Uutiset ja blogit Näytä alueet Kaikki Uutiset Artikkelit Blogit Kolumnit Riikilä Videot Podcastit Hanketiedotteet Kumppaniartikkelit
Uutinen Tilaajille Metsien Suomi -hankkeen verkkosivut avattu, myös tv-kampanja tulossa Hankeen tavoitteena on herättää kiinnostusta metsiin.
Uutinen Tilaajille Puukauppa kääntyi nousuun – hakkuuaikomukset laskussa Mänty- ja kuusitukin keskikantohinnat olivat nousussa.
Artikkeli Tilaajille Hannun hintaseuranta: Hiljainen alkuvuosi Metsätilamarkkinoilla kauppaa on käyty viime vuotta hiljaisemmin. Metsärahastot ovat hereillä, kun vain olisi tarjontaa.
Uutinen Tilaajille Mekaanisen metsäteollisuuden ja puusepänteollisuuden toimihenkilöt ylityökieltoon Ammattiliitto Pro pyrkii kiellolla edistämään tes-neuvotteluja.
Uutinen Tilaajille Rakennusteollisuus: ”Tärkeintä on leikata rakennusten energiankäyttöä” Myös rakennusmateriaalien valmistuksen päästöjen vähentäminen on yksi keino hiilijalanjäljen pienentämiseen.
Uutinen Tilaajille Yhteismetsä suojeli runsaat 100 hehtaaria – alueella lahopuuta, aihkeja ja keloja Suojelualueet jäävät Kuusamon yhteismetsän omistukseen.
Blogi Tilaajille Voiko harvennukset tehdä ilmastomuutoksen ehdoilla? Harvennuksissa metsänomistaja voi pyrkiä tekemään päätöksiä ilmaston kannalta edullisimmalla tavalla. Joskus kuitenkin päätehakkuu tai perinteinen yhden puulajin kasvattaminen alaharvennuksineen voi olla ainoa ratkaisu.
Uutinen Tilaajille Sahatavaran viennin arvo heikkeni viime vuonna – laskua seitsemän prosenttia Puun tuonti lisääntyi muutaman prosentin.
Artikkeli Tilaajille Koneellistaminen vaikuttaa yhä vaikealta Pula työvoimasta ja taimikonhoidon kallistuminen on kääntänyt metsänhoitoväen toiveet koneisiin. Valitettavasti niitä ei juurikaan ole.
Uutinen Tilaajille MT: Päätös Kemin biotuotetehtaan investoinnista siirtymässä Lapin ely-keskus edellyttää yhtiöltä vesistöön liittyviä lisäselvityksiä.