Käyttäjän pihkatappi kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,111 - 2,120 (kaikkiaan 3,200)
  • pihkatappi pihkatappi

    Just näin, raivuut vuosi ennen hakkuuta, niin ei tarvi yhtään pudotella kaadettuja runkoja, vaan katkoa pelkästään kaikki ylimääräiset. Firmoilla täällä menee usein niin että ennakkoraivuu tehdään juuri ennen hakkuuta, tietysti ainakin kelirikkoleimikot kun ostetaan, niin hetihän ne on hakkuuohjelmassa. Itselläkin on usealla tilalla harvennuksia tulossa ja mitä ei itse viitsi harventaa, ennakkoraivuu tietysti ensin ja sitten tarjouksia kysymään seuraavana syksynä.

    Ensiharvennusten tukkien ja pikkutukkien myyminen hieman mietityttää, olisiko paras myydä kuitenkin sellufirmalle hyvälatuisetkin ensiharvennukset, jolloin parhaat rungot olisivat varmemmin pystyssä hakkuun jälkeen, onko ajatuksia? Aika pieni riski tietysti että sahan moto alkaisi tukkia oikein keräämään enskalta, mutta kannattaako muutaman kympin  tai satasen takia ottaa mitään riskiä.

    pihkatappi pihkatappi

    Ovat kuitenkin myyneetkin joitakin tutkimusmetsiä sisältäviä erillispalstoja, kun suurin osa vanhan Metlan maista siirrettiin suoraan Metsähallituksen metsätalouskäyttöön. Saakohan noita vanhojen tutkimusmetsien arkistoja käydä penkomassa, vähän kiinnostaa yhden palstan kuvoiden historia, kun on omassa omistuksessa nykyisin. Taas aiheen vieressä syvällä..

    pihkatappi pihkatappi

    Vaikuttaa kyllä kelpo sahalta. Halpa hinta ja monelle riittävät tehot ja ominaisuudet, näinkai voisi luonnehtia.

    pihkatappi pihkatappi

    Vertailu oli tehty ensimmäisen sukupolven 201:n, jonka sanottiin silloin olleen selkeästi heikompi kuin ms200. Ja nimenomaan todettiin että uudemmat 201 sahat ovat tietysti tehokkaampia kuin ensimmäiset 201 sahat.

    pihkatappi pihkatappi

    Nimenomaan talvella hirviä on jollakin seudulla mahdollista vähentää suurempi määrä täsmä iskulla. Hirvet ovat tietyissä paikoissa laumoina eivätkä mielellään liiku. En tiedä sitten onko esim. 20 hirven kaataminen päivässä logistisesti ongelma pienelle hirviporukalle.

    pihkatappi pihkatappi

    Minun metsätaloutta painaa eniten ylituotanto eri puutavaralajeista. No ei se metsämaiden pienimuotoinen suojelu siihen vaikuta, mutta valtio voisi myydä puoet alueistaan ja suojella loput, eli luopua metsätalouden harjoittamisesta, olisi Suomi perseenpyhkijän ajatuksissa vihrein.

    pihkatappi pihkatappi

    Lisäksi metsurihakkuuna ja alun motoharvennuksetkin enskat tehtiin pienemmällä poistumalla, eikä manuhakkuussa havutus ollut kokonaan uran suojana. Motoharvennuksessa kun poistetaan 70 mottia hehtaarille ja kaikki oksat ja latvat on urilla ja kantokäsittely suoritetaan niin onnistuuhan nuo kesähakkuutkin, kelirikko leimikot on asia eri. Useimmin kesähakkuun esteenä on tiestön kunto.

    pihkatappi pihkatappi

    Maannouseman räjähdysmäinen kasvu on melkovarmasti seurausta kesäaikaisista hakkuista ja puutavaran ajosta. Kun metsäkoneet alkutaipaleellaan yleistyivät ja kesäisinkin alettiin puita ajamaan, olivat urapainaumat lähes ojitukseen verrattavia. Sentakiahan nuo kesähakkuun kannot käsitellään, meni vaan ainakin 30 vuotta kesähakkuut tuurilla, joskus hyvällä ja joskus huonolla.

    pihkatappi pihkatappi

    Varmasti 2000 tuntia sahaa näillä Stihlin ammattikäyttöön tarkoitetuilla raivussahoilla ja moottorista löytyy vielä tehoja. 450 on hyvä saha ja siihen saa huippukierroksetkin ruuvattua, jos sellainen tuntuu tarpeelliselta. Kytkimiä voi matkalla mennä, jos on paljon paksumpaa katkottavaa.

    pihkatappi pihkatappi

    Aikoinaan kun linjojen raivauksessa ja kepityksessä käytettiin vesureita niin parhaimmaksi osoittautui pitkään varteen lyhyen vesurin terä. Oiskohan Jätkän mainitsema vesuri juuri tällainen. Pitkän varren ansiosta voi lyödä kahdella kädellä ja kevyen terän ansiosta voi tehdä tarkempaa työtä yhdellä kädellä.

Esillä 10 vastausta, 2,111 - 2,120 (kaikkiaan 3,200)