Metsänomistajajärjestö lopettaa toimintansa, rahat lahjoitettiin Metsämiesten Säätiölle

Lopettamisen syynä on jäsenten ikääntyminen ja vähentyminen, yhdistyksestä kerrotaan.

Joensuun Seudun Metsätilanomistajat ry lopettaa toimintansa. Yhdistys on perustettu vuonna 2000 ja toiminta käynnistyi vuonna 2004.

Lopettamista perustellaan jäsenien ikääntymisellä ja vähenemisellä. Jäseniä oli enää satakunta.

”Porukka alkaa vanhentua ja tekijätkin vähentyä”, yhdistyksen puheenjohtaja Juhani Sormunen kertoo.

Loput rahavaransa, 15 000 euroa, yhdistys päätti lahjoittaa Metsämiesten Säätiölle. Ne käytetään apurahoina ja stipendeinä Pohjois-Karjalan lasten ja nuorten metsätietämyksen lisäämiseen sekä maakunnan metsäalan ammattilaisten ja opiskelijoiden osaamisen kehittämiseen ja tukemiseen.

”Miettiessämme rahavarojemme käyttöä, halusimme varmistaa, että ne kohdistuvat ja tuottavat hyötyä maakuntaamme. Metsämiesten Säätiön toiminta tukee lopettavan yhdistyksemme tavoitteita ja näin päädyimme lahjoittamaan loput varamme Säätiölle”, Sormunen sanoo.

Metsämiesten Säätiö kiittää lahjoituksesta.

”Käytämme Joensuun Seudun Metsätilanomistajien lahjoituksen 100-prosenttisesti heidän tahtonsa mukaisesti Pohjois-Karjalan maakunnan hyväksi. Vuoden 2024 apurahahaun yhteydessä nostamme lahjoituksen ja lahjoittajan esille”, kertoo Metsämiesten Säätiön toimitusjohtaja Ilari Pirttilä.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Metsänomistus Metsänomistus