei voi verrata asuntojen hinnannousuun. Metsän odotusarvo perustuu puustoon kasvuun, jota tapahtuu noin 100 päivän ajan joka vuosi. Tietysti pieni riski tuhoista on olemassa mutta niihin voi varautua vakuutuksella jos haluaa. Asuntojen, osakkeiden, metsätilojen yms hinnannousu taas on spekulatiivista ja voi yhtä hyvin olla laskua.

    Odotusarvon ideahan on nimenomaan huomioida vaihe, jossa kuidusta siirrytään tukkiin. Vanhemmalle metsälle ei lasketa odotusarvoa, ohje taisi olla alle 50v.

    Panu Panu

    Katsoin juuri tilaa, jossa yhden kuvion odotusarvokerroin oli 3,2, suurin mitä olen nähnyt.

    Kun olin ostamassa ensimmäistä palstaani 2006 niin pitkään metsää omistanut kaverini ohjeisti, että tilasta kannattaa maksaa korkeintaan puolet puuston arvosta. Ei onnistunut silloinkaan, ehkä joskus jossain on onnistunut.

    Panu Panu

    Mulla ennätys raivaustarjouksessa on yli 600€/ha. Toinen iso toimija teki sen useamman satasen halvemmalla.

Esillä 10 vastausta, 1,651 - 1,660 (kaikkiaan 2,251)