Hannun hintaseuranta: Vaisu alkuvuosi tilamarkkinoilla, instituutiot yhä aktiivisia

Metsätilamarkkinoilla kauppa on käynyt kankeasti vuoden alkukuukausina.

Tilaajille
Kuva: Hannu Liljeroos
Kuva: Hannu Liljeroos

Metsätilamarkkinat ovat käynnistyneet verkkaisesti, sillä sekä tarjonta että kauppojen määrä on selvästi viime vuotta vaisumpaa, Hannu Liljeroosin seuranta osoittaa.

Tammi-helmikuun aikana uusia myyntikohteita tuli markkinoille 183. Eniten myyntikohteita on Pohjanmaan maakunnissa (85), Lapissa (27), Keski-Suomessa (26), Etelä-Savossa (29) ja Kainuussa (28).

”Tarjolla on kahdeksan kohdetta, joiden hintapyyntö on yli puoli miljoonaa euroa. Joukossa on kaksi kohdetta, joissa se ylittää miljoonan euron rajan.”

Seurantataulukko on laadittu viimeksi kuluneiden seitsemän kuukauden ajanjaksolta, joten siinä on mukana kaupat ajalta 1.8.2025-28.2.2026. Näin menetellen tilastoon on saatu kauppoja varsin edustavasti.

HANNUN HINTASEURANTA 1.8.2025 – 28.2.2026
Maakuntakaupanmyytymyytytaimikothakkuu-puustohinta-puusto-
kplkplha%kypsät %m3/hatukki-%e/hae/m3kerroinkerroin
Varsinais-Suomi33315882019141368562610.971.12
Satakunta28268052216116336315540.891.05
Häme-Uusimaa646216982518138418156590.931.09
Etelä-Karjala36308652411127366728530.831.00
Kymenlaakso3131602287108285992560.871.07
Pirkanmaa687320602412123386810550.921.07
Etelä-Savo644911912014130367396570.850.99
E- ja K-Pohjanmaa13914438012213105274487430.820.95
Keski-Suomi9711435832113124376338510.830.94
Pohjois-Savo697520801912121346066500.861.01
Pohjois-Karjala10610726751913131336454490.830.96
Kainuu625921252010101293825380.770.86
Pohjois-Pohjanmaa16414047971812102243864380.850.98
Lappi102844267221376202252290.770.88
Koko maa106310253113711231521947
lisäys helmikuu921454336

Tammi-helmikuun metsätilakauppojen määrä on 206, kun viime vuonna vastaava luku oli 275. Kauppojen kauppasummat ovat yhteensä noin 34 miljoonaa euroa. Poikkeuksellista on ollut helmikuun runsas kauppojen määrä.

Maakuntakohtaista tilastoa johtaa Keski-Suomi, jossa on alkuvuonna tehty 26 kauppaa.  Maakunnan kauppahinnat ovat yhteensä noin 5,8 miljoonaa euroa. Yli kolmen miljoonan euron edestä kauppoja on solmittu Häme-Uusimaalla, Pohjois-Karjalassa ja Pohjois-Pohjanmaalla.

Helmikuun suurimmat kaupat

Oriveden ja Viitasaaren kohteilla on kaksi yleiskaavan rantatonttia. Kangasniemen tilan ostanut Upforest Oy on osa laajempaa, taloushallintopalveluja tarjoavaa Navigator Partners Oy:tä. Kemijärven kauppaan sisältyi Kemijärven yhteismetsän osuuksia noin 79 000 euron arvosta.

KuntaPinta-alaLähtöhintaKauppahinta €/m3Hinta-kerroinOstaja
Orivesi124710,000751,740510.83Sustainable Forestry Finland Oy
Viitasaari130630,000685,000550.76Conifer Consulting Oy
Kangasniemi94673,000680,000550.85Upforest Oy
Jämsä83578,000616,980500.81United Bankers Oyj
Äänekoski59545,000562,980620.87United Bankers Oyj
Kemijärvi217530,000537,000280.83Conifer Consulting Oy
Ilomantsi169491,300491,000390.83Lumimuutos Osuuskunta
Pihtipudas63479,000486,000430.67yksityinen

Instituutioille kolmasosa kaupoista, puolet kauppasummasta

Institutionaaliset sijoittajat ovat ostaneet tänä vuonna 71 kohdetta. Kauppojen kauppasummat ovat yhteensä reilu 17 miljoonaa euroa.

”Se on peräti noin puolet kaikkien alkuvuoden kauppojen kauppasummista. Viime vuonna vastaava osuus oli 32 prosenttia.”

Suurimmat ostajat ovat Tornator, United Bankers, Conifer Consulting ja eri yhteismetsät. Näiden kauppasummat ovat yhteensä noin kymmenen miljoonaa euroa.

Muita havaintoja

Tilakaupat Pohjois-Karjalassa

Pohjois-Karjalassa myytiin viime syksynä 27 hehtaarin tila kauppahinnalla 526 000 euroa. Sama tila myytiin tänä vuonna yksityiselle ja nyt kauppahinta oli vain 20 000 euroa.

”Epäilin virhettä kaupparekisterissä ja varmistin asian myyjänä olleesta yhtiöstä. Vastaus oli, että hinta on kirjattu oikein”, Liljeroos kertoo.

”Tarkastelin tilaa Paikkatietoikkunasta. Siellä näkyvä maastokartta on väritetty hakkuuaukeaksi, mutta ilmakuvassa näkyy vielä tummana runsas puusto.”

Myyntiarvion mukaan keskipuusto oli ensimmäisessä kaupassa 310 kuutiota hehtaarilla, mutta toisessa kaupassa kohde oli hakattu aukeaksi.

S-Pankin metsärahasto siirtyi myyntilaidalle

S-Pankin metsärahasto täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta. Rahaston verkkosivujen mukaan vuotuinen keskituotto on ollut 4,96 prosenttia, mutta viime vuodelta peräti 17,86 prosenttia pakkasella.

Rahaston sääntöjen mukaan lunastuspalkkiota ei peritä, jos sijoitusaika on vähintään kuusi vuotta.

Liljeroos pohtii, että lienevätkö lunastukset syynä, kun rahasto on myynyt julkisesti neljä tilaa Pohjois-Karjalasta.

”Kauppasummat ovat yhteensä 942 700 euroa. Kolmen tilan ostaja on Tornator Oyj ja yhden Tekomo Oy.”

Tila-arvioiden luotettavuus

Liljeroos on kirjoittanut useasti tila-arvioiden luotettavuudesta.

”Tila-arvioiden laatu vaihtelee ja niitä pitää lukea kriittisesti.”

Liljeroos kävi nyt maaliskuussa katsastamassa myynnissä olevan suurehkon tilan Etelä-Suomessa. Myyntiä varten oli laadittu tila-arvio, joka perustui maastokäyntiin.

”Tarkastin kaikki puustoiset kuviot, yhteensä 24 hehtaaria, ja laskin tilan puuston arvon myyntiarvion kantohinnoilla.”

Liljeroos sai puuta 21 prosenttia tila-arviota enemmän ja tukkipuun osuus kasvoi yli 50 prosenttia.

”Puuston arvoksi sain lähes satatuhatta euroa myyntiarviota enemmän.”

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Metsänomistus Metsänomistus

Kuvat