”Palkkavarkaus kriminalisoitava” – Tarjolla hyväksikäytetty metsuri halvalla

Jos tarjous istutus- tai raivaustyöstä on liian edullinen, takana on hyvin todennäköisesti ulkomaalaisen työvoiman hyväksikäyttöä, kertoo Teollisuusliiton Riikka Vasama.

Tilaajille
Metsäsertifikaatit velvoittavat noudattamaan lainsäädäntöä ja työehtosopimuksia. Suomessa sertifioidun metsän osuus on yli 80 prosenttia, joten on selvää, että väärinkäytöksiä on tapahtunut myös sertifioitujen metsien hoitotöissä, Riikka Vasama sanoo. (Kuvaaja: Seppo Samuli)
Metsäsertifikaatit velvoittavat noudattamaan lainsäädäntöä ja työehtosopimuksia. Suomessa sertifioidun metsän osuus on yli 80 prosenttia, joten on selvää, että väärinkäytöksiä on tapahtunut myös sertifioitujen metsien hoitotöissä, Riikka Vasama sanoo. (Kuvaaja: Seppo Samuli)
Ladataan...

Kommentit (4)

  1. Timppa

    Metsää uudistettaessa tärkeintä on työn laatu. Vanhaa sanontaa käyttäen ”kolmen markan suutari tekee viiden markan vashingon”. Metsäasioissa vahinko saattaa tietysti olla tosi suuri.

    Kerran tapasin ulkolaistaustaisen porukan istutustöissä meidän metsässä. Tarkistin, että paakut olivat kosteita ja olihan ne. Huonosti monelle taimelle kuitenkin kävi. Oletin, että jossain vaiheessa juuripaakku oli päässyt kuivumaan ja kuten tiedetään tämä riittää. Taimi kuolee.

    Istutustyöt tilataan tutulta porukalta, johon voi luottaa. Tietysti sellainen metsänomistaja, joka myy harvoin, ei voi arvioida millainen tekijä tulee töihin.

  2. Metsähallitus kilpailuttaa istutuksen ja raivauksen ja ainoa perute on hinta. Tarjoat sokkona useamman kunnan alueelle istutuksen esimerkiksi 300 000 kappaletta kausi.

    Yhtään tarjousta ei mennyt yli 17 senttiä per kappale. Mikäli tarjoat oikean hinnan esimerkiksi 23 senttiä kappale ja olet ainoa tarjouksen jättäjä. Metsähallitus hylkää tarjouksen liian kalliina ja panee uudelleen tarjouksen myöhemmin nettiin. Niin kauan tehdään että saadaan 17 sentin tarjous.
    —-
    Metsurin palkka (istutus) on vähintään 12.50 euroa per tunti ja urakkatyössä pitää olla vähintään 20 prosenttia isompi eli 15 euroa minimi.
    Sivukulut päälle 60% eli kulut miehestä on saatava 24 euroa tunti ja päivässä 192 euroa. Muualta tuleva tarvitsee majoituksen ja kuljetuksen työmaalle eli näihin 50 euroa päivä. Tällöin kulut ilman koulutuksia ja kotimaan lentolippuja ovat päivälle 242 euroa. Taimia pitää silloin istuttaa 1423 kappaletta.

    Matka työmaalle, kahvitunnit ja pakkausten käsittely vähentää työajan istutuksen osalta kuuteen tuntiin. Taimia pitäisi istuttaa 15 sekunnin välein ja välillä kantomatkaa on palstalle tai palstan perälle.

    Tämä on mahdoton yhtälö, mikäli tilaaja maksaa alle 20 senttiä per taimi.

    Ihmiskauppaan syyllinen on metsähallitus, mutta syytetyn penkillä metsätalous yrittäjä.

  3. Timppa

    Kyse on myös nykyajan tulostavoitteista. Kaikkien firmojen ostohenkilöillä on tulostavoitteet, joihin pääsy mahdollistaa sitten tulospalkkiot. Sama juttu on kyse raskennushankkeesta tai taimien istutuksista. Koska hinta ratkaisee, on odotettavissa lähinnä sutta ja sekundaa.

    Meidän yhteismetsällä ei ole rahallisia tulostavoitteita. Toiminnallisia kyllä. Siis saada hyvä kasvatuskelpoinen taimikko. Tätä sopisi Metsäöhallituksen tavoitella.

    Jos naapuri istuttaa, niin maksetaan 25 senttiä taimelta. Yhtiöille joutuu maksamaan enemmän.

  4. Vasama voi legioonineen katsoa myös peiliin.
    Suomalaiset rehelliset toimijat on pakotettu pois kentältä tarjouskilpailuiden valvomattomuuden seurauksina. Tuho oli nopea ja pitkävaikutteinen.

Metsänhoito Metsänhoito

Keskustelut

Raja