Metsäalan toimijoilta tarvitaan vastuullisuutta, jotta osaava työvoima pysyy alalla, vaati Koneyrittäjien liittokokous viikonloppuna Kuopiossa.
”Hakkuumäärien romahdus syksyn aikana ja puukaupan hiljeneminen ovat johtaneet puunkorjuussa lomautuksiin ennenkokemattomaan ajankohtaan. Normaalisti hakkuutyöt ovat syksyllä kiivaimmillaan, nyt yrityksissä on jouduttu turvautumaan lomautuksiin”, liiton julkilausumassa todetaan.
Koneyrittäjät ovat huolissaan myös osaajistaan. Pelkona on, että alan osaava työvoima hakeutuu aloille, jotka kykenevät työllistämään läpi vuoden.
”Huoli osaavasta työvoimasta koskee yhtä lailla kaikkia Koneyrittäjien toimialoja: puunkorjuun lisäksi niin energiatuotantoa kuin maarakentamista. Myös alan opiskelijat kärsivät talouden heikosta tilanteesta: harjoittelupaikkoja on vaikea tai mahdoton tarjota koneyrityksissä, kun vakituiset työntekijätkin ovat lomautettuina.”
Koneyrittäjien liittokokous valitsi koneyrittäjä Marko Vainionpään Alavudelta liiton uudeksi puheenjohtajaksi. Vainionpää on ollut Koneyrittäjien varapuheenjohtaja vuodesta 2018.
Varapuheenjohtajaksi valittiin koneyrittäjä Seppo Saarelainen Lieksasta.
Koneyrittäjien liiton liittokokous kokoontui Kuopiossa viime viikonloppuna. Koneyrittäjät ry on energia-, maarakennus- ja metsäalan koneyrittäjien yrittäjä- ja työnantajajärjestö.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään