Diplomi-insinööri Etelä-Karjalan metsänhoitoyhdistyksen vetäjäksi

Juho Luumi siirtyy yhdistyksen palvelukseen Voith Paperilta.

Metsänhoitoyhdistys Etelä-Karjalan uudeksi johtajaksi on valittu diplomi-insinööri Juho Luumi. Luumi siirtyy yhdistykseen paperiteollisuutta palvelevan Voith Paper Oy:n Suomen ja Baltian myyntipäällikön tehtävistä, jossa hän on vastannut kudos- ja telamyynnistä. Hän aloittaa huhtikuun alussa.

Samalla Luumi nimitettiin Karjalan Mänty Oy:n toimitusjohtajaksi. Karjalan Mänty on yhdistyksen puunvälitysyhtiö.

”Koen metsänomistajien etujen puolustamisen erittäin tärkeäksi työksi, jota mikään muu organisaatio ei tässä laajuudessa toteuta. Juureni ovat vahvasti Etelä-Karjalassa ja oma taustani metsänomistajana tekee tehtävästä erityisen merkityksellisen”, Luumi kertoo tiedotteessa.

Etelä-Karjalan yhdistyksen johtajan paikka vapautui, kun yhtiön edellinen johtaja Jarkko Ruokonen siirtyi toisiin tehtäviin finanssialalle tammikuussa. Uuden johtajan valinnasta päätti yhdistyksen hallitus helmikuun lopulla.

Lisää aiheesta: Mhy Etelä-Karjalan johtaja vaihtuu, Jarkko Ruokonen siirtyy finanssialalle

Metsänhoito Metsänhoito