Panu Pettisestä Kymenlaakson metsänhoitoyhdistyksen uusi johtaja

Aiemmin Pettinen on työskennellyt aluepäällikkönä Etelä-Karjalan metsänhoitoyhdistyksessä.

Panu Pettinen
Kymenlaakson metsänhoitoyhdistyksen uusi johtaja Panu Pettinen aloittaa tehtävässään tammikuun alussa.

Metsätalousinsinööri Panu Pettinen on valittu Metsänhoitoyhdistys Kymenlaakson uudeksi johtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään ensi vuoden alussa, yhdistyksen nykyinen johtaja Jari Ursin jää eläkkeelle ensi keväänä.

Lappeenrantalainen Pettinen on aiemmin toiminut aluepäällikkönä Metsänhoitoyhdistys Etelä-Karjalassa.

Yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Eero Kivistö piti valintaprosessia vaativana.

”Kisa uudesta johtajasta oli tiukka ja saimme valita hyvien kandidaattien joukosta. Koen, että uuden johtajan kanssa olemme jatkossakin vahvoissa asemissa metsänomistajien edunvalvonnassa sekä liiketoiminnassa”, Kivistö kertoo.

Kymenlaakson metsänhoitoyhdistys toimii Kouvolan, Kotkan ja Loviisan kaupunkien sekä Iitin ja Pyhtään kuntien alueella. Yhdistyksessä työskentelee 24 toimihenkilöä ja se työllistää yli 60 korjuu- ja metsänhoitoyrittäjää. Metsänomistajajäseniä on liki 5 000.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Metsänomistus Metsänomistus

Keskustelut

Kuvat